Na návštěvě u Marty

Bydlení ředitelky stylu polského Westwing

V Magazínu Westwing jsme položili nespočet otázek na téma bydlení a získali jsme mnoho zajímavých odpovědí. Po vzoru slavného Proustova dotazníku jsme sestavili svůj vlastní. Na našich deset otázek týkajících se domu a životního stylu odpovídaly hvězdy, architektky i žurnalistky. Dnes na tytéž otázky odpovím já sama. Seznamte se s bydlením ředitelky stylu polského Westwing, Marty Suchodolské.

6-2015_05_15_IMG_69331

Bydlím…

…ve Varšavě!!! Ty tři vykřičníky svědčí o nadšení, s jakým o tom přemýšlím. Více než deset let jsem bydlela mimo město a teprve před několika měsíci jsem se vrátila do centra. Na čas jsem tak opustila dům se zahradou, kontakt s přírodou a ticho záměnou za to, že mám teď všude blízko – do práce můžu jet na kole, snídani si dát v kavárně…

3ab--2015_05_15_IMG_68251

V mém bytě mám nejradši…

…získaný prostor. Kuchyň jsme spojili s jídelnou tak, že je dělí jenom zděný sloup. Ten lehce zakrývá kuchyňskou část, ale opticky přitom všechny zóny tvoří jednotný prostor. Byt se ale zdá být mnohem větší než ve skutečnosti je.

3

Doma se neobejdu bez…

…přírodních materiálů. Zbožňuji nábytek z masivního dřeva. Je solidní a je jako víno – časem získává ušlechtilou patinu. Dokonce i drobné škrábance mu jen dodají na kráse. Mám ráda kameninu, plátno a vůbec vše co je spojeno s rukodělnou výrobou, ale v novodobém vydání.

2ab---2015_05_15_IMG_68741

Když někdo poprvé přichází ke mně domů, nejčastěji říká…

…jak je tu veselo. A to je zásluha barev – červené, žluté, zelené. Barevné prvky přitahují pozornost a dodávají interiéru neopakovatelný charakter.

5-1-2015_05_15_IMG_6801.1

Věc, kterou bych chtěla mít, je…

…lampa „Caboche“ podle projektu Patricie Urquioli. Jednou si ji určitě koupím, ale zatím mi musí vystačit osvětlení, které mám. Na mých lustrech nad stolem mám ráda to, že se umí přizpůsobit aktuálnímu aranžmá – na obrázku je stůl postavený rovnoběžně ke sloupu a lustry jsou v jeho podélné ose. Když ale stůl otočím o devadesát stupňů tak, aby byl ke sloupu kolmo, stačí převěsit jeden lustr na jiný háček. Tyto šikovné triky zjednodušují život.

4ab-7-2015_05_15_IMG_68511

Když jsem si zařizovala byt, přemýšlela jsem…

….o tom, že se mi do něj musí vejít všechny věci, které jsem za celé ty roky nastřádala. Ale hned nato jsem se zamyslela: „a k čemu mi všechny ty věci budou?“ Nějakou dobu jsem váhala mezi pořádkem a sentimentem, až jsem nakonec našla řešení – když se mi při pomyšlení na to, že bych nějakou konkrétní věc měla vyhodit, sevře srdce, věc zůstává. Ukázalo se, že tato metoda funguje – dobré poloviny věcí jsem se dokázala zbavit. Zařizování bytu je zároveň čas na úklid pěkně od podlahy.

7ab-2015_05_15_IMG_68601

Předměty, kterých mám zbytečně moc…

Zbytečně moc? Když si odmyslím slovo „zbytečně“, pak mohu říct, že mám hodně keramických domků, které si přivážím jako suvenýry z cest. „Big Ben“ z Londýna, domek ze Zlaté uličky v Praze, dům s modrými okenicemi z Řecka atd. Doufám, že se mi z nich jednou podaří vybudovat celé město.

8--2015_05_15_IMG_69031

Stěny v mém domě jsou…

…šedé, ale díky obrazům vypadají barevně. Čtyři plátna, které vidíte za mými zády, jsou dílem malířky Iwony Kobryń-Gałązkové a pocházejí z jejího cyklu „Siluety“. Jako první se v mém domě objevil ten modrý – dostala jsem ho k narozeninám od dcer, které rozbily prasátka a s pytlíkem drobných se odešly domluvit na ceně. Paní malířka se dodnes směje, že cena toho obrazu byla zároveň nejvyšší i nejnižší v její kariéře. Nejvyšší proto, že za něj někdo utratil veškeré své úspory, a nejnižší nominálně. Po modrém obrazu následoval červený, žlutý a nakonec zelený. Dokážu se na ně dívat i desítky minut – těší mne, že se mnou siluety bydlí.

9-2015_05_15_IMG_68391

Místnost, ve které trávím nejvíc času, je…

…obývací pokoj. Často posedávám na jednom z mých dvou křesel. Obě jsou z druhé ruky, ve stylu art deco, potažené tkaninou s charakteristickými ornamenty. Líbí se mi, že u sebe doma mohu míchat cokoli s čímkoli – křesla ve stylu art deco, polštáře s lidovými motivy i moderní umění…

Nikdy bych nemohla bydlet…

…v bytě se škaredým výhledem z okna. Ráda se dívám na panoráma města.

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline