Na návštěvě u Anny

Bydlení kamarádky ředitelky stylu ruského Westwing

Patriarší rybníky jsou jednou z nejstarších částí Moskvy, a to i přestože svůj bouřlivý rozvoj zaznamenaly teprve ve 20. století. Jejich sláva je spojena s velkými jmény z řad architektů, básníků a spisovatelů. Naleznete zde slavné moskevské stavby navržené Fjodorem Šechtělem v době, kdy byl ještě moderní styl v plenkách – jedná se např. o Rabušinského rezidenci či Levinsonovu tiskárnu. Milovníci literatury si tuto čtvrť spojí s románem M. Bulgakova Mistr a Markétka, jejíž děj se odehrává také zde. V každém ohledu jde o čtvrť specifickou, plnou neobyčejných příběhů.

1-Homestory_Moscow__37_

Právě do této části Moskvy nás pozvala Irina Kuzněcová, ředitelka stylu Westwing v Rusku. Podíváme se do bytu její kamarádky Anny, která s citem pro historický kontext tohoto místa a jeho duši ve stylu  art deco vytvořila komfortní, moderní byt. Dům byl vybudován roku 1913 podle návrhu architekta Ernsta Nirnzeye, ale některé detaily interiéru byly dodány teprve v pozdějším období.

2-Homestory_Moscow__11_

Vlastníci bytu měli v plánu obnovit krby, ale to se ukázalo být nemožné, mj. kvůli tomu, že v bytech na vyšších patrech se rozhodli krby zrušit. Anna však nepolevila a nechala zrestaurovat jiné původní zdobné prvky, jakou je štukatura na stropě v jídelně – díky tomu se byt posunul k stylu moderní eklektiky, tzv. fusion. Úspěšně se zde prolíná několik stylů, což ve výsledku působí nesmírně efektivně. Práce na zařizování bytu vedla projektantka Jekatěrina Avdějevová ze studia Erman & Klodt, jež Anně nevnucovala své názory, ba naopak si svědomitě brala k srdci všechna Annina přání. Výsledek jejich společné práce je velmi inspirativní. V kuchyni nádherně ladí shabby chic s doplňky z půdy, stejně jako si v obývacím pokoji starožitnosti výborně rozumí s moderními kousky. Ale začněme pěkně popořadě.

3-a-Homestory_Moscow__3_

Annino apartmá vzniklo spojením dvou bytů. Navrhování takového interiéru bylo místy složité, ale nakonec se podařilo zachovat jeho neopakovatelné kouzlo. Celou její rodinu charakterizuje bujná fantazie a sklony k fabulování. Představují si, že v jednom z původních bytů bydlel lékař a že zadní vchod používal sluha, když měl rozdělat oheň v krbu. Když si před patnácti lety koupili portrét neznámé osoby, vybájili si tetičku z Charkova, která jim svůj portrét sama poslala.

Celému bytu vládnou klasické, nevtíravé barvy, které však tu a tam oživují výrazně barevné doplňky. Malinové polštáře, vázy či stínítka jsou umístěny v místě, kde se setkávají tři funkční zóny: obývací pokoj, jídelna a kuchyň. Z toho plyne prostá rada – vyzdvihněte přednosti svého bytu pomocí výrazných barev, které dokáží přitáhnout pozornost.

7-zbliz_enie-na-misie

Majitelé tohoto bytu neustále hledají nové inspirace, a tudíž již každý pokoj prošel několika změnami. Nábytek mizel a zase se objevoval v závislosti na tom, zda zapadal do aktuální koncepce. Svůj podíl na tom má i fakt, že se Anna během svých cest po světě ráda porozhlíží po starožitnostech a kromě toho je nakupuje také přes internet. V bytě se tak nacházejí předměty z trhu Suchý Most v Tbilisi, z antikvariátu Porta Maria Maggiore v Římě a mnoha jiných míst. Anna však není starožitným předmětům oddána bezmezně: „Mám zkušenosti s bydlením doslova mezi starožitným nábytkem a vím, jak se na takovém nábytku nepohodlně sedí a že se na něm prakticky nemůžete uvolnit. Proto jsem se při nákupu starožitností snažila co nejvíc vyhýbat nábytku a omezit se na výjimečné doplňky.”

Z toho si můžeme vzít ponaučení – se starožitnostmi je potřeba nakládat opatrně. Mohou podtrhnout styl interiéru a dát mu originální charakter, ale přemíra takového nábytku bytu spíše uškodí.

Luxusní železná postel v pistáciové ložnici vznikla na zakázku ze staršího modelu. V Rusku se dříve vyráběly postele, které bychom dnes zařadili do kategorie „jedna a půl”, takže nebylo jednoduché z ní udělat manželskou postel. Každopádně se Anně povedlo najít schopného řemeslníka, a tak se teď v její ložnici vyjímá absolutně unikátní kousek.

8-Homestory_Moscow__23_
9-Homestory_Moscow__18_

Anninou oblíbenou místností je koupelna – prostor plný zajímavých kontrastů. Na jedné straně oslava klasiky korunovaná dekorativním podstavcem s plastikou a na straně druhé moderna reprezentovaná např. lustrem. Světlé stěny se nápadně odlišují od dřevěné podlahy, a navíc dávají vyniknout vkusně vybranému nábytku.

4-Homestory_Moscow__12_
5-Homestory_Moscow__13_

Kuchyň se také poněkud liší od ostatních místností, ale přesto nenarušuje jistou rovnováhu. Charakterizují ji detaily v loftovém stylu: kov, pomalovaná cihlová zeď a kombinace tří barev – černé, bílé a stříbrné. Díky tomu kuchyň vypadá stylově a moderně. Umístit do klasicky zařízeného bytu několik syrových moderních prvků se zde ukázalo být skvělým nápadem.

Všude nacházíme nábytek či dekorace, které si Anna vybrala speciálně do tohoto bytu. Pro všechny, kteří si právě zařizují byt, má Anna drobnou radu: „Nakupujte věci, které vám umožní bydlet pohodlně, a zaměřte se na to, co je pro vaši rodinu nejdůležitější.”

Tato užitečná zásada se dá velmi snadno dodržet – je třeba jen mít na paměti, že to vy budete bydlet ve svém bytě. Není proto nutné se bezhlavě řídit módními trendy. Stačí navrhnout svoje bydlení tak, abyste se v něm vy a vaši blízcí cítili dobře.

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline