Modř prokládaná zlatem

Dům filmové scenáristky

1Turkus

Nejraději pracuje ráno. Anika Deckerová každého dne hned po snídani usedá za svůj dřevěný pracovní stůl v barvě mléčné čokolády. Je to komfort trávit dopoledne u sebe doma. Beze shonu. V domácím úboru – oblíbeném blankytném kimonu z barveného hedvábí a naboso. Přes otevřené balkónové okno do bytu nahlíží sluncem zalitý Berlín a ranní paprsky rozjasňují kobaltově modré stěny.

Do obývacího pokoje vede dlouhá chodba jako úzká cestička vinoucí se mezi poli k osamělému stavení. Z této chodby je možné vejít do všech pokojů v bytě. Anikin byt je slunečný nejen díky velkým oknům propouštějícím světlo, ale také díky žluto-zlatavým barevným tónům. Obraz s geometrickými motivy a koňská plastika v hořčicovém odstínu jsou jen skromnými závdavky.

2Turkus

Na chodbě na nás čeká také motiv z rajské zahrady – po stěnách se rozprostírají lodyhy popínavých rostlin, které jako by vyrůstaly ze zlatavé podlahy. Na růžové podušce ze sametu – střevíce od Manolo Blahnika. Boty, které jsou předmětem tužeb snad všech dam světa. Sama poduška je rozhodně na místě – Blahnikovy boty jsou jako cenná trofej. A střevíce s barevným květinovým vzorem jsou vyvrcholením rajské mozaiky.

3Turkus

Tutéž červeň, sytou jako z Gauginovy palety, nalezneme také v tomto záběru. Dále pak skleněný bar i nádobí se zlatými liniemi a karafy z broušeného křišťálu. Oranžové frézie, oranžový likér, smyslné rty… Nemůže být nejmenších pochyb o tom, že tento interiér zařizovala žena. Celý působí žensky, ale nikterak nedospěle, což je zásluhou souladu barev, tvarů i nápadů.

Zařizovala jej Anikina kamarádka Anna Pauli, profesionální návrhářka interiérů. Obě ženy se seznámily již před deseti lety v Kolíně nad Rýnem. „Anna tam byla mojí nadřízenou,“ říká Anika.„Jsem jí za hodně věcí vděčná – kdyby nebylo jí, možná bych dnes nedělala to, co dělám. Ale ona ve mně věřila a byla tak milá,“ směje se Anika.

5Turkus

Zlaté sošky na fotografii jsou ceny, které Anika obdržela jako scenáristka.

„Jak vypadala naše spolupráce při zařizování tohoto bytu? Přesně tak, jak má vypadat práce nad každým projektem,“ odpovídá Anna. „Představila jsem Anice několik stylů – tři lampy, tři stoly, tři židle a vylučovací metodou jsme došly k ideálnímu řešení. Stejně tak jsme řešily barvy i dekorace.“

4Turkus

Interiér vládne neskutečnou sílou výrazu – okamžitě vás naladí na tu správnou notu. Tóny zlaté jsou téměř všudypřítomné – od parket přes závěsy až po různé doplňky. Díky tomuto tahu v bytě panuje teplá aura. A uprostřed pokoje Anika ve střevících od Blahnika. Jak vidno, tyto boty nejsou pouhým exponátem..

6Turkus

Zátiší se sluncem v pozadí – pivoňky v barvě vanilkového pudinku vložené do zlatavé vázy, obklopené porcelánovými papoušky na svícnech. Glamour s nádechem exotiky. Tato vkusná kombinace je dalším důkazem Anikina smyslu pro barvy – všimněte si, jak závěs doslova rozpaluje pokoj. Ve večerních hodinách stejného efektu docílí pomocí teplého světla vyzařujícího z efektního křišťálového lustru.

7Turkus

Kromě toho ale v bytě nechybí ani místo pro humornější předměty. Například na parapetu se usídlila ryba, která v pozici pro ryby netypické jakoby polyká svazek lučních květin.

Kuchyně doslova probouzí k životu svými zelenými stěnami. Na podlaze pak leží koberec s černobílým vzorem, ukořistěný na bleším trhu.

„Na bleších trzích lze vůbec objevit opravdové poklady. Může to být třeba stínítko lampy či jiný detail – drobná změna může do vašeho bytu přinést úplně nový rozměr…“ V kuchyni jsme svědky ještě jednoho pravidla, kterého se Anika drží – nádobí není nikdy dost! Třeba se jen držet jedné škály barev.

8Turkus

Na široké pohodlné pohovce v barvě holubí šedi se neuvelebil nikdo jiný, než Liza Minnelli. Polštář s podobiznou legendy světové kinematografie je navštívenkou Anikina světa. „Pohovka rozhodně nemusí být bílá. Myslím si, že jemné odstíny modré či zelené se do obývacího pokoje hodí právě tak,“ říká Anika a dodává: „Ta pohovka je jedním z mých nejoblíbenějších míst v bytě. Až se chce na ní uvelebit…“

9Turkus

Další barevný ostrůvek – v tak energickém a ženském interiéru se koutek věnovaný Fridě Kahlo, ikoně stylu a nadšenkyni pro pestré barvy, samozřejmě neobjevil náhodou.

10Turkus

„Má postel vypadá, jako bych v ní nikdy nespala,“ usmívá se Anika a uvádí věci na pravou míru: „ale tak tomu není – prostě každý den pečlivě stelu.“ Vedle postele stojí dvě totožné lampy se skleněnými podstavci. Nad postelí pak visí zrcadlo jakoby vyzařující paprsky pozlaceného kovu.

11Turkus

Dokonce i do interiéru ve stylu glamour lze zapojit rustikální prvky – vedle krbu je jím proutěný košík s dřívím na podpal a dalšími nezbytnými doplňky.

„Můj byt je zároveň mým oblíbeným místem. Mám tu vše, co potřebuji k životu. Ráda zde pracuji, odpočívám i přijímám návštěvy. To je opravdový luxus!“

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline