Interiér podle YSL

Byl jedním z nejvlivnějších francouzských i světových módních návrhářů 20. století. Pro svět módy objevil Afriku a půlku Asie. Přivedl na přehlídková mola černošské modelky. Pro své kolekce si přivlastnil mozaiky barevných korálků, peří z rajek, pohádkové květiny, šifony, tafty a hedvábí. Dům plný exotických krajinomaleb měl i legendární Yves Saint Laurent. V jeho stopách pak pokračovali další interiéroví designéři.

Wnętrze według YSL
Obrázek: Wojtek Laski/East News.

Vzpomínky na Afriku

Leopardí vzor je obzvlášť nebezpečný motiv. Může stejně dobře designéra proslavit, jako i pohřbít celý jeho projekt – vše záleží na citu. Pohovka s leopardím motivem může dodat interiéru šmrnc, ovšem pouze pokud bude stát sólo jako zde. S úzkým pásem tapety imitujícím žirafí srst si budete připadat jako na africké savaně. Spojování věcí, které spolu vůbec nesouvisí, je jedno z oblíbených pravidel stylu YSL.

Wnętrze według YSL
Obrázek: Andreas Von Einsiedel/East News orazVeronika Sittard/Jahreszeiten Verlag Syndication/East News.

Marrákeš, Marrákeš

Obrazy z dětství jsou jak klišé uchované v paměti. Zůstanou tam po celý náš život. Yves Saint Laurent měl v paměti živě uchované obrazy Alžírska, kde se narodil a několik let vyrůstal a také Maroka a to i v době, kdy už bydlel ve Francii. Do Marrákeše, který si oblíbil snad nejvíce, se často vracel a po roce 2002 se tam nakonec usadil natrvalo.

Wnętrze według YSL
Zdjęcia: Andreas Von Einsiedel/East News.

Indie! Čína!

V závěru 20. století Yves Saint-Laurent navrhl úchvatné kolekce večerních šatů inspirovaných Dálným Východem. Modely z taftu, krajek, šifonu, hedvábí bohatě zdobeného výšivkami a korálky se staly uměleckými díly. Laurent byl prvním žijícím módním designérem, který byl poctěn výstavou v Metropolitním muzeu umění v New Yorku. Tuto výstavu bylo možné také zhlédnout v Ermitáži v ruském Petersburgu a nakonec i v Paláci výtvarného umění v Pekingu.

Wnętrze według YSL
Obrázek: Birgit Klemt /Picture Press/East News oraz Jan Brettschneider/Jahreszeiten Verlag Syndication/East News.

Bez hranic

Sled a stopy inspirací jsou naprosto zřejmé: šaty s lichoběžníkovým tvarem, které Yves Saint Laurent navrhl v 70-tých letech vznikly díky jeho fascinaci Mondrianovou tvorbou. Laurent byl označován za módního návrháře, který stále překračoval pomyslnou mez umění. Psal, maloval, navrhoval scénáře a kostýmy pro divadelní hry. Často se inspiroval malířstvím. Kromě Mondriana, si velmi vážil umění Matisse, van Gogha, Picassa, Légera…

Wnętrze według YSL
Obrázek: Dalmas/Sipa Press/East News oraz Dos Santos Solvi / Hemis/East News

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline