Dům jako příběh

Mladý, schopný architekt našel práci v podstatě bezprostředně po zakončení studia v jednom amsterodamském studiu – Styl FG. Byla to pro něj výborná škola. Po osmnácti letech práce pod dohledem zkušených profesionálů se rozhodl se osamostatnit, a proto založil vlastní firmu Puur Flow (Čistý pramen). Filozofie jeho studia je postavena na přesvědčení, že navrhování interiéru není ničím jiným než vytvářením příběhu, který je potřeba zasadit do časové osy a doplnit o novou kapitolu, ušitou na míru a splňující požadavky každého klienta.

1tdom-opowiesc

Pro novou životní etapu potřeboval Sjoerd Markx v Amsterodamu najít nový dům – takový, který bude zároveň sloužit jako pracovna. Hledal nemovitost určenou k rekonstrukci, aby ji mohl zařídit podle sebe. Určitě se měla nacházet v Jordaan, jedné z nejkrásnějších amsterodamských čtvrtí, plné života, obchůdků i restaurací, nesmírně útulné a se skvělou lokalizací. Povedlo se. Našel ideální místo, které skýtalo skvělé možnosti pro vlastní uzpůsobení. Projekt vznikl bleskově – architekt měl skicu hotovou během pěti minut. To realizace vyžadovala času mnohem víc…

Když vejdete dovnitř, okamžitě si uvědomíte, že interiér navrhoval někdo s citem pro detaily a pro prostor. Dominujícím prvkem je dřevo, konkrétně parkety položené na rybinu. Podlahové parkety plynule přecházejí v obložení stěn s jediným rozdílem – podlahové parkety jsou z drobnějších prvků. Tato koncepce zaručuje nejen stylistickou jednotu interiéru, ale zároveň ho opticky otepluje. Sama inspirace je exotická – Sjoerd se s podobným řešením setkal v domcích na Bali a v myšlenkách si je přivezl domů.

Stěnu mezi kuchyní a obývacím pokojem Sjoerd využil pro krb, který zapadá do nápaditě ukrytého výklenku. Nad krbem se nachází televizor – černý obdélník obrazovky na pozadí bílé stěny pak tvoří elegantní minimalistickou kompozici.

2 dom-opowiesc

Ženský akt z kamene na minimalistickém podstavci skvěle zapadá do koloristiky celého pokoje.

Pro dokonalý efekt Sjoerd navrhl dřevěné dveře tak, aby nenarušovaly souhru parket a obložení. Interiér má charakter studia s oddělenou kuchyní. Tu od zbytku pokoje částečně dělí stěna, ale naopak je s ním spojena pultem, který v pokoji plní funkci baru. Jedna stěna kuchyně je jedním velkým zrcadlem, které zvětšuje prostor a navíc vytváří zajímavou iluzi, neboť se v něm odráží okno. V prostoru, který je vybaven speciálním systémem osvětlení, si můžeme bez obav dovolit černé stěny i strop.

3 dom-opowiesc

Barevné časopisy jsou nezbytnou rekvizitou architekta. Ale jako každý předmět musí mít i ony v interiéru své místo – Sjoerd pro ně zvolil skládací stojan. „Mám rád harmonii – když dům slouží zároveň k bydlení i k práci, musí být prostor pečlivě rozvržen. Teprve pak se zde dá odpočívat i pracovat,“ vysvětluje Sjoerd.

5dom-opowiesc

Nejlepším místem pro odpočinek je velká pohovka potažená hrubou lněnou tkaninou. Majitel má totiž rád syrové, přírodní prvky.

4 dom-opowiesc

Velká část předmětů zdobících byt jsou suvenýry z cest. Není divu – Sjoerd cestuje rád a často, protože mu cestování přináší radost a inspiraci. „Hotely, restaurace, bary, noční kluby… Všude můžete narazit na zajímavé nápady, které můžete později využít v práci,“ přiznává Sjoerd a dodává: „pro inspiraci je však nedocenitelný také Pinterest.“

6dom-opowiesc

Na stěně visí nepřehlédnutelné kolo, coby plnohodnotná dekorace pokoje – není pochyb o tom, že ta nejholandštější možná. Přesně v duchu myšlenky, že je každý byt příběhem svých obyvatelů.

 

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline