Berlínský styl podle Martina Schmiedera

Martin Schmieder rozhodně nepotřebuje služby bytového návrháře. Ve svém domě je sám sobě projektantem, který rozhoduje o stylu interiéru. Co v něm nesmí chybět? Srdce, duše, humor a několik zvířecích přátel.

Byt Martina, PR manažera německé firmy „Und Gretel“ produkující organickou kosmetiku, lze popsat jedním slovem – Voglwuid. Tento bavorský výraz označuje něco excentrického, barevného, divokého, právě jako charakter Martina. Zde bychom naše povídání mohli ukončit, ale neuděláme to – je toho ještě hodně k popsání.

Martinův byt v sobě spojuje disneyovskou „Žijící poušť“ a osobitou sběratelskou vášeň. Tato neobyčejná země by se zajisté líbila Pipi Dlouhé punčoše, která vždy opakovala, že si svět  zařizuje tak, jak se jí líbí. Excentrický mix, který zde můžeme obdivovat, je kvintesencí stylu kidult (z angl. kid – dítě a adult – dospělý).

S plameňáky se obvykle setkáváme v teplých krajích, ale nechybí ani v berlínském bytě Martina. Muzeum přírodní historie je jen nedaleko odtud a Martin tam má vlastní permanentku, což jeho styl citelně ovlivnilo. „Můj byt připomíná malé muzeum,“ říká. A opravdu – všechny exponáty byly pečlivě vybrány a rozmístěny právě jak v muzeu. 

westwing-martin-schmieder-wizyta-berlin2
Voglwuid je bavorským označením někoho, kdo je volný jako pták, excentrický a poněkud divoký.

Kromě plameňáků zde uvidíme také hotový porcelánový zvěřinec a celou řadu zajímavých drobností, které si Martin přinesl z bleších trhů či antikvariátů. Zarámované obrázky, vitrínky s motýli a brouky tvoří osobitou, a přitom fascinující sbírku.

westwing-martin-schmieder-wizyta-berlin12
westwing-martin-schmieder-wizyta-berlin6
westwing-martin-schmieder-wizyta-berlin8

Co Martin radí v otázce stylu? Zkoušet, zkoušet, zkoušet…  a nebát se odvážných kombinací. Není proto divu, že vedle polštářů v povlacích upletených Martinovou mámou a dekorací z Westwingu nalezneme také designérské předměty a doplňky ve stylu vintage – např. stůl z dvacátých let.

Jeřáb je nenápadnou připomínkou Martinových školní let a konkrétně jeho učitele matematiky, dr. Schmidta, který mu často opakoval, aby konečně vzlétl jak jeřáb a začal dostávat dobré známky.
westwing-martin-schmieder-wizyta-berlin7

Nevšední kombinace nechybí ani v ložnici. Martin miluje barvy a výrazné vzory, jakými jsou plameňáci na tapetách. Jak Martinovi známí reagovali na takovou dekoraci? „Tvrdili, že se mi v takové ložnici určitě nepodaří nikoho ulovit, ale neměli pravdu!“ směje se Martin. Jeho přítel, Salim, mu dokonce věnoval vlastnoručně namalovaný obraz s plameňákem. Obraz teď visí nad nočním stolku a den co den Martinovi zlepšuje náladu.

westwing-martin-schmieder-wizyta-berlin9
westwing-martin-schmieder-wizyta-berlin11

Co by nemělo chybět v ideálním bytě? Podle Martina vybavení a dekorace, které majiteli pomáhají se projevit, a kromě toho předměty, které pro něj mají zvláštní význam. Zdá se, že tento byt se již ideálu značně přiblížil. Martinovi se podařilo vytvořit si vlastní svět, jehož kouzlu se dá jen těžko odolat.

 

Fotografie a video: WESTWING

Dagmar Ferova

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline