Andreas Haumesser – lovec designových pokladů

Kuriozity, rarity, perličky designu a více než 50 obrazů – vše to smysluplně uspořádat v jednom bytě není jenom tak. Andreas, který svůj mnichovský byt proměnil v hotové panoptikum, má naštěstí vše pod kontrolou.

Westwing-wizyta-Andreas-Haumesser-11

„Jsem jako veverka, která si neustále něco nosí domů,“ směje se náš hostitel, majitel PR agentury. Již od studentských let se Andreas zajímá o nábytkářské klasiky, jakými jsou B&B Italia, Classicon či Artemide. Ale nenechme se zmýlit – již zde si můžeme všimnout jisté extravagance, neboť je Andreas rád kombinuje s předměty z jiného světa: rekvizitami z mnichovské opery, vycpanými zvířaty, stříbrnými svícny… Za posledních deset let, kdy zde Andreas žije, se tento byt změnil v místo, kde každý kout i předmět odráží majitelovu osobnost.

Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-31

Díky stěnám v krásné gustaviánské barvě „Pavillon Gray“ od firmy Farrow & Ball se u Andrease cítíme jako v královské pokladnici. Také kuchyně si nepotrpí na konvence: letité židle patřily pradědovi Andrease a netypický kulatý stůl je ještě o něco starší. Ubrus, který jej pokrývá, je vlastnoručním výrobkem pána domu: „Pokud jde o bytové doplňky, muži mají značně omezený výběr. Proto si ubrusy šiju sám – zpravidla z látky na obleky.“

Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-51
Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-101

Kousek od stolu se na stěně začíná galerie umění, která se táhne prakticky celým bytem. Portréty neznámých malířů střídají výjevy z Kodaně, fotografie, vystřihovánky a překrásná pestrobarevná vitráž. Tu si u jednoho obchodníka se starožitnostmi zamluvil Orlando Bloom, který si pro ni ale nikdy nepřišel – Andreas však svou příležitost nepropásl.

Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-21
Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-41

V módě a interiérovém designu miluji vše, co je extravagantní.

Westwing-Andreas-wizyta1

Obrazy nechybějí ani v ložnici. Zde Maria Callais pózuje vedle Marleny Dietrich. Karl Lagerfeld a Barbara Hulanicki na nás pro změnu shlížejí z fotografií, které zhotovil sám Andreas. Pětiramenný lustr patří k nejcennějším trofejím Andrease a svědčí o jeho impulsivním jednání: „Byl strašně drahý, ale když jsem ho zahlédl na výprodeji předmětů z restaurace, kterou právě rušili, nemohl jsem odolat.“

Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-71

S komodou to nebylo tak lehké. Celé tři roky Andreas chodil do jednoho starožitnictví a přemlouval antikváře, aby mu tento kousek z dvacátých let prodal. Dlužno dodat, že se mu ta komoda zalíbila, protože vypadala takříkajíc zvláštně. Ne každý kus nábytku v tomto bytě je ale kuriozitou: pohovka od B&B Italia či křeslo Ligne Roset jsou jednoduché, klasické exempláře. Jejich strohost skvěle doplňuje ostatní vystavované předměty: kus korálu, porcelánové ptáčky, „králičí lampu“ Rabbit Lamp od firmy Moooi a opičky z dílny Dána, Kaye Bojesena.

Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-61

Ani ložnici se nevyhnula sladká porcelánová zvířena. Chybí tu snad jen veverka. „Tou veverkou jsem přece já,“ připomíná Andreas a vyráží na další stylový lov.

Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-81

Monika Alberovska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline