Malý lexikon osvětlení

lightupyourhome-westwing-01

Jaké osvětlení si vybrat? Tipy před nákupem!

My z Westwing jsme po uši zamilovaní do světel a příjemné atmosféry, kterou dokáží vytvořit. Zdaleka ale nejde jen o atmosféru, s jejich pomocí můžeme zvýraznit ty části našeho domu, které považujeme za nejkrásnější. Ať už se budeme bavit o lampách stolních, stojacích či závěsných, každá z nich má své osobité kouzlo a své přednosti dává na odiv pokaždé jiným způsobem. Nechte se proto inspirovat naší velkou příručkou o osvětlení.

To, jaké osvětlení si vyberete a jak je uspořádáte, si nechte důkladně projít hlavou: bez důkladného naplánování perfektního efektu pravděpodobně nedocílíte. Nejprve byste se měli pozastavit nad tím, k čemu danou místnost využíváte a co tedy od osvětlení očekáváte. V neposlední řadě je třeba vzít v potaz, zda máte na lampu dostatek místa a zda je v dosahu zásuvka. Teprve poté, co si ujasníte základní věci, se můžete s klidným svědomím vrhnout na nákup!

nahoru

Malý lexikon osvětlení

Kombinace různých druhů lamp oživí interiér a poskytne vám světlo, které udělá váš dům ještě krásnější. Každá lampa má své přednosti a my vám proto ukážeme, jak každý z modelů využít na 100%.

leuchten-westwing-gif-02

Stolní lampy

Stolní lampy často mívají poněkud extravagantní podobu a i když právě nesvítí, působí jako úžasný dekorativní prvek. Obvykle naplňují místnost extra porcí hřejivého, nepřímého světla. Zejména pokud jsou využívány jako doplněk k podsvícení aranžmá. Pokud nám stolní lampa slouží na pracovním stole ke čtení či psaní, potřebujeme, aby vyzařovala přímé, koncentrované světlo. Stolní lampy zároveň plní funkci tzv. akcentního osvětlení, která dodá místnosti zvláštní hloubku.

NÁŠ TIP: V případě stolní lampy by měl ideální poměr podstavy lampy a jejího stínítka činit 2:3 či 1:3.

leuchten-westwing-tischleuchte

Stojací lampy

Chtěli byste si mezi svými čtyřmi stěnami užívat příjemnou atmosféru? Chtěli byste ji navodit lampou, která umí přitáhnout pozornost? V tom případě byste se měli určitě poohlédnout po stojací lampě. Zejména v prostorných místnostech se mohou představit v celé své kráse a rozzářit své okolí. Jestliže je stínítko vyrobené z lehkého průhledného materiálu a rozšiřuje se od své dolní části směrem nahoru, naplní lampa pokoj měkkým světlem. Ke čtení doporučujeme lampy se stínítky rozšířenými ve své dolní části, které budou vydávat koncentrovanější světlo. Stojací lampa je všestranný talent v každém slova smyslu.

NAŠE TIPY:

  • Před nákupem se ujistěte, že máte na stojací lampu dostatek volného místa.
  • U lamp na trojnožce platí, že bychom jí měli vyhradit prostor o obsahu dvakrát větším než jaký má stínítko.
  • Stojací lampy by neměly dosahovat přibližně stejné výšky jako nábytek v místnosti, aby zbytečně nenarušovaly celistvý vzhled daného aranžmá.
leuchten-westwing-stehleuchte

Stropní lampy

Stropní lampy jsou v první řadě funkční svítidla, která slouží k osvícení místnosti shora. Také stropní lampy můžeme rozdělit na ty s přímým a na ty s nepřímým světlem. Zapuštěné reflektory se hodí především pro přesné osvětlení pracovních ploch. S tímto řešením se setkáváme především v kuchyních, koupelnách či chodbách, kde potřebujeme jasné, koncentrované světlo. Naproti tomu stropní svítidla se stínítkem naplňují pokoj rovnoměrným, decentním světlem. V kombinaci s dalšími zdroji světla dokáží plně odhalit hloubku místnosti a podtrhnout její krásu.

 NÁŠ TIP: Před nákupem si ověřte rozměry svítidla, nezapomeňte vzít v úvahu výšku stropu. Do novostaveb, kde výška zpravidla nepřesahuje 2,8 m, doporučujeme zvolit svítidla, která nezabírají zbytečně mnoho místa.případě stolní lampy by měl ideální poměr podstavy lampy a jejího stínítka činit 2:3 či 1:3.

leuchten-westwing-deckenleuchte

Závěsné lampy

Závěsné lampy nejsou jen praktickým zdrojem světla, ale také zajímavým dekoračním prvkem v moderním bytě. V trendu jsou hluboko zavěšené lampy, které vrhají rovnoměrné světlo a jsou ozdobou nejednoho jídelního stolu či kuchyňského koutu. Ti, kdo si libují v poněkud bohatějších formách, mohou samozřejmě zvolit lustr, který bude přitahovat zvědavé zraky hostů.

NAŠE TIPY:

  • Před nákupem si ověřte rozměry svítidla, nezapomeňte vzít v úvahu výšku stropu. Ve starších domech, kde se výška stropu často pohybuje mezi 3 – 4,5 m, vypadají závěsná svítidla i okázalé lustry obzvláště dobře.
  • Lampy je třeba zavěsit dostatečně vysoko, aby se o ně nikdo neudeřil do hlavy a aby zbytečně nezasahovaly do zorného pole.
leuchten-westwing-pendelleuchte

Nástěnné lampy

Nástěnné lampy dokáží vykouzlit tajemnou náladu a elegantně podsvěcují stěnu v pozadí. S modely, které vyzařují přímé světlo, můžete vytvořit cílený světelný akcent, jímž zdůrazníte na příklad zajímavý architektonický prvek či obraz. Nástěnná svítidla se hodí zejména do obývacích pokojů, ale svůj účel splní také na chodbě – nezřídka kvůli nedostatku prostoru.

NAŠE TIPY: Mějte na paměti, že tento typ osvětlení není plně soběstačný a že bychom jej tedy měli kombinovat ještě s jinými zdroji světla.

nahoru

leuchten-westwing-wandleuchteMix and Match: Kombinace vyhrávají

leuchten-westwing-gif-02

Světlo musí plnit svůj účel! Kombinací různých typů osvětlení vneseme do místnosti jistou svěžest a zároveň zde navodíme útulnou atmosféru. Další nespornou výhodou tohoto řešení je fakt, že můžeme podle nálady či potřeb měnit míru osvětlení. Jako základní osvětlení rozhodně doporučujeme klasická stropní pokojová svítidla, která místnost zalijí rovnoměrným světlem. Celek pak můžete doplnit akcentním osvětlením, kterým zdůrazníte oblíbená zákoutí svého pokoje. Pro příjemný výsledný efekt se postará náladové osvětlení, které zdůrazní hloubku místnosti a naplní ji klidnou atmosférou.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLO: Pro ideální osvětlení místnosti je třeba spojit tři různé typy svítidel – pokojová, akcentní a náladová. Ve větších místnostech můžeme využít až pěti různých zdrojů světla.

Vsaďte na vyváženou kombinaci silnějšího a slabšího osvětlení, čímž vytvoříte uvolněnou atmosféru. Vymezte tzv. světlé ostrůvky na místech, které chcete plně rozzářit, zatímco některá zákoutí ponechte potemnělá. Právě díky takovým kontrastům dosáhnete skvělého efektu. A co je důležité: Nic se nemá přehánět! Příliš mnoho svítidel v místnosti působí rušivým dojmem – lampy si pak vzájemně spíše překáží, než aby se doplňovaly. Snažte se proto svítidla sladit a důmyslně je v místnosti uspořádat.

leuchten-westwing-mixandmatch

Chtěli byste rychle vykouzlit nové světelné aranžmá? Zkuste jednoduše změnit stínítka na stávajících lampách. Díky tomuto jednoduchému triku můžete výraz místnosti změnit podle ročního období či podle své aktuální nálady. Bez zbytečné námahy tak můžete v mžiku proměnit atmosféru v pokoji a objevit jeho nový vzhled.

NAŠE TIPY: Nezapomeňte také zvolit adekvátní barvu a sílu světla! Jen tak dosáhnete v pokoji kýžené harmonie.

nahoru

V pravém světle: Aby váš byt zářil!

Jídelna

Jídlo, práce, oslava – jídelna je zpravidla jednou z nejvšestrannějších místností v domu. Protože se toho v jídelně odehrává opravdu hodně, nabízí se dynamická kombinace přímého a nepřímého světla, která zajistí to pravé osvětlení pro každou příležitost.

leuchten-westwing-esszimmer

Pokojové osvětlení

Klasická stropní svítidla se zvlášť nastavitelnými reflektory umožní zvýraznit zajímavé body v místnosti, na příklad můžete zvýraznit stojan na víno.

Akcentní osvětlení

Přímo nad jídelní stůl doporučujeme hluboko zavěsit závěsné lampy, které se postarají o dokonalé nasvícení pokrmů a zároveň u večeře navodí příjemnou komorní atmosféru. Nad kulatý stůl je ideální pověsit jednu takovou lampu. Nad podlouhlé stoly si můžeme dovolit pověsit klidně 3 – 5 lamp.

pendelleuchte

NAŠE TIPY:

Mezi deskou stolu a závěsnou lampou bychom měli dodržet odstup alespoň 80 cm.

Náladové osvětlení

Nástěnná svítidla opticky zvětšují prostor a mohou zdůraznit zajímavé architektonické prvky či obrazy. Stojací lampy mohou ozvláštnit nevyužité kouty a přidat jídelně špetku útulného charakteru. S pomocí stolní lamp pak dopřejeme náležité osvětlení rodinným fotografiím na pomocných stolcích.

NAŠE TIPY: Do jídelny, stejně jako do obývacího pokoje, doporučujeme osvětlení s regulovatelnou intenzitou. Budete si tak moci atmosféru přizpůsobit aktuálním potřebám či náladě.

Kuchyně

Který pokoj je opravdovým srdcem domu? Samozřejmě, že kuchyň. V případě mnoha rodin je kuchyň místem, kde se odehrává většina rodinného života. Chceme-li zvolit vhodné osvětlení do kuchyně, musíme proto brát ohled jak na své pohodlí, tak na funkčnost.

leuchten-westwing-kueche

Pokojové osvětlení

Klasické stropní svítidlo je nejrozšířenějším řešením do kuchyně a je-li reflektor dobře ustaven, zajišťuje nám dostatek světla na vaření.

Akcentní osvětlení

Nad dlouhými kuchyňskými pulty, které jsou ideálním místem pro rychlou snídani, se skvěle vyjímají závěsná svítidla. Doporučujeme vždy volit lichý počet svítidel, protože opticky působí lépe než počet sudý.

NAŠE TIPY: Mezi deskou pultu a závěsnou lampou bychom měli dodržet odstup alespoň 60 cm a v případě pracovní desky rozestup zvětšit na min. 80 cm.

Náladové osvětlení

Díky specifickému světlu nástěnných lamp změníte svou kuchyň v místo, které přímo vybízí k užívání si jídla.

NAŠE TIPY: Dohlédněte na to, aby kuchyňská svítidla byla omyvatelná. Zn. Olej prská všude!

Obývací pokoj

Nejlepším řešením pro obývací pokoj se zdá být živá kombinace přímého a nepřímého osvětlení. Nezáleží na tom, zda je pro vás obývací pokoj oázou odpočinku či místem, kde se setkáváte s přáteli – tato kombinace svítidel splní všechny vaše očekávání

leuchten-westwing-wohnzimmer

Pokojové osvětlení

Stropní osvětlení, např. zapuštěná bodová světla, se skvěle hodí pro základní podsvícení pokoje a tvoří skvělý podklad pro další zařizování místnosti

Akcentní osvětlení

Stolní lampy příjemně ozdobí komody a zdůrazní hloubku místnosti, Individuálně nastavitelné čtecí lampy umožní se bezstarostně ponořit do knih či časopisů. Pomocí hluboko sahajících závěsných lamp vytvoříte zajímavý světelný bod nad konferenčním stolkem.

pendelleuchte

NAŠE TIPY: 

    Čím hlouběji závěsná lampa visí, tím útulnějším dojmem bude působit.

Náladové osvětlení

Stojací lampa prosvětlí temná zákoutí a bude skýtat příjemné podsvícení. Dokonce i zhasnutá bude předmětem, který umí přitáhnout pozornost.

NÁŠ TIP: Pověste nad svůj konferenční stolek tři závěsné lampy, a to v různých výškách. Ani nad podlouhlými konferenčními stolky by počet závěsných lamp neměl přesahovat tři.

Pracovna 

V pracovně lidé často tráví většinu dne, a proto je volba vhodného osvětlení zásadní – zvláště, vezmeme-li v úvahu, že správné osvětlení může zlepšit koncentraci a produktivitu. Doporučujeme proto vsadit na lampy, které vyzařují jasné světlo. Ty můžete kombinovat s jemnějšími světly tak, aby si oči mohly snáze zvykat na světelné kontrasty.

leuchten-westwing-arbeitszimmer

Pokojové osvětlení

Jako základní osvětlení poslouží stropní reflektor, který vám svým přímým jasným světlem pomůže lépe se soustředit na práci. Navíc dokáže eliminovat stín, který může vrhat pracovní lampa.

Akcentní osvětlení

Na žádném psacím stole nesmí chybět pracovní lampa. Díky neprůhlednému stínítku lampa vydává koncentrované světlo, které je nenahraditelné, chceme-li se plně soustředit na práci či čtení.

3

NAŠE TIPY:

Na žádném psacím stole nesmí chybět pracovní lampa. Díky neprůhlednému stínítku lampa vydává koncentrované světlo, které je nenahraditelné, chceme-li se plně soustředit na práci či čtení.

 

Náladové osvětlení

Für ein edles Finish im Arbeitszimmer sorgt eine moderne Stehlampe, die mit ihrem indirekten Náladové osvětlení einen tollen Gegenpol zu den anderen Leuchten darstellt.

NÁŠ TIP: První housle by v každé pracovně mělo hrát denní světlo. Umístěte proto svůj pracovní stůl nejlépe přímo u okna tak, aby vám při práci nesvítilo slunce do očí a aby se žádné světlo neodráželo v monitoru.

Ložnice

K sladkým snům člověk potřebuje jen velmi málo světla. Nepřímé osvětlení umožňuje příjemný spánek a je proto do ložnice ideální. Přímá světla však oceníme při probírání se šatníkem.

leuchten-westwing-schlafzimmer

Pokojové osvětlení

Moderní stropní osvětlení rozzáří místnost přesně tak, abyste v šatníku nemuseli vybírat oblečení po hmatu.

4

NAŠE TIPY:

Pro optimální osvětlení skříně doporučujeme využít stropní reflektor – zavěsit jej na strop ve vzdálenosti 50-80 cm od skříně a nasměrovat na skříň.

 

 

Akcentní osvětlení

Stolní lampa se na vašem nočním stolu bude cítit jako doma a umožní vám se před spánkem příjemně uvolnit. Speciální čtecí lampy, které mohou být připevněny na zeď, vám zajistí dostatek přímého světla ke čtení.

Náladové osvětlení

Díky nástěnným lampám si na svých zdech můžete dopřát napínavou hru stínů. Upřednostňujete spánek pod hvězdnou oblohou? Co říkáte na světelné řetěze nad svou postelí? Obzvláště sluší romantickým postelím s nebesy.

NÁŠ TIP: Na noční stolek je praktické zvolit lampu s regulací intenzity světla, což docení především osoby, které si v posteli rády čtou.

Koupelna

Denní světlo v koupelně – kdo by si je nepřál? Ale také koupelny bez oken se mohou ukázat v dobrém světle. Chcete-li svou koupelnu proměnit v hotový palác wellnessu, bude nutné zvolit osvětlení, které bude plnit svou praktickou funkci a zároveň navodí tu pravou atmosféru.

leuchten-westwing-badezimmer

Pokojové osvětlení

S pomocí stropních lamp rozzáříme celou místnost. Musíme ale vzít v potaz, že takové světlo bude vrhat příliš mnoho stínů a že samo o sobě nestačí.

Akcentní osvětlení

Díky bodovým světlům u zrcadla budeme mít dostatek světla přesně tam, kde jej nejvíce potřebujeme. Doporučujeme svítidla z mléčného skla

spiegel

NAŠE TIPY:

Umístěte světla po obou stranách zrcadla tak, abyste si nemohli stínit.

 

 

 

Náladové osvětlení

Nástěnné osvětlení se svým příjemným světlem promění vaši koupelnu v opravdovou oázu wellnessu.

Chodba

Chodba obecně bývá často opomíjena. Ale dokonce i nevelká chodba může ukrývat velký potenciál. Důmyslná a stylová kombinace světel vrátí lesk i té nejmenší chodbě.

leuchten-westwing-flur

Pokojové osvětlení

Stropní osvětlení je na chodbě obzvláště důležité – rozzáří každý kout a pomůže nám v orientaci.

NAŠE TIPY: Se světlem na fotobuňku se v noci nikdo neudeří!

Akcentní osvětlení

U šatníku a zrcadla doporučujeme využít dodatkové bodové osvětlení.

Náladové osvětlení

Ve větších chodbách můžete umístit moderní stojací lampu, která bude nepřehlédnutelnou ozdobou místnosti. Uvidíte, že se na ni každý host okamžitě zeptá. V menších chodbách se přímo nabízí využít nástěnné lampy, které osvětlením zdí zaručí, že se místnost opticky zvětší.

nahoru

Od Boho po Scandi: Vhodné osvětlení pro každý styl

Pomocí světel můžete ve svém domě hravě ustavit různé optické akcenty. Svým světlem oživí každý pokoj a vtisknou mu zcela nový ráz. Přesto však musíme pozorně přistupovat k otázce stylů – lampy je totiž třeba sladit s prostředím, které je obklopuje. S naší pomocí se každý pokoj ukáže v tom nejlepším světle!

Boho

Díky exotickému mixu zářivých barev, stylů a vzorů, které se k sobě ne vždy hodí, je styl Boho neobyčejně živý a dokonale nedokonalý. Pestré barvy prostoupené tzv. barvami země jsou ideálním podkladem pro sluneční atmosféru, kterou ve svém domě můžete navodit. Nezbývá než příbytek světoběžníka doplnit netypickými svítidly: především zdroji nepřímého světla, jakými jsou různé světelné řetězy a lampióny, popřípadě exotickými stolními lampami. Čím více suvenýrů z cest využijeme, tím silněji se při příchodu do bytu rozbuší srdce horlivého cestovatele

leuchten-westwing-boho

Glamour

„Glamify your home“. Především je třeba zdůraznit, že třpytivý glamour se nehodí jen na silvestrovskou oslavu – obstojí také při zařizování bytu. Okázalé křišťálové lustry či stojací lampy v metalických barvách budou nepřehlédnutelnou součástí vašeho zářivého světa. Nebojte se kombinovat různé zdroje světla – tímto způsobem docílíte perfektního výsledného efektu, protože lesklé lampy budou vzájemně odrážet světlo a rozzáří váš byt tak, až bude zrak přecházet. Extravagantní stolní lampy na komodách pak budou působit jako hotové šperky. So glamourous!

leuchten-westwing-glamour

Rustic

„Be true, be you“. Rustikální styl si zakládá na klasických formách bez zbytečných ozdob. Odhalené žárovky, kov a různé typografie vnášejí do bytu jistý industriální charakter. V místnostech dominují materiály jako beton, mosaz či rezavý kov – právě ty dodávají bytu nezaměnitelný šarm. Také osvětlení musí skvěle zapadat do tohoto funkcionálního konceptu: chladné a čiré osvětlení na sebe nejčastěji bere podobu robustních stojacích lamp s reflektory či otočných kovových světel.

leuchten-westwing-rustic

Shabby Chic

Ženské, neúplné, a přesto charismatické – právě tak bychom mohli popsat oblíbený trend, který dokáže z nedostatků udělat přednost. V podstatě se jedná o romantickou verzi stylu vintage s tím, že předměty nejsou dokonalé a nesou viditelné znaky opotřebení – právě odtud jeho jméno (shabby – omšelý). Převládají jemné pastelové odstíny a romantické dekorační prvky, jako například nostalgická stínítka či zdobné modely lamp, které mají na svědomí neobyčejně útulnou atmosféru. Každý kus nábytku vypráví svůj vlastní příběh a přitahuje pozornost svým jemným vzezřením.

leuchten-westwing-shabbychic

Skandinavisch

Chlad prostoupený svěžími nápady s notnou dávkou humoru – kromě toho skandinávskému stylu vládnou prosté linie a tvary, což mu zajišťuje  nadčasový vzhled. Přátelskou atmosféru ještě dotváří prosté dřevo a světlé barvy. Obzvláště v zimě na severu panuje temnot a nepřekvapí nás proto, že osvětlení bytu v tomto případě hraje veledůležitou roli. Každý paprsek světla má svůj význam a je třeba s ním patřičně naložit. Lampy ve skandinávském stylu ocení zejména osoby, kterým záleží na kvalitě, funkčnosti a designu. Stojí za to do nich zainvestovat!

leuchten-westwing-scandi

nahoru

Umění maskování: Kabely a zásuvky elegantně ukryté

Kartónové krabice

Dekorační boxy či hezké krabice od bot se skvěle hodí k ukrytí spleti kabelů. Postačí do zadní strany krabice vyříznout malý otvor a kabely provléci dovnitř. Et voilà!

Komody

S pomocí komod či nízkých regálů můžete snadno ukrýt zásuvky. Když mezi nábytkem a zásuvkou zachováte několikacentimetrovou mezeru, můžete skrytou zásuvku bez problému využívat.

Podlahové lišty

Prosté a přitom geniální: díky maskovacím lištám kabely v mžiku zmizí z dohledu.

letyourhomeshine-westwing-02

nahoru

Foto&Video: Westwing Home&Living

Dagmar Ferova

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline