Tom Dixon i designerské hity

Dokáže téměř cokoliv. Navrhl oblečení pro firmu Adidas i pro módní dům v Monaku. Využívá každé příležitosti k navrhování a tvoření. Maison & Objet ho nominovala na designéra roku. Jeho práci můžeme vidět v takových muzeích, jako jsou například muzeum MoMa v New Yorku či Centrum Pompidou v Paříži. Pokud potkáte chlápka s kufříkem pod paží, pečlivě si ho prohlídněte. Právě to je Tom Dixon!

westwing-tom-dixon-intro-collage

Začátky

Tom Dixon se narodil v Tunisku, ale v roce 1963 emigroval do Anglie. Právě zde na hodinách keramiky a malířství objevil svou uměleckou duši. Tehdy se zrodila jeho posedlost spojená s materiály a tvary. Formální umělecké vzdělání však nenaplnilo jeho očekávání, a tak Dixon opustil školu Chelsea School of Art a začal hrát na basu v kapele Funkapolitan. Nepřestal se však zajímat o design. Ve svém volném čase opravoval motory u automobilů a experimentoval se svařováním kovových součástek. Dnes Tom Dixon tvrdí, že ho mnohem více inspirovali světoví inženýři, jako jsou například Buckminster Fuller a Gustave Eiffel, než módní návrháři.

westwing-lampy-tom-dixon-collage
westwing-tom-dixon-kamienie

Úspěch

Tom Dixon se proslavil v roce 1989 díky své dnes již kultovní židli S. Tento jedinečný vlnitý exemplář otevřel Dixonovi dveře do luxusního světa designu. Dnes je tato židle S součástí stálé výstavy v muzeu MoMa v New Yorku. V roce 1990 Dixon vytvořil plastovou svítící židli Jack. Zanedlouho si tato židle společně se svítidly Mirror Ball a Copper Shades podmanila interiéry nejmódnějších barů a hotelů na celém světě. Tom Dixon je perfektně známý mezi designéry, nadšenci designu a interiérovými návrháři, ale rozhodl se ukázat se široké veřejnosti. Právě proto vytvořil autorskou řadu doplňků do domácnosti. „Je to jako se značkou Prada“ vysvětluje Dixon. „V časopisech můžeme obdivovat nádherné oblečení této značky, ale většina lidí si může dovolit v podstatě jen přívěšek na klíče“.

westwing-tom-dixon-lampy-szarosci-collage
westwing-tom-dixon-lampy-czerwien

Velké projekty

Tom Dixon se také podílí na velkých projektech – navrhuje interiéry hotelů, restaurací i sídla velkých společností. Za nejznámější příklady jeho tvorby můžeme zmínit Royal Academy of Arts v Londýně a hipsterský klub v Tokiu. Avšak ani to mu nestačí! Jak pověděl: „Všechno je jen design. Elektronika, telefony, auta – všude vidím nové a nové příležitosti.“

westwing-lampy-2-tom-dixon-collage
westwing-tom-dixon-lampa-z-czernia

Zajímavé fakty

Tom Dixon…

… byl kreativním ředitelem značky Habitat v letech 1998–2008.

… obdržel Řád britského impéria za své úspěchy.

… má vlastní značku doplňků do domácnosti.

… podmanil si svět módy díky spolupráci s firmou Adidas.

westwing-tom-dixon-swiatlo

Foto: Tom Dixon

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline