Toile de Jouy

Kultovní látka s historickými vzory je stále velmi oblíbená a podněcuje stylistické fantazie, přestože má více než 250 let – stále se skvělé hodí do moderních interiérů. Seznamte se s její historii a podívejte se, jak ji lze aplikovat v současném bytovém interiéru.

Rokoková idyla

V městečku Jouy-en-Josas poblíž Versailles se na textilních látkách poprvé objevily motivy francouzských dvořanů krátících si dlouhou chvíli selskými pikniky či hrou na pastýře a pastýřky. Staly se živoucí legendou tohoto městečka a natrvalo se zapsaly do dějin módy a interiérových dekorací. Dřevorytiny s výjevy ze života se otiskly na pásy textilií, kterými se později tapetovaly zdi, čalounil nábytek, dělaly se z nich okenní závěsy a dokonce z nich byly ušity šaty pro Marii Antoinettu a její dvorní dámy. Toile de Jouy (čti: tual de žui) znamená jednoduše „textilní látka z Jouy”. Látku snadno poznáme podle charakteristického vzoru: postav lidí a zvířat v selském prostředí. Tradiční textilní látky toile de Jouy mají omezenou paletu barev: kobaltovou, černou, vínově-červenou, hnědou na světlém pozadí. I když se později začal materiál vyrábět i mimo Jouy-en-Josas, dodnes se látky s idylickými rokokovými motivy vyrábějí také v původní manufaktuře, kterou v roce 1760 postavil barvíř Christophe-Philippe Oberkampf.

TOILE DE JOUY
Obrázek: Wolfgang Schardt /Jahreszeiten Verlag Syndication/East News. Oraz David Prince/Red Cover/East News.

V novodobém pojetí

TOILE DE JOUY

Možná, že by dnes toile de Jouy visely vybledlé někde v zámeckých hotelích nad Loirou, kdyby je neoprášili módní návrháři a pastýřské výjevy se díky nim nevrátily na přehlídková mola. Chvilkový designérský žertík způsobil, že si těchto textilních látek všimli interiéroví projektanti. Nové verze toile de Jouy s moderními budovami, auty a lidskými postavami v unikátním novodobém pojetí se vrátila na tapety i textilní látky, a stala se výjimečným prvkem podtrhujícím moderní interiéry, prolamujícím konvence a zdůrazňujícím majitelův vytříbený vkus se smyslem pro humor. Stejně je to s klasickými, jemnými vzory, které se objevily na tapetách nebo textilních látkách.

Obrázek: Uwe Schierec/Jahreszeiten Verlag Syndication/East News. Carven RTW Spring Summer 2013 Paris Fashion Week September 2012/ Zeppelin/East News

Toile de Jouy v anglickém stylu

Odvěká francouzsko-anglická rivalita končí tam, kde začíná… styl. Vizuální efekt občas může dát zapomenout i na vlastenectví! Toile de Jouy se výborně hodí na podklady shabby chic. Tapety, látky, keramika, dekorační polštáře, ložní povlečení a ubrousky s tímto motivem skvěle zapadnou do retro stylu. Zvýrazňují jeho eleganci a ladí s jinými vzory (nejlépe ve stejné paletě barev): pásky, mřížkami, květinami. Díky takovým propojením se stává  dynamičtějším. Ztvárněné  výjevy vypadají velmi dobře ve spojení s jednobarevnými plochami v odstínu vzoru. S toile de Jouy výborně ladí výšivky (především richelieu), krajky, na bílo natřené dřevo, porcelán s analogickými dekory (mj. kobaltovými motivy původem z Włocławka a Bolesławce), křišťálové dekorace.  Do klasických i moderních interiérů se hodí různé „variace na téma“ inspirované starobylými textilními látkami, ať už jde o stínítka lamp, notesy, melaminové nádobí, konzervy, gumáky či toaletní papír. Jak už tomu bývá, má starobylý prvek zasazený do nového kontextu zcela jinou kvalitu. Stojí za to se o tom přesvědčit!

TOILE DE JOUY
Obrázek: Konstantin Eulenburg / Picture Press/East News, Uwe Schiereck /Jahreszeiten Verlag Syndication/East News

Text: Westwing

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline