Philippe Starck – talentovaný novátor

Perlička pro milovníky designu – portrét Philippe Starcka.

Philippe Starck je jedním z nejznámějších designerů dneška. V jeho portfoliu nalezneme hotely, restaurace, bary, kluby, nábytek, kuchyně, kufry, jachty a dokonce i větrné elektrárny. Philippe nejraději pracuje sám a tvrdí o době, že židli projektuje dvě minuty a hotel den a půl. Často se o něm mluví jako o enfant terrible designu – Starck je známý především svými zábavnými interpretacemi předmětů každodenního užitku.

Philippe Starck bubu 05

Philippe Starck se narodil roku 1949 v Paříži. Po svém otci, leteckém inženýrovi, zdědil smysl pro organizaci. Když doma jako dítě obdivoval skici letadel, pochopil, že chce tvořit. Mladého Phillipa lákalo navrhování nábytku, a tak nastoupil ke studiu na prestižní škole designu a interiérové architektury l’Ecole Nissim de Camondo. Ve věku 19 let navrhl interiéry dvou pařížských nočních klubů. Díky obrovskému úspěchu tohoto projektu si mladého designéra všiml i tehdejší francouzský prezident Francois Mitterand. Již tehdy sizačal vydobývat  pozici mezi nejlepšími světovými designéry – a to byl teprve začátek světové kariéry…

„Rád otevírám dvířka lidské fantazie,“ říká o svých projektech Starck. A skutečně – jeho díla jsou tématem rozhovorů, debat i předmětem kritiky. Více než čtyřicet let na sebe přitahovaly pozornost nejen svými tvary a materiály, které jakoby neodpovídaly jeden druhému, ale také sugestivními, poetickými a dalo by se říct i divokými názvy (za všechny můžeme zmínit stoličky Prince Aha a Bubu nebo židli Dr No).

Philippe Starck bubu 12

Roku 1988 si u Starcka objednali renovaci hotelu Royalton v New Yorku. Tento projekt zásadně změnil hotelovou branži. Objevily se nezvykle populární boutique hotely a Starck se stal jejich neochvějným vládcem. Zmínit můžeme např. Mama Shelter, síť boutique hotelů, která uchvacuje nezaměnitelnými interiéry projektovanými právě Starckem. Excentrické nápady Francouze vdechly nový život hotelům po celém světě.

Philippe Starck bubu 20

Jedním z nejznámějších projektů Phillipa, alespoň co do nábytku, je židle Loius Ghost vytvořená pro značku Kartell. Mezi kultovní předměty můžeme započíst také štíhlý lis na citrusy Juicy Salif navržený roku 1990 pro italskou firmu Alessi a stylizované kartáčky na zuby z roku 1989. Pro Starcka je typické, že se kromě miliardových projektů věnuje také drobnostem pro masové odběratele. Kromě předmětů tak luxusních, jako křišťálový lustr Baccard, navrhuje také užitkové předměty, které cenou nepřesahují možnosti průměrného klienta – vždy se totiž snažil o to, aby ani kvalitní design nebyl vysloveně elitářský. Jak sám tvrdí: „Předměty o vysoké kvalitě a přístupné ceně, díky kterým se může více osob těšit z toho, co je krásné – tak jsem si vždy představoval svět projektů pro lidi.“

Philippe Starck bubu 17

Phillipe Starck je trojnásobným nositelem nejprestižnějšího ocenění ve světe designu – Ret Dot Award. Bez ohledu na to, zda jsme skutečnými milovníky designu či zkrátka následujeme módní trendy, Philippe Starck nás má stále čím překvapit.

Dagmar Ferova

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline