Můj dům – můj hrad

Každý, kdo alespoň jednou navštívil centrum Milána, hlavního města Lombardie, se seznámil s krásou architektury tohoto města, jež bylo sídlem bohatých měšťanů a kde jsou dodnes k vidění výstavní paláce zámožných kupeckých rodů. Paláce postavené hlavně v XIX. století jsou pýchou Milána. Jeden z takových domů poblíž Piazza Piemonte a slavné opery La Scala patří dvěma architektům: Biance Spadarové a Armandovi Cozzupoli Kronenbergovi. Líbil se jim, a tak jej prostě koupili. Jeho přestavba se pro oba stala srdeční záležitostí. Pečlivě dohlíželi na úpravy každého detailu. Od začátku bylo jasné, že si byt z devatenáctého století vyžádá nemalé investice, aby splňoval moderní požadavky. Lze si ale vůbec představit lepší shodu okolností než skutečnost, že přestavbu budou osobně řídit majitelé, kteří jsou oba skvělými architekty? Nikoho asi nepřekvapí, že všechny stavební práce byly prováděny šetrně, s ohledem na historický ráz budovy.

przestrzeń
Obrázek: Westwing 2014 © 2014 Westwing

Nové prostory

Několik místností zvětšili vybouráním příček. Vše bylo provedeno v souladu s přísnými pravidly pro úpravy historických budov. Všechny originální detaily zůstaly zachovány a hlavně byla dodržená celková prostorová koncepce, charakteristická pro obytné domy z XIX. století. Jedno ze základních starých pravidel ve stavitelství zní, že byt musí umožňovat rychlé propojení mezi vzdálenými částmi bytu. V bytě byly ponechány původní stropní štuky a jiné detaily, které si ovšem mnohdy vyžádaly nákladné renovace, aby opět získaly svůj někdejší vzhled.

10
Obrázek: Westwing 2014 © 2014 Westwing

Světlo a půvab

Zvláštním příběhem byla v tomto bytě vitrážová okna, která na štěstí vydržela víc jak sto let. Bianka a Armando je renovovali a zakonzervovali, aby mohly i nadále těšit oko návštěvníka… Okenními skly proniká do místností teplé a měkké světlo o různé intenzitě. V průběhu dne má však světlo rozdílnou „teplotu“. Právě vitrážím interiér vděčí za neopakovatelnou světelnou barevnost.

4
Obrázek: Westwing 2014 © 2014 Westwing

Nástěnné dekorace

V interiéru je do značné míry vidět „rukopis“ Bianky, která je nejenom skvělou architektkou, ale také nadanou malířkou. Její talent můžeme obdivovat doslova ve velkých formátech. Bianka totiž miluje iluzionistickou malbu, a tak si ve vlastním bytě zhotovila několik velkých nástěnných maleb. Iluzorické krajinomalby zdobí stěnu u zrenovovaného krbu, kam namalovala postavu mladého hudebníka hrajícího na mandolínu, na stěně při hlavách postele se pak vyjímá onirická vize.

Malarstwo iluzjonistyczne
Obrázek: Westwing 2014 © 2014 Westwing

Na historickou notu

K veškerým dobovým prvkům interiéru se majitelé zachovali velmi ohleduplně. Dveře zdobí mosazné kliky, které prošly renovací a získaly zpět dávno zašlý lesk. Se stejnou pokorou se dvojice architektů chovala k tzv. supraportám – dřevořezbám zdobícím dveřní rámy, jež se stejně jako i ostatní dobové prvky dočkaly opravy a zpevnění. Vlastníci bytu také ponechali původní cihlové klenby v dlouhé chodbě a klenbovité výklenky v koupelně. Podlahu chodby, která vede skoro celým bytem, zdobí šachovnicová dlažba, na kterou majitelé použili červený mramor z Verony a bílý mramor z lokality Carrare. Dlažba byla položena tak, jak tomu bývá ve středověkých svatostáncích. V obývacím pokoji byly pečlivě zrestaurovány původní dubové parkety ve stromečkovém vzoru.

szachownica
Obrázek: Westwing 2014 © 2014 Westwing

Hřejivý tón

Byt Bianky a Armada je plný života. Doslova překypuje pestrými a svěžími barvami v různých sestavách a konfiguracích. Je zde skutečně útulné a hřejivé prostředí. Nejjemnější tóny jsou na stěnách, na kterých dominují meruňkové a pastelové odstíny. Ty totiž dokážou vykouzlit nejúžasnější pozadí pro impozantní sbírku obrazů a jiných uměleckých předmětů.

sztuka
Obrázek: Westwing 2014 © 2014 Westwing

Kuchyň s jídelnou byla spojena s velkým pokojem, jehož předností je podlaha ze sicilské terakoty v medovém odstínu zlaté. Ta nyní zdobí celý prostor. V jídelně je specifický nábytek: dřevěný kredenc a dlouhý selský stůl. Stěny bytu jsou celé posety mnoha obrazy – dokonce prostor nad dveřmi se stal doslova mini galerií.

stół
Obrázek: Westwing 2014 © 2014 Westwing

Zahrada umění

Majitelé bytu jsou náruživí čtenáři a sběratelé umění. V prostoru pracovny vytvořili svéráznou svatyni umění. Velká část knih si našla své místo ve speciálně zhotovené knihovně sahající od podlahy až ke stropu. Některé obrazy rozšířily rodinnou sbírku teprve nedávno, jiné majitele zdědili po svých předcích.

gabinet
Obrázek: Westwing 2014 © 2014 Westwing

Armando je zapřísáhlý obdivovatel Ettore Sottsassa – jednoho z největších italských projektantů konce XX. století a propagátora skupiny Memphis. Proto sbírá umění z dílny tohoto věhlasného designéra. Jeho byt tak zdobí barevné stolní lampy, vázy, předměty s cik cak vzory. Do této estetické konvence velmi dobře zapadají vlněné koberce. Většinou ručně tkané skvosty z Orientu či Kavkazu. Jejich vzory odrážejí Sottsassovo zalíbení v hranatých formách. Mnoho nábytku a dekoračních předmětů navrhli sami vlastníci bytu. Stejně jako Bianka má i Armando velké zkušenosti s navrhováním nábytku, dekoračních látek a dokonce i bižuterie.

6
Obrázek: Westwing 2014 © 2014 Westwing

Domácí zahrádka

Důležitou součásti domácnosti Bianky a Armanda jsou rostliny. V bytě nalezneme jak sukulenty, tak kaktusy či orchideje. Obzvláště orchideje jsou se svou pestrou škálou barev a tvarů velmi významnou součásti bytového interiéru.

Rośliny
Obrázek: Westwing 2014 © 2014 Westwing

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline