Mistr světla a prostoru

Nový pohled na starý dům

Jeroen van Zwetselaar má vše, co by měl mít dobrý architekt: talent, představivost, odvahu a vášeň. Jeho práce je spojením moderního pohledu a úcty k tradici. Snadno jsme se o tom přesvědčili během návštěvy u něj doma v Holandsku, kam nás pozval.

2

Mým úkolem je vytvořit takový prostor, který nejlépe vypovídá o osobitém charakteru majitelů bytu, ” říká věhlasný nizozemský architekt Jeroen van Zwetselaar. „Doma se musí každý cítit dobře. Musí být prostě u sebe.

1

Originální tvar Jeroenova domu se zásadně odlišuje od zbytku okolní zástavby. Jde o krásný příklad souladu starého s novým. Stará nádražní budova v dokonalé architektonické symbióze s „akvarijní“ přístavbou. Takovým neotřelým způsobem vyřešil architekt nedostatek obytné plochy. Vytvořil zároveň nadmíru zajímavé stavební řešení v podobě architektonického hybridu. Moderní pohled na bytovou architekturu má čím dál víc příznivců.

3

Zvláštní pozornost si zaslouží také světlo. Jeroen je mistrem v modelování prostoru pomocí světla. Jeho projekty jsou často publikovány na stránkách zahraničních časopisů, například v anglické verzi „Elle Decoration”. Architekt obdržel již mnoho ocenění. „Nyní pracuji na fantastickém projektu oválné vily v Aerdenhout“ – říká. „Možná to bude nejhezčí dům v Holandsku.

Spojení starého s novým si vyžádalo několik změn: z některých vnějších zdí starého nádraží se staly vnitřní stěny. V několika místech byla ponechaná cihlová zeď, která propůjčuje interiéru svérázný kolorit. Celá fasáda u nové části domu je prosklená a tím se dovnitř dostane mnohem více přirozeného slunečního světla. Velké prosklení opticky zvětšuje interiér a působí zvláštním dojmem, kdy nevíme, co je před a co za oknem.

4

Pomyslnou hranici mezi novou a starou částí domu tvoří schodiště. Celý interiér je laděn do teplých přírodních barev: dřevo, plameny v krbu, odstíny obkladů, zdi a podlah způsobují, že Jeroenův dům je obzvlášť útulný. Stylové předměty, kterých je zde hodně, sbírá majitel již několik let.

5

Ke staré zdi, která tvoří čelní stranu kuchyně, se Jeroen zachoval s patřičnou úctou. Stejně tak si ponechal staré dveře a okna. Originální dřevěné rámy zůstaly zcela zachovány. Majitel si ponechal rovněž staré originální krokve a stropní trámy.

6

Pracovna architekta se může kdykoliv změnit na jídelnu. Jídelní stůl poslouží jako psací stůl a dlouhá lavice poskytne pohodlné posezení pro mnoho návštěvníků. Surfové prkno má své čestné místo, protože surfing je jednou z největších architektových vášní. „Člověk si uvědomí svou nicotnost, když se dívá na svět z vrcholku mořské vlny, “ říká. „Ten pocit je pro mne velmi důležitý, protože mě neustále inspiruje a žene kupředu.

 

 

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline