Miluji chaos

Kera Tillová připomíná dívky, které přivedla ve svých obrázcích „na svět”: má dlouhé černé vlasy, které vůbec nemusí být vždy ideálně učesané… Ilustrace umělkyně jsou stejné jako ona sama: ultraženské, s aurou lehkostí a vtipné…

Pracuje doma. „Nemám skoro žádný nový nábytek” – říkáKera a rozhlíží se kolem sebe. Tady je království starožitných pokladů, svědků dávno minulých epoch: jsou zde památky z Francie, nekonečný zdroj inspirace umělkyně. Už jako malé dítě měla slabost ke starým hračkám. „Můj pokoj vypadal jako obchůdek z XIX. století“ – dodává Kera.

2Kocham-chaos (2)

V předsíni vedoucí do další části bytu je malý prostor určený ke čtení: pohodlné křeslo /bergere/, čalouněné látkou s květinovým motivem přímo vybízí k pohodlnému posezení a čtení. Pod křeslem je pruhovaný běhoun – dynamický prvek předsíně, který významně oživuje interiér.

Po obou stranách vchodu do obývacího pokoje jsou dvě stylové šedé vitríny, ve kterých má Kera část své sbírky skla a porcelánu. „Nejedná se ale o běžný odstín šedi“ – upozorňuje umělkyně. „Pojmenovala jsem si ho jako„benátskou šeď”, protože mě zaujala právě v Benátkách – tam je totiž všudypřítomná“ – dodává Kera.

U zdi stojí jednoduchý dřevěný konzolový stolek v jantarové barvě. Jeho teplý odstín vnáší do interiéru příjemnou atmosféru.

3Kocham-chaos

Obývací pokoj je světlý. Je zde hodně přírodního měkkého světla, díky průhledné mušelínové zácloně. Na bílé pohovce jsou bílé polštáře. Na jednoduchých bílých poličkách je mnoho knih s obrázky, ilustracemi a také mnoho skicáků… Majitelka se obklopuje knihami na každém kroku: leží na odkládacím stolku vedle pohovky a na stoličkách… Pouze průhledný Starckův „Ghost” a tmavá televizní obrazovka působí v obývacím pokoji jako soudobé prvky. Ostatní věci působí jako z dávno minulých dob.

4Kocham-chaos

Například kolébka na vysoušení inkoustu s orientálním vzorem. Kera má zvláštní slabost pro krásné předměty. Podívejte se na těžítko v podobě sněžící koule s plastickým symbolem Manhattanu. Není kouzelné?

5Kocham-chaos

Na poličkách najdeme dokonce artefakty z počátku minulého století: např. stylový detail rokokového obývacího pokoje ze starodávného domečku pro panenky. Je to dárek od otce a Kera k němu má zvláštní citový vztah.

Druhým osobitým předmětem, který ji věnoval otec, je deka s barevnou abstraktní výšivkou. Před 60ti léty ji přivezl z Mexika, proto dnes již plní pouze důstojnou roli tapiserie.

7Kocham-chaos

Mnoho krásných předmětů si Kera pořizuje na bleších trzích nebo v prodejnách se starožitnostmi. Je stálou zákazníci proslulého mnichovského trhu Auer Dult. Odtamtud pochází mnoho domácích památek: pestrobarevné plechovky a krabičky, které jsou důkazem vytříbeného vkusu starých řemeslníků a návrhářů.

Porcelán má Kera obzvlášť ráda. Vázou se může stát třeba i starý džbánek nebo šálek.

8Kocham-chaos

V kuchyni má umělkyně skutečnou galerii starobylých předmětů. „Jsem kuchyňský typ“ – směje se Kera a dodává „miluji jen tak vysedávat v kuchyni, třeba i v takové malé“. Jedna zeď je jako pracovna: majitelka tam shromažďuje věci, které miluje.

Zde na korkové tabuli si připíná náčrty, snímky a vše ostatní co potřebuje k práci… Poznámkové lístečky, snímky a kresby tvoří autorčin osobitý koláž.

Na protější straně je další část majitelčiny sbírky. Krabičky, nádobky, plechovky; barevná všehochuť. Malé a velké, bílé a barevné… Jsou mezi nimi i skutečné poklady: značkové krabičky: Ladurée, Prantl, Biotherm, Vogue nebo Hermes…

10Kocham-chaos

Romantické květinové truhlíky z kovaného železa jsou také nedílnou součásti života Kery: kdysi patřily jejím rodičům, ale nyní si je vzala k sobě domů, aby plnily důležitou roli: drží v nich rozpracované náčrty a návrhy, nad kterými právě pracuje.

Jednu zeď v kuchyni Kera natřela černou tabulovou barvou a pak na ni bílou křídou nakreslila stylový zámecký lustr s hořícími svíčkami…

„Kuchyň je oblíbené místo pro spoustu mých hostů“ – říká Kera. „Když mě navštíví známí se svými dětmi, tak ty tady dokážou třeba i několik hodin čmárat po tabulové zdi…“

11Kocham-chaos

To byl kdysi dávno vnitřek kredence, který byl součástí kuchyně tety z Francie. Dnes v bytě Kery plní funkci svérázné minigalerie: každá památka má svou samostatnou přihrádku.

V bytě ilustrátorky je vše jako otevřená kniha: může být inspirací nebo uměleckým dílem, které je buď dokončené, nebo ve fázi rozpracovanosti…

12Kocham-chaos

„Zbožňuji staré budovy“- říká Kera a dodává „miluji všechny stylové detaily: krásná okna, pěkné kliky. Starým věcem se dá leccos prominout. Stejně jako starým džínům, které jsou mnohdy seprané a zalátané a přesto je pořád rádi nosíme“.

13Kocham-chaos

Příjemnou atmosféru lze navodit všude. Dobře zvoleným osvětlením, kyticí květin, sladkými a něžnými detaily… Stylové předměty k sobě dokonale ladí a doplňuji se. „Ludvík” v krásném gobelínovém čalounění s motivem starých růží. Je víc než 100 let starý. Je to jedna z nejoblíbenějších věcí majitelky. Skvěle se hodí do budoáru. V ocelové ptačí kleci Kera stylově umístila diskotékovou kouli…

14Kocham-chaos

Majitelku fascinují interiéry starých luxusních hotelů a historické pohlednice… „Raději se vyspím v ubytovně než v ledabyle zařízeném hotelu business třídy. Průměrnost se nikdy nesmí stát normou! Důležitá je vybraná společnost s předměty a nábytkem, který má svou historii. Člověk by měl být obklopený památkami a věcmi, které má rád, a ke kterým má citový vztah“ tvrdí Kera. Sama má ráda cestovní tašky, kufry, růže… Přesto se ale necítí být omezována svou volbou. Kera v žádném případě nelpí na nějaké stylové sebekázni a cítí se mnohem lépe v uměleckém chaosu, útulném galimatiáši. Teprve tehdy je totiž vidět, že byt doopravdy žije…  Protože jak ráda zdůrazňuje rčení proslulé americké stylistky a spisovatelky Mary Randolph Carterové: „Ideální byt je důkazem promarněného života!”.

 

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline