Koloniální styl aneb jak se stát interiérovým cestovatelem

Máte rádi klasické interiéry, ale hledáte způsob, jak do nich přidat trošku exotiky? Představujeme vám koloniální styl! Podívejte se, jak lze spojit nesmrtelnou klasiku s tropickými prvky.

westwing-styl-kolonialny-1

Koloniální prvky

Koloniální prvky vnáší do klasických interiérů závan svěžesti. Koloniální styl je ideální výmluva, abychom použili v aranžmá prvky boho a etno stylu a nenarušili celkovou harmonii interiéru.  Tradiční nábytek vypadá mnohem zajímavěji a odvážněji, je-li kombinován s africkými nebo asijskými doplňky.

westwing-styl-kolonialny-collage3

Zaklepat na dřevo

Vzácné druhy dřeva, například eben, mahagon nebo palisandr, vnímáme nejen jako atribut luxusu, ale vnášejí do interiéru také nádech exotiky. Nábytek z exotického dřeva je velmi dobrá investice: takové věci ani časem neztrácejí nic ze svého kouzla. I když už samotný vzhled dřeva je sám o sobě dekorací, teprve spojení několika jeho druhů, řezbování a intarzie přidají aranžmá šmrnc.

westwing-styl-kolonialny-3

Koloniální materiály

Materiály v koloniálním stylu by měly zvýraznit spojení interiéru s přírodou: počínaje ratanovými a proutěnými košíky, stoly a taburety, až po kamenné zárubně a okenní parapety. V případě čalouněného nábytku se nejlépe hodí satén, bavlna, len, semiš, vlna a světlá kůže.

Barvy vašeho cestování

Koloniální styl je nejčastěji spojován s teplými, slunnými destinacemi – barevná paleta by měla toto podnebí odrážet. V interiéru by měla dominovat béžová nebo krémová barva a žlutavé odstíny písku. Světlo pronikající skrz velká okna vyplní místnost přírodním denním světlem. Pestré barvy se objevují pouze jako jemné detaily: polštáře, nástěnné rohože a keramika.

westwing-styl-kolonialny-2 (2)

Tropické rostliny

Nejjednodušší způsob jak doma vytvořit koloniální atmosféru je vhodně vybrat pokojové rostliny se šťavnatými zelenými listy. Doporučujeme zejména velké rostliny v květináčích: bambusy, palmy, citrusovníky, kávovníky a juky. Zajímavým a exotickým doplňkem mohou být také skleněné nádoby s orchidejemi nebo sukulenty.

westwing-styl-kolonialny-2

Příslušenství a doplňky

Koloniální styl je nejčastěji klasický interiér s exotickými doplňky. Jen v takovém interiéru lze spatřit šamanskou masku pověšenou na zdi nad pohovkou Chesterfield nebo africkou vázu na viktoriánské konzole.

Aby se dům nestal panoptikem, volte takové doplňky a dekorační předměty, které upoutají pozornost, ale nepokazí celkový dojem z vyvážené stylizace. Našimi oblíbenými doplňky jsou:

  • paravány
  • porcelánové figurky
  • zvířecí kůže (letos dominuje zebra!)
  • ručně tkané koberce
  • orientální lampy se stínítky
  • vyšívané povlaky na polštáře
  • dřevěné sošky

Fotografie: Living4Media & The Interior Archive

Dagmar Ferova

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline