Dobrý ročník

 

Dobry-rocznik-foto1

Ve vinařském slangu „vintage” znamená „dobrý ročník”, pro milovníky designu je to zase interiér zařízený nábytkem a doplňky, které již mají svá nejlepší léta za sebou. Takové věci nekoupíme v běžných prodejnách s nábytkem, ale hledáme je na bazarech, internetových aukcích anebo  jednoduše na starých půdách. Mezi nábytkem a bytovými doplňky z XX. století lze stále najít skutečné designové skvosty. Kromě ostřížího zraku budeme ale během hledání takových unikátů nutně potřebovat ještě vytříbený vkus a smysl pro humor.

Dobré pozadí

Architektonické prvky této místnosti (dveře, zárubně, arkýř) ukazují na to, že dům je starší než jeho interiérové vybavení. Stejně dobrého výsledku dosáhneme v případě, pokud vybavení ve stylu „vintage“ umístíme v moderním domě.

Patina staroby

Interiérové vybavení ve stylu vintage dobře ladí s barevnými stěnami. Ovšem naprosto originálního výsledku dosáhneme tehdy, pokud použijeme poněkud vybledlé odstíny s patinou staroby. Podobně jako náš zelený odstín, který v sobě ukrývá náznak šedé barvy. Velmi to ovlivňuje finální efekt. Bílý strop je v tomto případě ale bezpodmínečnou nutností.

Designové perly

Hledejte kultovní předměty ve stylu 60tých let minulého století. Policový regál jako ten náš je skutečnou raritou. Podobné lze ale stále ještě koupit na různých internetových aukcích a bazarech se starožitnostmi. Mnohdy však vyžadují celkovou renovaci, což lze ve většině případů provést i svépomocí.

Pravidelné tvary

Klasické nábytkové kusy ze 70tých let minulého století jsou také ve stylu vintage. Všimněte si křesel, které mají jednoduchý tvar a jsou vsazené do dřevěné konstrukce. Stylové je dokonce i jejich čalounění, které má jemný povrch v odstínu saharského písku.

Kaleidoskop času

Křeslo v pozadí pochází z počátku 70tých let minulého století. Má několik specifických znaků jako třeba charakteristický „vějířovitý” obrys a ohýbané ocelové nožky. Ještě lépe křeslo vypadá, když se na sedák položí kožešinový nebo háčkovaný přehoz. Jak je vidět, lze velmi dobře spojovat rozdílné trendy z různých časových období.

Dokulata

Bílá kruhová stolní deska na charakteristických nožkách prozrazuje, že se jedná o nábytek ze 70tých let minulého století. Konferenční stolek je však stále moderní.

Změna funkcionality

Nábytek charakteristický pro období 60tých, 70tých nebo dokonce i 80tých let minulého století lze mnohdy využít zcela netradičním způsobem. Taburet se stane sedákem a příručím odkládacím stolkem.

Vzor pod nohama

Doporučuje se, aby na podlaze v bytovém interiéru vybaveném ve stylu vintage byl koberec, nebo ideálně běhoun. Je vhodné aby koberec vykazoval známky používání. Vypadá to pak velmi originálně a stylově.

Medové parkety

Dřevěné parkety v nádherném medovém odstínu vnášejí do interiéru výrazný přírodní ráz. Pokud máte dobrou představivost, určitě při pohledu na tuto místnost musíte podvědomě cítit vůni parketové leštěnky.

Středové svítidlo

Lustr ze 70tých let minulého století je zavěšen na stropě zcela v souladu s dobovými zvyklostmi z přelomu 60tých a 70tých let přímo v jeho geometrickém středu.

Klasické doplňky

Stylové porcelánové doplňky jsou třešničkou na dortu. Maličkosti připomínající trendy z 20tých let ideálně dotvářejí interiér. Nefalšovaný styl vintage představují  např.: míšenské porcelánové sošky, duchcovský figurální porcelán anebo stylové rukodělné výrobky prodejen lidového umění.

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline