Diskrétní zóna

Nemá ráda přepych. Odetta Simons, ředitelka stylu nizozemského Westwing, je názoru, že elegantní je to, co nebije do očí. Cení si naopak toho, co je diskrétní. Zeptali jsme se jí, jaké vlastnosti by měl mít krásný interiér.

Od září 2014 je Odetta Simons ředitelkou stylu nizozemského Westwing. Kromě toho se věnuje také projektování a pracuje jako interiérová stylistka v různých časopisech a televizi. Pozvala nás do svého domu v Haagu, který před nedávnem zařídila se svým přítelem. U té příležitosti nám také poskytla rozhovor o zařizování interiéru.

Odettin dům se nachází na pomezí dvou haagských čtvrtí – prestižní Statenkwartier a uvolněné Scheveningen. Majitelka zde bydlí už 20 let. „Pamatuji si na den, kdy jsme sem s rodiči přijeli poprvé,“ říka Odetta. „Ihned jsem se zde cítila jako doma.“ Tento dům, který v sobě skrývá tolik vzpomínek z dětství, jí dává pocit klidu a mnoho radosti. „Jediné jeho minus je, že nenávidím každé ráno, kdy jej musím opustit, abych odešla do práce,“ dodává.

1_J5B9794WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopie

Co máš na svém domě nejraději?

Světlo! Hodně světla… Je to zásluha velkých oken, vysokých stropů, zdí malovaných světlými barvami… Máme doma hodně prostoru. Nic nás neomezuje.

2a_J5B8756WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopie

Ve tvém domě převládá určitá paleta barev…

Na zdi jsem vybrala neutrální barvy a různé odstíny šedé. Líbí se mi seprané barvy, které není snadné definovat. Takové pozadí je vždy elegantní, není agresivní a únavné. Snadno je využiji také při dalším zařizování – u nábytku a doplňků si pak můžu dovolit výraznější barevné akcenty.

3_J5B8789WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopiekopie

Tvoje nejmilejší vzpomínka spojena s tímto domem…

Nejmilejší vzpomínky mám z dětství, spojené s mojí rodinou. Když jsme se sem nastěhovali, moje sestra vymyslela, že na uvítanou zatančíme nějaký šílený tanec. Začaly jsme dělat piruety po celém obývacím pokoji, od jedné zdi ke druhé. Zapojily jsme i maminku, která tímto nápadem nebyla úplně nadšená. Já se sestrou jsme se ale bavily výtečně.

4_J5B3252WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER--BY-FEMFOTOGRAFkopie

Čím je tento dům výjimečný?

Zvláštní je na něm obrácené uspořádání pokojů. Ložnice byla situována dole v přízemí, a ne v horním patře, jak tomu bývá ve většině domů. Díky tomu je obývací pokoj nahoře mnohem světlejší a má terasu. Také hosté už nemusí procházet naší ložnicí, aby si užili výhled na moře a maják.

5_J5B9694WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopie
6_J5B8861WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopiekopie
7-DO-WYKADROWANIA

Jak bys popsala styl svého domu?

Mám ráda různé věci. Přírodní a surové materiály jako jsou dřevo, proutí, bavlna, vlna, ocel nebo sklo. Líbí se mi také nábytek a doplňky ve stylu 50. a 60. let. Můj dům je eklektický, míchají se v něm různé styly. A každý předmět zde má svůj příběh.

8_J5B9819WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopie

Máš zde nějaký předmět, o kterém bys řekla, že je veledílem?

Zelené křeslo „Artifort“. Byl to můj první nákup v době, kdy jsem ještě bydlela sama. Tehdy mělo fialovou barvu. Když jsem se stěhovala sem, rozhodla jsem se změnit čalounění na láhvově zelené. Teď stojí křeslo na čestném místě v obývacím pokoji – vedle stolku, který moje maminka koupila na bleším trhu.

9Odette

Kuchyň je také dokonalým příkladem hry s šedou…

Ano, je zde několik odstínů, které krásně souzní. Na takovém pozadí dokonale vyniká smaragdová lednice a další mořské, rozvodněné barvy.

První pravidlo dobře zařízeného domu…

Myslím, že nejdůležitější je vytvořit příjemnou atmosféru. Dům se nezařizuje jednou provždy, protože se i tak rychle okouká. Není důvod bát se proměn. Ty nemusí být radikální, nejdůležitější jé základ. Pak se interiér mění i s nákupem nového kusu nábytku nebo doplňku.

10_J5B9540WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopie

Recept na dobrý spánek…

Velká ložnice, pohodlná postel, neutrální paleta barev…

11_J5B8614WESTWING-BINNENKIJKER-ODETTE-SIMONS-BY-FEMFOTOGRAFIkopie

I obyčejné užitkové předměty mají dekorační funkci…

Přesně tak. K takovým předmětům mám výjimečný vztah. U zařizování pak stačí najít společný jmenovatel, například barvu, materiál nebo tvar. Ráda tvořím z předmětů, nejednou „chudých“ a zapomenutých, koláže. Dostávají tak nový dech.

12_J5B8689WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopie

Další nestandardní místností je koupelna…

Na tu jsem opravdu pyšná! Navrhla jsem ji sama a teď v ní s oblibou trávím spoustu času. Je to ideální místo pro relaxaci. Dokáži strávit hodiny ve vaně ve společnosti dobré knihy nebo při relaxační koupeli při svíčkách.

13

Dokonči tyto tři věty:

Pozdě večer v obývacím pokoji…

„…ležíme na pohovce s přítelem, popíjíme čaj a mlsáme čokoládu.“

V průběhu týdne ráno v kuchyni…

„…v rychlosti připravím snídani a přítel krmí našeho kocoura Jaapu.“

V neděli je obývací pokoj místem…

„…ve kterém se pohodlně usadím do svého zeleného křesla, pozoruji nebe a nakonec si prohlížím velké stohy magazínů.“

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline