Chinoiserie: Dálný východ na dosah ruky

Chinoiserie je jako stvořená pro milovníky Dálného východu. Pokud k nim ještě nepatříte, zkuste s námi objevit jeho kouzlo – Westwing se rád stane vašim průvodcem na této poznávací cestě.

westwing-chinoiserie-wstep

Původ Chinoiserie

Chinoiserie, z francouzského slova pro umění na čínský způsob, fascinuje západ již po několik staletí. Čínský porcelán, doplňky a nábytek si zamilovali především Francouzi, kteří je sami začali napodobovat. Chinoiserie se záhy stala jedním z hlavních pilířů slohu rokoko, který zanechal nesmazatelnou stopu v Holandsku, Německu i Anglii – a to nejen v rámci interiérového designu. V parcích tehdy vyrostlo mnoho altánů a pavilónů inspirovaných Čínou. Sir William Chambers navrhl velkolepou pagodu pro londýnskou zahradu Kew, v mnichovské Englischer Garten vznikla 25 m vysoká čínská věž, ve švédském Drottningholmu a ruském Carském Selu (v druhém případě na objednávku Kateřiny II.) pak byly vybudovány celé čínské vesnice.

westwing-chinoiserie-slon

Okouzlení Čínou se dnes rodí nanovo a snad i s větší silou. Okuste Dálný východ, aniž byste museli překročit práh vlastního domu! Orientální nábytek, lampióny a stylový porcelán příjemně okoření interiéry mnoha stylů – ať už jste stoupencem moderny či eklektizmu.

westwing-chinoiserie-wazy

Dálný východ na blízku

Exotické ptactvo, bujná vegetace, východní krajinky, postavy Číňanů – možná je právě chinoiserie tím, co vnese do vašeho bytu punc originality! Pokud je vám blízké cestování, pak vám charakteristické východní vzory, zdobné lampióny či řezby z pryskyřice škumpy pomohu vytvořit výjimečnou atmosféru, plnou tajemna a magie. Dálný východ mohou ve vašem domě reprezentovat exotické kresby, vějíře či girlandy.

westwing-chinoiserie-styl-4

Čínské zdobení, zejména to z pryskyřice, by nemělo chybět ani na nábytku. Číňané rádi dávají na odiv krásu dřeva, jak barveného, tak přírodního. Na jilmovém, bukovém a santalovém dřevě stojí základy čínského nábytkářství. Můžete také zvolit nábytek navazující na styl „chippendale“ – červený konferenční stolek či černý toaletní stolek zdobený květinovými motivy. Dálný východ nám bude rázem blíž, než by se mohlo zdát.

westwingi-chinoisierie-styl-2
westwing-chinoiserie-styl-3

Mluvíme-li o Číně, nesmíme zapomenou ani na čínský porcelán! Číňany přísně střežené tajemství výroby porcelánu po staletí probouzela zvědavost evropských kupců a alchymistů. Evropané si však na svůj vynález porcelánu museli počkat až do roku 1709. Udělejte si porcelánem radost i vy! Celý servis či jeho jednotlivé prvky můžete vystavit například na komodě či poličce – přehlídka modro-bílých či červeno-bílých draků, ptáků a rostlin bude lahodit každému oku.

westwing-chinoiserie-styl

Fotografie: Living4Media

Dagmar Ferova

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline