„Byt není banka”

„Na krásné předměty se dobře dívá, ale je to příliš málo na to, abychom si je hned pořídili do svého bytu. Každá věc by měla mít charakter“ – tvrdí holandská blogerka Elisah Jacobsová. Zveme vás na prohlídku bytu stylistky, která nevěří na náhody.

1_1Mieszkanie-to-nie-bank
1Mieszkanie-to-nie-bank

Když byla Elisah ještě malou holčičkou, kreslila si pořád jen domy, úzké a vysoké vícepodlažní věže a také si celé hodiny dokázala stavět konstrukce z lega. Před čtyřmi lety si sama koupila dům. Bylo to jako znovuzrození zapomenuté vášně. Elisah zahájila rekonstrukci. Zároveň změnila i své zaměstnání, skončila s dosavadní prací pro módní magazín a založila si svůj vlastní blog: http://www.interiorjunkie.com/ [Interiér Junkie]. Teď pracuje sama na sebe.

Co má Elisah Jacobsová nejraději? Zde je krátký výčet zájmů stylistky.

Oblíbená internetová stránka: www.interiorjunkie.com

Trvalý pobyt: Fout-Zuid v Amsterdamu

Nejinspirativnější značka: Vše, co je skandinávské

Oblíbení designéři: Piet Hein Eek, Marcel Wanders

Nejlépe zařízený hotel: Ace Hotel v New Yorku

Oblíbený hotel: Citizen M, Hotel Not Hotel en Neighbours Magnolia v Amsterdamu

Oblíbená květina: orchidej

Kolekce: KLM domy

Nejroztomilejší dárek na kolaudační oslavě nového bytu: ubrousky! Krásné a praktické.

Oblíbená dekorace: japonská ozdobná lepicí washi páska

Současný dekorační motiv: kaktusy, motýli, stínítka, klece

Elisah má své skryté touhy. Nejraději spojuje loftový styl se stylem vintage anebo předměty z 50, 60 nebo 70-tých let s průmyslovým stylem. Bytový interiér by neměl být množinou náhodných předmětů. Vše je třeba důkladně promyslet. Elisah se v životě důsledně řídí tímto pravidlem. Během čtyř let se jí povedlo shromáždit doma všechny věci, které pro ni měly význam. „První věc, jakou jsem si pořídila do svého bytu byla kožená rohová sedačka… A jak to dopadlo? – pokládá si otázku majitelka. Jak sami vidíte… sedačku už nemám. Koupila jsem ji čirou náhodou, protože se mi moc líbila. Ale musela jsem se jí vzdát, protože mi vůbec neladila k ostatním věcem. Byt není banka” – vysvětluje Elisah. „Předem je třeba vždy ověřit, zda bude každý kus nábytku v bytě dokonale sedět. Musíte používat představivost, protože ne vše spolu vždy dobře ladí…”

2Mieszkanie-to-nie-bank

Kuchyň je ideálním příkladem osobitého stylu Elisah: starý lavicový stůl s dlouhou sedací lavici a židlemi ve stylu vintage. Prostor nad stolem je osvětlen průmyslovými svítidly. Vše připomíná industriální interiér. Takhle je to správně…

3Mieszkanie-to-nie-bank

Elisah je přesvědčená, že nejkrásnější věci se musí hledat na tržištích, starožitnictvích nebo v charitativních obchůdcích. Sama neustále hledá takové staré poklady. „Na tržištích tohoto typu nenajdete dvě identické věci, takže vše je zde naprosto originální a výjimečné.” Jako kupříkladu tyto šatní skříňky: staré a poněkud zrezavělé pozůstalosti z nějaké průmyslové šatny… Mají svůj styl a kouzlo.

Elisah žije ekologicky. Kupuje nábytek s minulostí a recyklované předměty. Svítidlo na dřevěné trojnožce, křeslo s manšestrovým čalouněním v medovém odstínu… Vše letité a s konkrétní historií.

4Mieszkanie-to-nie-bank

Porcelán je v Holandsku samostatnou kapitolou. Holanďané porcelán přímo zbožňují. Považují si nejenom užitný porcelán, ale cení si i dekorační kusy. Kupříkladu ty úžasné bílo-modré sošky domů. Skoro jako z Delft.

5Mieszkanie-to-nie-bank

Dříve bydlela Elisah ve Zwolle, ale po skončení školy se přestěhovala do Amsterdamu. „Klidná atmosféra venkova anebo provinčního městečka mi úplně nevyhovuje. Mám ráda městský hluk. Když otevřu okno, chci cítit rytmus městského života.”

Pracovna je součástí ložnice. Stejně jako ostatní bytové prostory byla zařízena v duchu stylového pravidla, kterému je majitelka věrná: miluje vintage.

6Mieszkanie-to-nie-bank

V posledních několika měsících si Elisah oblíbila netradiční dekorační motivy v podobě klecí. Velké i malé, staré i moderní. Lze v nich uzavřít předměty, které si pak žijí svým vlastním životem a vytvářejí úžasné prostorové koláže.

7Mieszkanie-to-nie-bank

Elisah si obzvlášť cení předmětů, které kdysi patřily babičce a dědečkovi jejího přítele, kteří byli imigranti z Indonésie. Přivezli si do Nizozemí kromě svých vlastních životních osudů a touhy po lepším životě, také pár kufrů. „Právě tyto kufry mají pro mne obrovskou emocionální hodnotu“ – říká Elisah. „Nikdy je nevyhodíme.”

 

 

 

 

 

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline