Barvy roku podle PANTONE: Rose Quartz a Serenity

Chcete-li se dozvědět, jaké barvy budou kralovat roku 2016, představte si klidný západ slunce a blankytné nebe v mrazivý den.

Americká polygrafická firma Pantone se sídlem v New Jersey již šestnáct let, rok co rok, vybírá z tisíců barev tu, která bude daný rok reprezentovat. Zdá se být téměř jisté, že si i letošní barvy – jemnou Rose Quartz a klidnou Serenity – zamilují lidé po celém světě.

1

Barvy zvolené firmou Pantone mají posléze obrovský vliv na módní trendy v oděvním i interiérovém designu. Volbu barvy roku proto firma nejprve konzultuje s módními návrháři a významnými osobnostmi světa designu.

Od soumraku po úsvit

Poprvé v historii se Pantone rozhodl místo jedné barvy roku zvolit dvě právě letos, v roce 2016. Rose Quartz je jemně růžová, která vyvolává pocit absolutního klidu a evokuje západ slunce zahalený do červánků, kvetoucí rostliny, červenající se tváře či bezstarostné jarní měsíce. Serenity je pak vzdušná modř srovnatelná s povzbuzujícím blankytem jasného nebe. Harmonické spojení obou barev navozuje klid a rozptyluje obavy, kterých máme v současném bouřlivém světě více než dost. „Barvy této sezóny nás v myšlenkách přenášejí na veselejší, slunečné místo, kde se můžeme svobodně a s důvtipem projevit,“ říká Leatrice Eiseman, výkonná ředitelka Institutu barev Pantone.

2

Rose Quartz a Serenity: móda a společnost

Zvláštní je, že ve společnosti a kultuře stály obě barvy po dlouhá léta v jisté opozici – růžová a modrá byly považovány za barvy různých pohlaví. Letos se Institut Pantone rozhodl spojit obě barvy jako výraz změn, ke kterým ve společnosti dochází. „Tento přístup k barvám se přirozeně rodil souběžně s diskusemi na téma rovnosti a změny pohlaví,“ vysvětluje Leatrice Eiseman. Institut vyzývá spotřebitele na celém světě k revidování významů, které připisují jednotlivým barvám, a k jejich využívání jako formy výrazu. Sílu a symboliku Rose Quartz a Serenity odhalili ve svých kolekcích na jaro a léto 2016 známí návrháři Ralph Lauren, Oscar de la Renta a Jil Sander.

3

Barvy roku a interiéry

Ve Westwing nepochybujeme, že tyto dvě krasné barvy ovlivní také vzhled našich interiérů. Navrhujeme vám několik způsobů, jak je stylově a s citem zakomponovat do svého domu:

Tyto jemné barvy vás zcela jistě nezklamou na kobercích, běhounech a doplňcích jako svícny, vázy či mísy.

Díky Rose Quartz a Serenity můžete svou ložnici proměnit v oázu klidu – díky povlečení, polštářům a plédům v těchto barvách si zde skutečně odpočinete.

5

Kombinace růžové a světle modré se hodí zejména do prostředí ve stylu shabby chic, scandi či retro. Není také od věci zaexperimentovat s jejich lesklými, matnými, kovovými či průsvitnými verzemi.

4

Oběma barvám to pak sluší v sousedství bílé, hlubokých odstínů šedi a tmavě hnědě. Zvláštního efektu docílíte kombinací růžové a mědi.

Dekorace na letošní Velikonoce se bez Rose Quartz a Serenity rozhodně neobejdou!

Foto: Westwing & Pantone

Monika Alberovska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline