Anglický styl

 

EN_00945761_0003
Snímek: Andreas von Einsiedel/East News

Tento styl je krom francouzského jedním z nejznámějších způsobů, jak vybavit a zařídit interiér. Má pověst ženského stylu. Jeho nejzákladnější rysy se začaly tvarovat již za vlády královny Viktorie, a proto je také často označován jako styl viktoriánský. Libuje si v eklektických doplňcích a drobných uměleckých předmětech. Anglický interiér je tradiční a příjemný.

Sladěnost

Anglický interiér jednoznačně upřednostňuje pastelové a světlé azurové barvy. V souladu s uměleckými pravidly by měla v každé místnosti dominovat jen jedna barva a to ve více odstínech. Přípustné je kombinovat různé vzory, ale vždy je třeba dodržovat barevnou disciplínu.

Růže

Růže jsou snad jedním z nejpříznačnějších motivů anglického stylu. Objevují se nejčastěji na čalounění, nábytku, polštářích nebo závěsech. Krom toho by v různých částech pokojů neměly chybět ani kytice živých, řezaných květin (obzvláště růží).

Krbové sloupy

Důležitou vlastností anglického interiéru je eklektismus. Ornamenty, s důrazem na neoklasicistické a neogotické detaily, se objevují nejen na nábytku a doplňcích, ale také na výzdobě krbu.

Pouto s přírodou

Přírodní motivy: krajinomalby, malby zvířat nebo obrazy s loveckými výjevy jsou velmi důležitými prvky tohoto stylu. Příroda nemusí být znázorňována jen jako klidná a idylická. Malby mohou znázorňovat dokonce i krutost a zákeřné hříčky přírody.

Rodinné památky

Úcta k tradicím je základním rysem anglické kultury. Lze to vidět v každém anglickém domě. Proto mají v takových interiérech své nezastupitelné místo rodinné portréty a památky.

Dřevěné obložení stěn

Nezbytným interiérovým prvkem v anglickém stylu je obložení stěn. Jeho výška může být různá. Nejčastěji se obkládají dřevem do jedné třetiny své výšky.

Drapérie a závěsy

Závěsy s obvyklým květinovým motivem věšíme symetricky z obou stran oken a dole zdobíme třásněmi.

Sedačka a spol.

Uprostřed obývacího pokoje je pohovka s křesly – dostatečně široká a pohodlná. Útulný a jemný plyš nebo samet jsou typickými dekoračními látkami viktoriánského stylu. Na podlaze samozřejmě nesmí chybět vzorovaný koberec.

Drobné detaily

Angličané milují drobné umělecké předměty. Jde skoro o národní rys. Vystavování takových předmětů je doslova otázkou cti každého Angličana. Hodnotnější exponáty se umísťují do vitrín, ty běžné pak stojí volně na poličkách.

Nástěnná výzdoba

Na stropě je obvykle štukatura. Na stěnách lze často vidět plastickou ornamentální výzdobu. Velmi charakteristické jsou v anglických obývacích pokojích tapety s floristickými motivy.

Naprostý relax

Polštáře jsou rozložené těsně vedle sebe na pohovce i křeslech. Všechny jsou stylové a laděné v jednom barevném odstínu. Měkoučké textilní látky jsou velmi důležitým prvkem příjemného interiéru.

 

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline