Bezplatné vrácení zboží
100 dní na vrácení zboží
jak pěstovat rakytník

Toužíte po vlastním ovoci a zelenině? Pak si postavte zahradní skleník. Díky němu budete mít krásnou úrodu. Rychleji vyroste, bude chráněna proti vetřelcům v podobě ptáků a je i estetickým způsobem pěstování na jinak zcela okrasné zahradě.

Dnes už se totiž moc neprovozují záhony na zahradě. Spíše je to místo relaxace, pěkně střiženého živého plotu, dokonalého anglického trávníku a bazénu. Hliněný záhon se jaksi nehodí. Naštěstí zahradní skleník poskytujete vizuální ochranu a uvnitř dost místa pro sadbu. Jak skleník používat? To se dočtete v tomto článku. 

Jaké jsou výhody a nevýhody zahradního skleníku 

Obliba skleníku stoupá ruku v ruce se zdravým stylem života. Lidé si znovu uvědomili, jaký dar představuje domácí zelenina a ovoce. Dnes jsou skleníky vyráběny z mnoha materiálů a staly se téměř bezúdržbové. Navíc jsou vzhledově promyšlené a krásně zapadají do zahradní krajiny. Navíc, pokud budete pěstovat ve skleníku, máte větší šanci k úspěchu. Nynější klima je plné rychlých přeměn teplot a povětrnostních podmínek, což rostlinám vůbec nesvědčí. Ve skleníku mají dokonalou ochranu. 

Další výhody zahradního skleníku: 

 • Dřívější sadba – Díky tomu, že ve skleníku je jiné klima, teplejší, než je v okolí, je možné sazenice vysadit o něco málo dříve. Sazenice tak začnou rychleji růst a plodit. Takže vy se déle budete těšit z přísunu domácí stravy. 
 • Ochrana – Jak již bylo zmíněno, skleník je jakousi bariérou, ochranným pláštěm pro všechny plodiny, které jsou uvnitř skleníku. A je jedno, jestli jsou zasazeny v zemi anebo rostou v květináči. Všechny nemusí trpět mrazy a prudkými dešti. 
 • Hmyz a ptactvo – I další ochrana je velmi efektivní. Skleník je uzavřen. Nedostane se tedy do něj žádný škůdce, ať už v podobě ptáka sezobávajíce semena anebo hmyzu napadající kořenový a listový systém rostlin. 
 • Kultivace – Díky podmínkám, ve kterých rostliny rostou se jim daří lépe, než by tomu bylo na otevřeném záhonu. Rychleji se tedy množí, rostou a jsou silnější a zdravější.  

Nevýhody zahradního skleníku: 

 • Je třeba pamatovat na to, že i když skleník stojí na zahradě, je třeba jej zalévat. Mnoho lidí na to zapomíná, a pokud venku prší, nejdou polít záhony uvnitř. Déšť se tam nedostane. Ani otevřeným okénkem není schopen polít vše a pořádně.  
 • Vzduch bez kyslíku nebo příliš velká teplota nesvědčí nikomu. Ani rostlinám ne. Je tedy třeba pravidelně skleník větrat a udržovat dobré klima. K tomu vám pomohou různé měřiče, ukazatele a dnes i moderní technologie čipů apod.  

Jaké známe druhy zahradních skleníků?

Skleníky jsou vyráběny z různých materiálů. Odráží se to nejen na jejich ceně, ale i na vlastnostech a podobě tohoto zahradního prvku. Můžete si jej tak zakoupit anebo vyrobit sami. 

Dřevěný zahradní skleník 

Je často stavěn svépomocí. Jednoduše je stlučen z prken. Avšak je třeba dávat pozor na ošetření skleníku. Dřevo je velmi náchylný materiál, a protože je ve skleníku dost vlhkosti, musíte jej naimpregnovat a pravidelně udržovat. Tedy obnovovat nátěr a kontrolovat stav jednotlivých částí.  

Ocelový zahradní skleník 

Tento typ se častou používá, pokud je skleník přilepen ke vchodu do obývacího pokoje. Ten je totiž díky tomuto prostoru opticky prodloužen. Kov je velmi odolný a estetický. Tyto skleníky jsou spíše užívány jako okrasné zimní zahrady nebo jako zastřešená jídelna.  

Ocelový nebo hliníkový skleník?

Jak je všeobecně známo, hliník je oproti oceli velice lehký materiál. Snadno se přenáší. Je tedy ideální na zahrady, kde na zimu schováváte skleník do sklepa. Někdo zkrátka nechce mít celoroční postavení. Toto je ideální možnost. Je i snadný na údržbu a v je o nepochybně levnější. Takže pokud potřebujete postavit zimní zahradu u domu, ve které si zasadíte do truhlíku i trochu bylinek, ale primárně poslouží k posezení, volte ocelový. Jestliže jej chcete používat klasicky, pak nemusí být na pohled tak krásný a postačí levnější hliník. 

Zahradní skleník z polykarbonátu 

Tento skleník přináší další vlastnosti. Kostra je často postavené z ocelové podstavy, hliníkového rámu, skleněných výplní a střechy z polykarbonátu. Ten poskytuje UV ochranu rostlinám, udržuje optimální klima uvnitř skleníku a poskytuje velký průnik světla bez poškození rostlin. 

Jaké rostliny se nejlépe pěstují v zahradním skleníku? 

Pěstování ve skleníku přináší větší úrodu. Jsou však rostliny, které jsou pro takové podmínky nejvhodnější. Některým totiž stále nejvíce vyhovuje růst volně pod širým nebem. 

 1. Rajčata – Výborně vám zde půjdou klasické typy na vysokém stonku. Mohou se vysazovat ve formě sazenic od dubna do předem připravené půdy obohacené o kompost. Sazenice je nutné podpírat klackem, podpěrou, jinak by se stonek polámal. Je dobré je také pravidelně zaštipovat. Zalévejte je pouze u stonku. Snažte se vyhnout mokření květů a plodů. Vyhnete se tak chorobám. Prakticky stejný postup je i u paprik, lilku a cuket. 
 1. Okurky – U nich je třeba aby vyšly hodně do výšky. Sestavte jim tedy dost vysokou konstrukci a nechte je po ní plazit dle libosti. Jedině tak získáte velkou úrodu. Tím, že jsou okurky tvořeny převážně z vody, je třeba je skutečně pravidelně zalévat podle vlhkosti substrátu. Někdy je to i každý den.  
 1. Bylinky – Pro všechny vášnivé kuchaře skvělá zpráva. Ve skleníku se bylinkám bude skutečně dařit. Zasaďte druhy jako libeček, majoránka, rozmarýn a bazalka. 
 1. Ovoce – I když jsou skleníky spíše určeny pro zeleninu, ani ovoce není pozadu. Bude se zde dařit jahodám, protože budou uchráněny před tolik dotěrnými slimáky. Můžete je zavěsit v truhlíkách pod střechu skleníku. Skleník je také ideální pro pěstování melounu. Vhodné klima vám přinese úrodu a meloun bude mnohem chutnější než ten z obchodu. 

DIY: Krok za krokem, jak si snadno vytvořit zahradní skleník

Pořízení skleníku není zrovna levnou záležitostí. Jestli se vám v okolí válí hromada skleněných tabulí, třeba právě po rekonstrukci domu nebo máte možnost si je obstarat, neváhejte a postavte si skleník vlastníma rukama.  

Výborně vám zde půjdou klasické typy na vysokém stonku. Mohou se vysazovat ve formě sazenic od dubna do předem připravené půdy obohacené o kompost. Sazenice je nutné podpírat klackem, podpěrou, jinak by se stonek polámal. Je dobré je také pravidelně zaštipovat. Zalévejte je pouze u stonku. Snažte se vyhnout mokření květů a plodů. Vyhnete se tak chorobám. Prakticky stejný postup je i u paprik, lilku a cuket. 

 1. Je to zcela jednoduché. Tabule prohlédněte a poškozené vyřaďte. 

 2. Na zahradě najděte vhodné místo a odkopejte zeminu cca 10 cm. To bude základna pro skleník.  

   
 3. Pak si připravte prkna, latě a další dřevo a nářadí. Tabule je nutné k sobě připevnit. A to uděláte pomocí šroubů a desek.

 4. Spojujte tak, aby se dala okna stále otevřít. Je jasné že vznikne hranatý tvar. Můžete si však pomoci a vršek skleníku udělat pomocí kovové konstrukce a přehozené pevné fólie. 

 5. Skla natřete na bílo. Tím zamezíte průnik slunce a následného spálení budoucích rostlin. 

 6. Uvnitř vytvořte záhony pomocí prken nebo ocelových plátů. Je lepší je dělat nad úroveň terénu. Tedy do výšky. Lépe se vám bude záhon osazovat. Navozte půdu, hnůj nebo kompost a důkladně promíchejte a usaďte na místo. 

 7. Přiveďte ke skleníku také vodu a zdroj světla.  

 8. Nezapomeňte na výrobu dveří. Opět si můžete pomoci kovovým rámem a fóliovou výplní nebo seženete skleněné dveře. 

 9. Skleník pravidelně větrejte a udržujte čistý. 

5 nápadů pro zahradní skleník

Skleník lze využívat různě. Někdo jej má čistě jako krytý záhon, jiný i jako skladovací prostor, další relaxační místo a poslední si zde najde klid na práci. 

Rozhodněte se pro napájecí zdroj umožňující teplo a světlo 

Ke skleníku je lepší přivést elektřinu. Velice vám to usnadní práci a zvýšíte si komfort při práci. Není nic horšího než si z důvodu tmy nevidět pod ruce. Často skleník opouštíte dřív i proto, že je vám nesmírná zima. Vytápěný skleník se zdrojem světla vám přinese ovoce v podobě větší a dřívější úrody.  

Pěstujte si vlastní udržitelné rostliny 

Ten pocit, když něco sami vypěstujete vlastníma rukama, je k nezaplacení. Lidé si opět začínají uvědomovat, že vlastní a domácí je lepší než přes půl světa dovážená zelenina. Jsou rostliny, které jdou velmi dobře pěstovat, nejsou nijak zahradnicky náročné a jsou mezi lidmi oblíbené. Skleníku se nemusíte věnovat hodiny, stačí když vše denně polijete.  

Hledejte stín 

Obecně se doporučuje skleník umístit na slunné místo na vaší zahradě. Jenže se už neupozorňuje na to, že příliš světla rostlinám škodí. Pod sklem je to navíc zapařené a pokud se nevětrá a neudržuje klima, rostliny trpí. Proto je vhodné na skla umístit vhodnou stínicí techniku. Třeba žaluzie.  

Vyberte design zahradního skleníku s dvojím účelem 

Jak již bylo řečeno, lze tuto zahradní konstrukci využívat různě. Pokud však ve skleníku chcete provádět více činností, třeba pěstovat zeleninu a bylinky, ale mít tam i místo, pro čtecí koutek, budete muset koupit skutečně pěkný kus. Volte tedy ocelový nebo hliníkový a ujistěte se, že z něj uvidíte na zahradu. 

Založte si zahradu kolem skleníku 

Jde o velmi praktickou věc, ale někdy může narušovat celkový vzhled zahrady. Pomoc je snadná. Zasaďte kolem něj zbytek zahrady. Bude tak částečně schována ukryt před zraky lidí. Ujistěte se však, že svým venkovním vzhledem zapadá do zahrady. 

Rozsviťte svůj zahradní skleník lucernami 

Pokud není ta možnost nebo nechcete elektrickou energii ve svém skleníku, dodejte světlo jinak. Pomoci mohou lucerny. Vytvoří příjemné světlo k práci, nic nestojí a dodají krásnou romantickou atmosféru. 

Kam byste měli umístit zahradní skleník? 

Hledáte to nejlepší místi na pozemku? Vsaďte na místo, které je slunné, částečně schované v zeleni, nevadí v prostoru a nemá blízko sebe vzrostlé stromy, které by házely stín. Vhodné je myslet i na orientaci vůči světovým stranám. Pokud je to jen trochu možné, určitě se snažte minimálně do jeho blízkosti přivést vodu a elektřinu. 

Jak správně větrat zahradní skleník 

Aby mohly rostliny růst a plodit, potřebují živiny, světlo, teplo a přísun kyslíku. Větrat by se mělo minimálně jednou denně. Počasí je nestálé. Takže někdy je vedro na padnutí, to pak musíte nechat skleník prakticky pořád otevřený.  

Patero zásad pro správný výběr zahradního skleníku na zahradu  

 1. Zvolte si dobré místo pro svůj skleník.  
 2. Vyberte typ, velikost a druh materiálu. Myslete na to, kde bude stát a k čemu všemu slouží. 
 3. Pokud to lze, přiveďte k němu elektřinu a vodu. Odpadne vám tahání kbelíků.  
 4. Můžete si postavit i vlastní, pomocí starých oken. 
 5. Zvolte si, za jakým účelem jej budete stavět, kupovat a podle toho i upravte vnitřek skleníku. 

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky. Díky kterým bude váš domov ještě krásnější! Každý týden nové inspirace, nejen na stavbu skleníku.