karton

Většina z nás asi zažila a stále zažívá období, kdy je tak nějak více času se věnovat sobě či třeba zvelebování našich domovů. K tomu lze využít různé cenově dostupné materiály. Mezi ně patří i karton. Ten lze v interiéru využít mnoha způsoby. A my se podíváme na to jak. Nejprve si však povíme, co to vlastně karton je a jaké výhody jeho využití v domácnosti přináší.  

Jaké typy kartonů rozlišujeme 

Víte, co to vlastně karton je a jakým způsobem se vyrábí? Lepenka, jak se také kartonu někdy říká, je vlastně tuhý papír, který je složen z několika vrstev. Dle způsobu výroby a následné pevnosti kartonu je potřeba rozlišit, kam přesně bude vhodné jej umístit. Běžně rozlišujeme několik typů kartonů dle jejich tvrdosti. Nejpevnější typ kartonu je složen z několika vrstev tenké lepenky, a zároveň je na spodní a horní stranu je často připevněna vrstva bílého nebo hnědého papíru, aby byla zajištěna odolnost i ve vlhkých podmínkách.  

Největší výhody kartonu 

Existuje několik docela chytrých způsobů, jak využít lepenku v domácím dekoru. Výhodou je, že vás nebudou stát mnoho peněz a přesto budou vypadat velmi moderně. Stále více majitelů domů se rozhoduje používat lepenku k výrobě zajímavých a jedinečných doplňků, která jsou esteticky příjemné na pohled a zároveň i funkční. Tento materiál nabízí mnoho výhod. Zde je výčet těch největších.  

 • Udržitelný a recyklovatelný materiál 
 • Lehký a snadno se s ním manipuluje 
 • Multifunkční – lze využít k sezení, jako úložný prostor atd. 
 • Vyrobeno na míru – kartonový nábytek lze snadno přizpůsobit, což z něj činí ideální řešení i pro menší prostory 

Kde konkrétně karton v domácnosti využít? 

Mnoho z nás poslední dobou pochopilo, že každá místnost v bytě nebo domě může sloužit k více účelům. Například z kuchyně či obýváku se občas stává pracovna. A k tomu se hodí multifunkční nábytek, který navíc působí stylově. Stále si však nedokážete moc představit, jak papírový materiál v domácnosti využít? Budete se možná divit, ale karton využijete jako stínítko, květináč, police, ale i jako konferenční stůl nebo třeba taburet.  

S čím kombinovat?  

Papírový materiál je variabilní a není problém jej kombinovat i s dalšími materiály jako je třeba kůže a sklo. V praxi to znamená, že můžete nakombinovat koženou židli s kartonovým stolem nebo skleněný stůl s papírovým stínidlem.  

Hnědým odstínem to nekončí 

Také si myslíte, že barevná paleta kartonu je dosti omezená? Mýlíte se. I karton je k dostání v různých odstínech. Vyberte si třeba světle šedý odstín, který krásně zapadne do vaší domácnosti.  

Do jakého stylu se hodí karton?  

Klasický hnědý karton lze snadno integrovat do různých stylů bydlení. Samozřejmě, že skvěle ladí s přírodními materiály, jakým může být třeba lněný polštář. Do skandinávského interiéru krásně zapadne například pastelový odstín lepenky. Pro provensálský styl skvěle využijete bílou nebo šedou lepenku.  

5 DIY nápadů z kartonu

Možná už vás napadlo, že s tímto materiálem se dá vymyslet mnoho věcí. Nepotřebujete nic těžce řezat, brousit, pouze stříháte, případně naříznete ostrým nožem. A máte pravdu! Existuje velké množství tipů na to, co z kartonu vyrobit a jak jej zakomponovat do domácnosti. Nezáleží na tom, zda hledáte jen dekorativní předměty nebo předměty, které budou mít funkční účel, najdete je oba. Níže naleznete nápady pro kutily, které splní různé požadavky. Tak jdeme na to.  

 1. Dekorace na zeď 

Vystřihněte několik plných a také dutých šestiúhelníků z pevného kartonu. Poté je dle uvážení natřete akrylovými barvami. Toto šestiúhelníkové zdobení je ideální pro 3D dojem a krásně oživí jakoukoliv místnost. 

TIP! 15 skvělých tipů: dekorace na zeď do chodby

 1. Krabice od bot jako police 

Už nikdy nevyhazujte krabice od bot. Stačí je připevnit na stěny, případně namalovat barvou a máte stylové police na dekorace. Samozřejmě myslete na materiál polic a zatěžujte je pouze mírně.  

 1. Stylové stínidlo 

Máte doma starou lampičku, jejíž stínídlo už má to nejlepší za sebou? Nastříhejte kartony na silné proužky a pomocí lepící pistole vytvořte nové kartonové stínidlo. Nevíte jak na to? Zapojte svou fantazii.  

 1. Zarážka na knihy 

Najít stylové zarážky na knihy není vůbec jednoduché. Jak skvělý nápad je použít lepenku jako zarážky na knihy. Návodů existuje několik. Stačí si vybrat ten ideální pro vás.  

 1. Budka pro ptáčky 

Pro milovníky zvířat může být skvělým tipem lepenková ptačí budka. Dle požadované velikosti budky, nastříhejte šest stejných obdélníků. Z nich vznikne přední a zadní stěna a dále boční stěny a střecha do špičky. Na dno budky umístětě klidně dvojitý karton, ať je budka pevnější a drží tvar. Po slepení dílů k sobě můžete dům ozdobit barevným papírem nebo ozdobnými páskami. Je také třeba mít na paměti dvě další věci. Vyberte si typ kartonu, který je odolný proti vodě. Pokud máte však doma zbytky promokavého kartonu, které potřebujete využít, použijte je. Umístěte však budku na místo, kde na ni neprší. Je to sice samozřejmost, ale pro jistotu: nezapomeňte do budky vyříznout vstup ptákům. 

Shrnutí 

Při výzdobě vaší domácnosti kartonovými doplňky je potřeba dodržet pár zásad. My si je společně na závěr shrneme:  

 • Snažte se zvolit pevný karton, se kterým se vám bude dobře pracovat a který udrží svůj tvar.  
 • Pokud zvolíte police z kartonu, umístěte na ně pouze malé a lehké dekorace, které karton udrží.  
 • Nemusíte se držet pouze přírodních barev, karton lze snadno natřít barvou. 
 • Karton není vhodný pouze do konkrétního stylu bydlení, je možné jej zakomponovat je do skandinávského, provensálského, industriálního a jakéhokoli dalšího stylu bydlení.  

Nemůžete se dočkat, až do svého interiéru integrujete lepenku nebo některý z dalších trendových materiálů? Zaregistrujte se nyní na  Westwing  a nikdy nezmeškáte exkluzivní nabídku, jak takto stylově ozdobit svůj domov!  

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!