Bezplatné vrácení zboží
100 dní na vrácení zboží
Denim

Když se řekne slovo denim, pravděpodobně si nejprve vybavíte své oblíbené jeansy nebo  stylovou džínovou bundu, ale nábytek z denimu vás ani nenapadne. Tento materiál se však začal využívat také v interiérovém designu. I když z počátku využití denimu v bydlení nebylo příliš oblíbené a považovalo se za nevkusné, dnes najdeme několik trendy využití denimu v interiéru, které působí opravdu skvěle. Podívejte se na 6 nejlepších způsobu, jak zakomponovat džínovinu u vás doma.  

Co je to denim? 

V dnešní době je za denim považována bavlněná tkanina s keprovou vazbou. Nejčastěji bývá barvena na tmavě modrou, ale najdeme i světlejší varianty nebo kombinaci s šedou barvou.  

Pravděpodobně si život bez denimu už ani neumíte představit. Džínové kalhoty, bundy, vesty nebo sukně najdeme v každém obchodě s oblečením a denně potkáme na ulici desítky lidí, kteří denim nosí. Jeho původ však zdaleka nebyl tak jednoduchý.  

Historie 

Denim se jmenuje dle francouzského města Nimes, ve kterém vznikl (de Nimes). Dříve se jednalo o směs vlny a hedvábí, která se obarvila indigem. Pro svou odolnost a pevnost z něj začal muž jménem David Jacob šít pracovní oblečení pro dělníky a horníky, kteří o něj projevili velký zájem.  

Teprve s postupem času si denim oblíbily některé hvězdy jako Marlon Brando nebo Elvis Presley a jejich fanoušci se postarali o rozšíření džínoviny do světa.  

Jaké kombinace barev a materiálu se hodí k denimu? 

Výrazná barva denimu zaujme na první pohled. Možná se jedná o poměrně odvážnou a extravagantní variantu materiálu, přesto však denim v interiéru skvěle funguje a vypadá skutečně zajímavě. Do domácnosti vnese neobvyklou texturu a prvek, který jen tak někde nenajdete. Nesmí se to s ním však přehánět, aby prostor nepůsobil spíše komickým dojmem.  

Je tedy nutné využití denimu v domácnosti vyvážit neutrálními barvami a materiály. Z barevného spektra vybírejte kombinaci šedé, bílé, natural, pískové nebo třeba krémové barvy s denimem. O výrazný prvek je již postaráno, ostatní barvy v interiéru by tedy měly pouze podpořit a podtrhnout denim.  

V případě materiálů se držte osvědčených klasik, jako je dřevo, kámen a další tkaniny. K tmavému denimu se hodí jakýkoliv dekor dřeva v přírodním tónu. Využít tak můžete jak tmavší varianty, tak světlejší nábytek.  

6 nejkrásnějších způsobu využití denimu v interiéru 

Chcete-li se vrhnout do odvážného využití denimu v interiéru, máme pro vás několik krásných inspirací. Džínovinu můžete využít v obývacím pokoji, ložnici, jídelně, ale i koupelně nebo dětském pokoji. Pojďme si ukázat, jak na to.  

  1. Denim v obývacím pokoji 

Tmavá i světlá džínovina skvěle vypadá jako potah sedačky. Přesvědčte se sami, že toto využití skutečně funguje a převlékněte sedací soupravu do neobvyklého kabátu z denimu. Získáte neotřelý a originální kousek, který se stane dominantou vašeho obýváku.  

Zjemnit celý dojem můžete pomocí jemného přehozu z bavlny ve světlé barvě. K denimu se skvěle hodí polštáře nebo deky z příjemných materiálů, jako je bavlna nebo len. Více prvků z džínoviny v obýváku není potřeba, sedačka se stává dostatečně dominantním kouskem. Vrstvení a opakování stejného materiálu by v tomto případě nemuselo příliš fungovat. Zvolte tedy dřevěný nábytek, příjemný koberec se vzorem a závěsné dekorace jemných barev.  

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

  1. Ložnice v modrých tónech 

Ložnice představuje jednu z těch soukromějších a osobnějších místností, kde se můžete vyjádřit zcela přirozeně a vnést vaši osobnost i do interiéru.  

Vytvořte si prostornou a příjemnou atmosféru pomocí tmavých závěsů z džínoviny, které nepropustí žádné světlo navíc. Poté již jen stačí umístit na postel přehoz ve stejném odstínu a stylový prostor máte hotový. Pro výmalbu zvolte jemné odstíny bílé nebo šedé a nábytek vybírejte z přírodního dřeva pro vytvoření útulné atmosféry.  

TIP! Modrá barva v interiéru

  1. Neotřelá pracovna 

Máte v domě prostor pro vlastní oddělenou místnost na práci? Pak byste se v ní měli cítit příjemně a podpořit tak svoji produktivitu. Je známo, že pracovní prostředí má velký vliv na náš výkon.  

Uzpůsobte si pracovnu dle vašeho vkusu a kromě praktického nábytku, prostorného pracovního stolu a organizéru na dokumenty do místnosti přidejte také odpočinkovou zónu. Postačí menší sedačka nebo křeslo s originálním džínovým potahem, který si oblíbíte nejen pro jeho vzhled, ale také pro praktickou údržbu.  

  1. Využití v dětském pokoji 

Odolný denim disponuje dlouhou životností, což se hodí využít například v dětském pokoji. Děti navíc milují pestré barvy a zkoumání nových materiálů, takže se jim denim jistě rychle zalíbí.  

Zakomponujte džínovinu do dětského pokoje pomocí polštářů s denimovým potahem. Nemusí se nutně jednat o polštáře v posteli, ale větší velikost polštářů mohou děti využít jako pohodlné sezení u svých her, které navíc vydrží nějakou tu občasnou nehodu v podobě rozlitého džusu nebo upadnutého jídla.  

TIP! 7 inspirací: Jak zařídit dětský pokoj v podkroví

  1. Denimové doplňky  

Prakticky v jakékoliv místnosti můžete začlenit denim pomocí menších doplňků a dekorací. Skvěle vypadají závěsy na okna, polštáře, ale také rámeček na fotku potažený džínovinou nebo stínítko na lampu. S džínovými doplňky to příliš nepřehánějte, postačí pár originálních kousků do vašeho interiéru.  

  1. Jídelna ve stylu 

Také kuchyně vypadá skvěle v tmavě modrém designu. Sadu nádobí v modré barvě skvěle doplní prostírání nebo běhoun na stůl ze slabší džínoviny. Navíc tyto kousky vydrží i častější praní a snadno se tedy udržují jako nové.  

Shrnutí: Jak oživit interiér pomocí denimu? 

Denim patří mezi velmi originální prvky v domácnosti a designéři interiérů nám dokazují, že jeho uplatnění sahá daleko dál než jen do šatní skříně. Potahování denimem se stalo trendy teprve v posledních několika letech, proto jej na trhu nenajdeme ještě tak často. Skvěle však denim vypadá právě v podání potahu na sedačku, křeslo nebo i jako doplněk, kam řadíme polštáře, závěsy nebo prostírání.  

S džínovinou v interiéru by se to rozhodně nemělo přehánět, jelikož patří mezi výrazné a extravagantní prvky. Doplňte tedy interiér o klasické materiály jako dřevo a kámen a z barev vybírejte spíše neutrální a jemné kombinace.  

Těšíme se na vaše zakomponování denimu do interiéru. Pro další inspiraci a skvělé tipy se registrujte na našem serveru Westwing. Registrace je bezplatná a zajistí vám přístup k nejnovějším článkům i speciálním nabídkám pro váš domov.