Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
DIY Macramé

Znáte macramé? Tato technika byla velmi populární v 70. letech a dnes se opět vrací do módy. V podstatě se jedná o vázání uzlíků do ozdobných mozaik. Návod sice vypadá složitě, pokud ale zvládnete základní uzly, zakrátko si budete moci vyrobit téměř cokoli, po čem vaše srdce zatouží. Ať žije retro!

macrame tezky postup

Co budete potřebovat pro macramé závěs do dveří:

 • 24 bílých provazů po 5 metrech (pokud máte na výběr, zvolte lanko s hladkým povrchem, aby se vám lépe vázaly uzly)
 • dřevěnou tyč (dlouhou přibližně 1,2 m)
 • bílou lepicí pásku
 • nůžky

Westwing tip: Předtím, než se pustíte do práce, zkuste si nejdříve několik uzlů nanečisto.

jak na macrame uzel

Základní uzel macramé: Vezměte vnější pravý provázek (růžový) a přendejte jej vlevo přes dva prostřední. Vezměte vnější levý provázek (žlutý), podvlečte jej pod prostředními dvěma. Vzniklými očky provlečte konce provázků tak, aby vznikla smyčka. Pozor, neutahujte!

Postup opakujte v opačném pořadí, tzn. vezměte vnější levý provázek (ten je teď růžový) a přendejte jej vlevo přes dva prostřední. Vezměte vnější pravý provázek (nyní žlutý) a podvlečte jej pod prostředními dvěma. Vzniklými očky opět provlečte konce provázků, aby vznikla smyčka.

Teď nastal čas na utažení. A uzel je na světě. Zvládli jste to? Výborně, máte za sebou to nejhorší. Teď už jen budete opakovat tento základní uzel.

Jdeme na to:

 1. Zavěste dřevěnou tyč do výšky očí, uzly se vám budou vázat mnohem snadněji.
 2. Vezměte dva provazy, přehoďte je přes tyč a vycentrujte tak, aby byly konce šňůr na obou stranách stejně dlouhé. Zauzlujte, abyste šňůry spojili k sobě. Stejný postup použijte na zbývající šňůry. Celkem tak získáte 48 částí, se kterými budete pracovat.
 3. Vzhůru do uzlování! Pokud si nevíte rady, mrkněte na návod výše.
 4. Nyní je načase spojit jednotlivé části. Postupujte zleva doprava, vždy použijte dvě šňůry levé části a dvě šňůry pravé části. Postup uzlování macramé je stejný jako v předešlém kroku.
 5. Abyste dosáhli pěkného výsledku, vytvořte 5 pater.
 6. Závěs umístěte nad dveře.
 7. Konce provazů zastřihněte do stejné délky. Abyste předešli třepení konečků, zafixujte je lepicí páskou.

Našli jste v článku, macramé závěs do dveří tu pravou inspiraci? Využijte bezplatné registrace na Westwing a nenechte si ujít další inspiraci ani naše exkluzivní nabídky.

Foto&Video: Westwing Home&Living

Mohlo by se vám také hodit: