jak natřít dveře

Nový nátěr dveří dokáže zázraky s vzhledem vašeho domu. Můžete jen osvěžit původní barvu nebo zvolit výraznější odstín, který z obyčejné věci udělá zajímavý prvek. Jak natřít vchodové dveře tím nejlepším způsobem? Přečtěte si náš návod.

Co potřebujeme při natírání dveří

Chcete změnit vzhled svého domu? Natřít dveře vám zabere zlomek času co nová fasáda, přitom dosáhnete skoro stejného wow efektu. Vybavte se správnými pomůckami a pusťte se do práce.

 • Kyblík
 • Respirátor
 • Smirkvý papír
 • Tácek na barvu
 • Štětec a váleček
 • Podkladový nátěr
 • Vhodná barva
 • Staré noviny
 • Čisté hadry

Jakou barvou natřít dveře

Co se odstínu týče, výběr je samozřejmě čistě na vás. Můžete zvolit dveře ve stejné nebo podobné barvě, jakou má zbytek domu. Budou pak velmi nenápadné a doporučujeme je světle orámovat. 

Další variantou je jednoduchá černá, bílá, šedá či černá barva. Klasika, kterou rozhodně nic nezkazíte. Jestli ale chcete, aby se z obyčejných dveří stal zajímavý prvek, zvažte výraznou barvu. Například červenou nebo královsky modrou.

Typ barvy zvolte podle materiálu dveří. Budete mít pravděpodobně na výběr z lesklé a matné varianty. Na matném nátěru jsou hned vidět otisky prstů a další nečistoty. Lesklý nátěr schová mnohem více, na druhou stranu je ale náročnější jeho nanášení – často jsou vidět šmouhy od štětce a podobně.

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

Jak natřít dveře: Krok za krokem

Jak natřít dveře? Podle postupu od Westwing.

1. Vyndejte dveře z pantů

Záleží na typu dveří. Některé můžete nechat pověšené v pantech a pouze přelepit místa, která nechcete natřít maskovací páskou. Pokud je ale třeba například odstranit starý nátěr, dveře obrousit nebo nemáte kam postavit štafle a nedosáhnete až nahoru, sundavání se nevyhnete. 

Ať už se rozhodnete dveře natírat kdekoliv, zakryjte podlahu pod nimi. Stačí rozložit staré noviny. Odšroubujte kliku a panty (pokud je nechcete také nalakovat) přelepte páskou.

2. Připravte povrch

Dveře by měly být ideálně úplně čisté, bez předchozího nátěru. Toho dosáhnete, když starý nátěr obrousíte pomocí smirkového papíru. Začněte hrubším papírem pro odstranění nátěru a postupujte až k nejjemnějšímu pro vyhlazení povrchu.

Jestli chcete starý nátěr pod novým nechat (nebo žádný neexistuje), dveře stačí přebrousit jemným smirkovým papírem. Na zbroušený povrch se lépe přichytí primer a barva. Poté dveře otřete vlhkým hadrem od prachu a odmašťovacím prostředkem od mastnoty a dalších nečistot.

3. Naneste podkladovou vrstvu

Proč nanášet podkladovou vrstvu? Hlavní nátěr bude rovnoměrnější a především kvalitnější a déle vydrží. Primer vyberte takový, aby byl vhodný k použití společně s finální barvou.

Na očištěné dveře jej naneste ideálně větším štětcem a nechte zaschnout podle návodu. Dávejte pozor, aby byly natřené opravdu celé dveře z obou stran.

4. Natřete dveře barvou

Barvu přelijte do vaničky, případně ji nařeďte podle pokynů výrobce. Nejdříve menším štětcem natřete zdobení, kraje a nerovné plochy. Poté vezměte buď větší štětec nebo váleček a natřete plochy.

Pravděpodobně budou potřeba alespoň dvě vrstvy, aby byla barva sytá a jednolitá. Záleží na typu barvy, jak dlouho je třeba nechat ji zaschnout mezi jednotlivými nátěry. Zpravidla se ale nenechává vysušit úplně. Přečtěte si pokyny výrobce.

5. Nechte nátěr zaschnout

Jakmile jste s barvou spokojení, nechte nátěr dostatečně zaschnout. Někdy je třeba na dveře nesahat i celý den. Pokud natíráte vstupní nebo jiné důležité dveře (například od toalety či koupelny) myslete na to, že potřebujete rezervní řešení.

6. Vraťte vše na původní místo

Nainstalujte kliku, sundejte pásku, nasaďte dveře zpět do pantů, pokud byly sundané a odstraňte noviny ze země. Pokud jste to ještě neudělali, vyčistěte štětec a ukliďte veškeré pomůcky. Voila, natírání dveří je u konce!

Tipy: Na co si dát pozor při natírání dveří

 • Barvu vyberte podle materiálu dveří – jinou natíráte dřevěné a plastové dveře
 • Pokud natíráte sundané dveře, plánujte na každou stranu jeden den
 • Když bude nutné dveře sundat, naplánujte za ně náhradní řešení
 • Sundavat i nasazovat dveře je snazší ve dvou lidech

Chcete se pustit do jiných kutilských prací u sebe doma? Přečtěte si i naše další návody: a inspirace:

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.