jak natřít topení/radiátor

Bydlíte ve starším bytě nebo domě a vaše topení již není tak zářivé, jak byste si představovali? Možná je na čase koupit barvu, štětec a váleček a pustit se do práce. Náš návod vám celý proces zjednoduší a budete mít hotovo, ani se nenadějete. 

Natírání radiátoru: Jak, proč a kdy

Při natírání radiátoru je důležité nepodceňovat přípravy, nejen samotný nátěr. Povrch nejdříve pořádně očistěte, ověřte, s jakým podkladem pracujete a až poté se pusťte do práce. V první chvíli se možná přípravné práce zdají jako ztráta času, díky nim ale výsledek vydrží krásný výrazně delší dobu.

Proč se do natírání topení pustit? Existuje mnoho důvodů, mezi ty hlavní ale patří:

 • Obnovení původní barvy
 • Natírání jako součást rekonstrukce
 • Proměna radiátoru v zajímavý prvek 

A kdy je nejlepší si do natírání radiátorů pustit? Při natírání je nutné mít radiátor vypnutý, proto je ideální jej renovovat v období kdy jej nepotřebujete používat. Zároveň je vhodné podpořit zasychání barvy větráním, vyberte tedy dobu, kdy vám nevadí mít otevřená okna. Natírat můžete v podstatě kdykoliv, podle nás je ale nejlepší jaro nebo podzim.

Tip: Spojte natírání radiátoru s jarním úklidem.

Co potřebujete při barvení radiátoru

 • Pomůcky na čištění radiátoru
 • Saponát
 • Podkladový nátěr
 • Vhodnou barvu nebo sprej
 • Alespoň jeden štětec nebo váleček
 • Smirkový papír (jednu až dvě hrubosti)
 • Staré noviny a maskovací lepicí pásku

Jakou barvu použít na radiátory

Výběr vhodné barvy je jedna z nejdůležitějších součástí natírání radiátoru. Je třeba, aby barva byla:

 • Vhodná pro natírání kovů
 • Odolná vůči korozi
 • Odolná vůči vysokým teplotám 

Kromě samotné barvy pořiďte také pasující podkladovou vrstvu, tzv. primer. Ten by měl být ideálně na olejové bázi a opět odolný jak vůči korozi, tak vůči vysokým teplotám.

Co se výběru vhodného odstínu týká, záleží na vašem vkusu. Barva radiátoru může být buď stejná jako zeď za ním. Radiátor tak splyne a bude méně nápadný. Druhá možnost je vybrat barvu, která výrazně kontrastuje s okolím a z radiátoru tak udělat výrazný prvek. Tato varianta je vhodná například v případě, že se vám nedaří sehnat vhodný odstín ladící se zdí.

Tip: Na velmi strukturované radiátory může být pohodlnější použití barvy ve spreji. Práce bude snazší, musíte si ale dávat větší pozor na znečištění okolních ploch.

Jak natřít staré topení: Krok za krokem

Připravili jsme pro vás jednoduchý postup, díky kterému bude natírání radiátoru hračka. 

1. Vypněte radiátor

Pokud radiátor natíráte na jaře nebo v létě, když jej zrovna nepoužíváte, tento krok samozřejmě přeskočte. V opačném případě je nejdříve nutné radiátor vypnout a to několik hodin před samotným natíráním, aby stihl vychladnout.

2. Vyčistěte radiátor

Jakmile je radiátor chladný, pusťte se do jeho čištění. Tento bod můžete teoreticky provést i u horkého radiátoru, když jej necháte alespoň trochu zchladnout, bude ale práce příjemnější.

Tip: Podívejte se na náš návod: 6 kroků: Jak vyčistit radiátor od prachu a špíny

3. Připravte pracovní prostor

Zakryjte podlahu a zeď za radiátorem pomocí starých novin. Aby držely na místě, přichyťte je maskovací lepicí páskou. Tou zároveň přelepte také ventil, displej a další součásti radiátoru, na které se nesmí dostat barva.

4. Otestujte barvu na olovo

Pokud renovujete starší radiátor, který je natřený barvou vám neznámého původu, je vhodné udělat test na olovo. Test doporučujeme z důvodu v minulosti chybějící regulace množství těžkých kovů v barvách. Jakmile byste se pustili do dalšího kroku, existuje riziko vdechnutí částic barvy a ohrožení zdraví.

Poznámka: Když barva olovo obsahuje, pozvěte si na práci odborníka.

5. Obruste povrch radiátoru

Nejdříve pomocí hrubšího smirkového papíru obruste nerovnosti povrchu radiátoru. Pokud žádné nejsou, stačí jen rovnoměrně přejet celý povrch. Poté postup zopakujte ještě jemnější papírem. 

Zbroušením povrchu dodáte hrubší strukturu, na kterou lépe přilne barva. Zabráníte tak jejímu brzkému odlupování a nutnosti opakování celého procesu.

6. Očistěte radiátor od prachu

Prachové částečky, které vznikly při přebrušování radiátoru je nyní třeba odstranit. Použijte hadřík z mikrovlákna namočený do vody s trochou saponátu a řádně vyždímaný. Poté nechte radiátor samovolně oschnout.

7. Použijte podkladovou vrstvu 

Přečtěte si návod k použití od výrobce vaší podkladové vrstvy a určeným způsobem ji naneste na radiátor. Některé primery se prodávají s dávkovačem ve spreji, jiné je třeba nanášet štětcem či hadříkem.

Tip: Dejte si pozor na dobu, kterou je třeba nechat podkladovou vrstvu zaschnout.

8. Natřete radiátor

Konečně se dostáváme k cíli celé mise: natírání radiátoru. Ujistěte se, že je primer dostatečně zaschlý a naneste první vrstvu barvy pomocí spreje, štětce nebo válečku. Dbejte, aby byla barva opravdu všude. Na špatně dosažitelná místa vám pomůže několik velikostí drobnějších štětců.

První vrstvu nechte zaschnout asi pět až deset minut. Pokud není výsledek podle vašich představ – barva není dostatečně výrazná, rovnoměrná nebo nezakrývá původní nátěr, přidejte další vrstvu. Jakmile budete s odstínem spokojení, nechte barvu zaschnout podle pokynů výrobce.

Tip: Zkontrolujte návod na použití barvy, doba zasychání jednotlivých vrstev se může lišit.

9. Ukliďte pracovní prostor

Ihned po natírání vyčistěte štětce, válečky a další příslušenství, které při práci používáte. Prodloužíte tak jejich životnost a budete je moci použít i při příštím projektu.

Co se týče novin a maskovací pásky, odstraňte je raději až ve chvíli, kdy bude nátěr naprosto zaschlý. Zabráníte tak jeho nechtěnému setření. Možná bude třeba upravit nátěr okolo ventilu a dalších míst, která jste na začátku přelepili. Použijte malý štěteček a dávejte pozor, ať barva nezateče, kam nemá. 

Pár dní ještě pravděpodobně ucítíte zápach barvy (zejména pokud začnete topit). Je to naprosto normální a je pouze třeba místnost dostatečně větrat.

3 tipy: Natírání radiátorů

Připravili jsme pro vás tři tipy, které vyřeší otázky na záludné problémy při natírání radiátorů.

 1. Jak natřít deskový radiátor?

  Deskový radiátor natírejte stejně jako jakýkoliv jiný. Na velké plochy ale můžete použít i váleček, kterým zrychlíte celý postup. Na užší plošky pak ale stejně vezměte do rukou menší štětec.
 2. Jak natřít trubky od topení?

  Jestli jste se pustili do natírání radiátoru, určitě nechcete nechat trubky v okolí zanedbané. Postup při jejich natírání je v podstatě stejný, jako při natírání samotného topení. 
  Nejdříve je nechte vychladnout, poté je očistěte, lehce obruste povrch, odmastěte, natřete podkladovou vrstvou a nakonec barvou. Používejte drobnější štětec, abyste nevynechali ani kousek plochy.
 3. Jak natřít rezavé topení?

  Natírání rezavého topení se příliš neliší od toho, které má povrch neporušený. Připravte se ale, že strávíte více času broušením smirkovým papírem. Rez je totiž třeba skutečně stoprocentně odstranit, aby dál nerostla pod novým nátěrem. V případě, že je rez již hluboká, zvažte výměnu radiátoru za nový nebo problém konzultujte s odborníkem.

Shrnutí

Postup na natírání radiátoru máte nyní kompletní. Ještě bychom vám rádi shrnuli ty nejdůležitější body, ať je máte pěkně pohromadě.

 • Než se pustíte do práce, ujistěte se, že je radiátor vypnutý a vychladlý
 • Radiátor (ale i jiné plochy) před natíráním řádně vyčistěte a vysušte
 • Ujistěte se, že je pokoj větraný a zakryjte všechny plochy
 • Pod barvu použijte kvalitní a vhodný podkladový nátěr
 • Přečtěte si návod použití barvy i průměru
 • Pár dní pravděpodobně ucítíte zápach barvy, nezapomeňte proto větrat

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.