Jak natřít okna

Potřebují vaše okna nový nátěr? Nebo jen chcete změnit barvu? A lze vůbec natřít plastová okna? Připravili jsme pro vás odpovědi na všechny vaše otázky a nejjednodušší návod, jak natřít okna.

Jak natřít plastová okna

Začneme otázkou: Lze natřít plastová okna? Ano a ne. Záleží, jak stará okna máte doma. Nedoporučujeme natírat úplně nová, čerstvě nainstalovaná okna. Proto si raději předem dobře vyberte barvu tak, abyste ji nechtěli hned měnit.

Nová plastová okna jsou opatřena extra ochrannou vrstvou. Ta jim zajistí dokonalý lesk a snadnou údržbu, ale v podstatě znemožní jejich natírání. Tato vrstva se opotřebuje přibližně za dvanáct měsíců, pak s novým nátěrem není problém.

Nejjednodušší způsob, jak změnit nebo obnovit barvu plastových oken je sprejem. Dosáhnete nejrovnoměrnějšího výsledku bez šmouh a dalších nedokonalostí. 

Natírání plastových oken: Krok za krokem

 1. Z oken sundejte dekorace a odšroubujte kličky
 2. Nejdříve je třeba dokonale ochránit skla a okolí oken
 3. Vše zakryjte plastovou folií a přichyťte ji maskovací páskou
 4. Dávejte pozor, aby šla páska až ke kraji skla, ale ne přes samotné okno
 5. Očistěte okna hadrem z mikrovlákna od prachu, mastnoty a dalších nečistot
 6. Jemným smirkovým papírem zbruste povrch, aby na něj lépe přichytila barva
 7. Opět okna lehce otřete od prachových částeček, které by ulpěly pod barvou
 8. Naneste podkladovou vrstvu, která zajistí rovnoměrný a dlouhotrvající nátěr
 9. Po zaschnutí nasprejujte okna vhodnou barvou na plasty (nehodí se každá)
 10. Nechte barvu zaschnout alespoň 30 minut, poté naneste druhou vrstvu
 11. Jakmile jste spokojení s odstínem a krytím, nechte barvu zaschnout dle návodu
 12. Odstraňte ochranu skel a okolí, vše vyčistěte a nainstalujte zpět kličky

Jak natřít stará okna

Stará dřevěná okna můžete nechat vyměnit za nová. Problém je, že taková práce stojí desetitisíce korun. Jestli máte okna ještě v relativně dobrém stavu, pouze potřebují kosmetickou úpravu, můžete se sami pustit do jejich renovace.

1. Sundejte okna

Nejsnazší je sundat okna z pantů a natírat je položená na pracovní koze. Nebude vám po nich stékat barva a dosáhnete všude, kde potřebujete. Starší okna je často potřeba odšroubovat, ta novější mívají jednodušší systémy. 

Pokud je to možné, odšroubujte také kličky, konzole na rolety a další součástky, které nechcete barvit. Vyhnete se nutnosti zalepit je ochrannou páskou.

2. Odstraňte původní nátěr

Na starých oknech je pravděpodobně již nátěr, který se částečně olupuje a možná sem tam přesahuje na skla. Kusy barvy, které půjdou dolů snadno, odstraňte pomocí špachtle. Dávejte pozor, ať neponičíte dřevo a skla. Na dočištění si poté vezměte na pomoc hrubší smirkový papír, na skla hrubou stranu houbičky.

Jemným smrkovým papírem zbruste povrch rámů do hladka. Při práci si můžete pomoci také ostrým odlamovacím nožíkem a barvu změkčit čisticím prostředkem na okna (zejména na sklech se vyhněte práci na sucho).

3. Opravte okna

Pokud se v některých místech při broušení vydrolil sklářský tmel, musíte okna vyspravit. Nejprve na dřevo naneste fungicidní a insekticidní napouštědlo, poté vtlačte do mezer tmel. Pomocí špachtle jej zahlaďte do roviny tak, aby vytvořil vodotěsný spoj u skla.

4. Připravte okna a prostor

Pod pracovní místo rozložte staré noviny a zakryjte ty části oken, které nechcete natřít. Pomocí maskovací pásky a novin můžete zakrýt i celá skla, zvažte ale, jestli nebude jednodušší snažit se pracovat opatrně a případné kapky umýt.

5. Naneste primer

Očistěte okna od prachu, mastnoty a dalších nečistot a naneste primer. Ten zajistí, že k povrchu lépe přilne finální barva. Nanášejte jej menším štětcem, abyste se dostali do všech zákoutí a nic nevynechali.

6. Natřete okna

Pomocí štětce a vhodné barvy natřete okna. Barvu nanášejte tak, aby přesahovala asi 2 mm na sklo, vytvoříte tím těsnění. Obvykle jsou potřeba alespoň dva nátěry. Barvu nechte zaschnout podle pokynů výrobce, zkontrolujte výsledek a případně opravte malým štětečkem nedokonalosti.

7. Nasaďte zpět okna

Jakmile je barva dostatečně zaschlá a vy se můžete oken opět dotýkat, nasaďte okna zpět do pantů a přišroubujte kličky. Ukliďte noviny, barvu a štětec, umyjte případné kapky na oknech a užívejte si výsledek své práce.

Čím natřít okna

Jaký nátěr na okna zvolíte se odvíjí zejména od samotného materiálu oken. Zejména nová nebo opravovaná dřevěná okna je nejprve třeba opatřit fungicidním a insekticidním napouštědlem. 

Vyberte lazuru či krycí nátěr, který zajistí vysokou a dlouhodobou ochranu proti UV záření i povětrnostním podmínkám. Bezbarvé lazury obvykle ochranu nedodávají, proto nejsou vhodné na venkovní použití.

Lazura vs. krycí nátěr

 • Lazura nechává vyniknout původní kresbu dřeva, která je viditelná i po mnoha nátěrech
 • Silnovrstvou lazuru nanášejte alespoň ve dvou nátěrech, tenkovstvou ve třech
 • Lazurovací lak nanášejte po létech dřeva širším štětcem a po deseti minutách setřete přebytek hadrem
 • Krycí nátěry se hodí zejména na starší okna, na kterých je třeba překrýt původní nátěr či jiné nedokonalosti
 • Povrch dřeva nejdříve dokonale vytmelte a zarovnejte, pod nátěrem jsou vidět všechny nedokonalosti
 • Pod nátěr naneste podkladovou barvu ve dvou vrstvách: Nejdříve ředěnou a po jejím vytvrdnutí neředěnou
 • Po zaschnutí podkladové barvy ji přebruste molitanovou houbičkou s brusnou vrstvou a natřete finálním emailem pro použití v exteriéru

Shrnutí

Natírání oken je třeba zahájit hned ráno. I tak pravděpodobně zabere více než jeden den, proto předem naplánujte, jak okna zabezpečíte. Nejen proto je na natírání oken vhodnější jaro a léto. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Mohlo by se vám také líbit: