jak natřít fasádu

Jeden z nejjednodušších způsobů, jak dodat domu nový život a moderní nádech je nová fasáda. Nebude vás to stát moc peněz a s trochou šikovnosti a trpělivosti zvládnete fasádu natřít i sami. Připravili jsme pro vás návod plný tipů a triků, které práci zjednoduší.

Jakou barvu na fasádu

Výběr barvy na fasádu má dvě části. Nejdříve je třeba vybrat správnou fasádní barvu, tedy její typ. Dalším, neméně důležitým, krokem je pak výběr odstínu barvy.

Co znamená fasádní barva? Jde o takovou barvu, která odolává:

 • Nepřízni počasí
 • Růstu mechů a řas
 • Agresivním látkám v ovzduší
 • Plísním a dalším škůdcům

Fasádní barva by měla mít opravdu dlouhou životnost a nízké nároky na údržbu. Měla by samozřejmě být stálobarevná, nestíratelná a omyvatelná. Praktické je, když máte jistotu možnosti dokoupení další várky ve stejném odstínu i v budoucnosti. Můžete poté snadno opravit různé odřeniny, například od opřeného kola.

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

Tip: Na fasádu nikdy nepoužívejte barvy k vnitřnímu použití. Chyběla by jim nejen odolnost, ale také ochrana vůči UV záření.

Výběr odstínu na fasádu

Při výběru odstínu vaší nové fasády myslete strategicky. Chcete vybrat barvu, která bude ladit s architekturou vašeho domu i s jeho okolím a zároveň bude praktická na údržbu. Proto, pokud se rozhodnete pro světlejší odstín, vyplatí se dům zespodu orámovat tmavším okrajem (například kvůli dešti).

Celý dům natřete na stejnou barvu. Výjimku můžete udělat v případě, že chcete podtrhnout vzhled jedné zdi nebo části domu. Například dřevěné přístavby. 

Kontrastní barvu také zvolte na trámy, zdobení a rámy oken či dveří. K černé a šedé vypadá skvěle bílá barva. Naopak k bílé zvolte šedou pro modernější vzhled a tmavě hnědou pro klasický.

Tradiční barvy fasády

 • Teplé a zemité barvy
 • Krémová
 • Písková
 • Taupe

Moderní barvy fasády

Populární barvy fasády

 • Vysoké kontrasty odstínů
 • Občasné vyčnívání výrazných barev

Jak natřít fasádu starého domu: Krok za krokem

Tip: Fasádní barvy často bývají tzv. vše v jednom. To znamená, že není nutné použít primer a můžete se rovnou pustit do nátěru. Jestli se o takovou barvu jedná se dozvíte na obale, od prodejce či v návodu k použití.

Přípravy na nátěr

Než se pustíte do nového nátěru, je třeba připravit povrch. Přípravy se mírně liší u domu cihlového, s omítkou a s dřevěným obložením. 

Příprava dřeva

 • Pokud je to možné, seškrábejte původní barvu a smirkovým papírem dočistěte, než se objeví holý povrch
 • Vhodným tmelem vyplňte díry od hřebíků a praskliny
 • Jemným smirkovým papírem opět vyhlaďte povrch
 • Zbavte jej prachu, mastnoty a dalších nečistot

Příprava dalších povrchů

 • Odstraňte starý nátěr, který je popraskaný nebo se odlupuje
 • Do děr a prasklin naneste stěrkou vhodnou výplň podle typu a zdiva
 • Ještě než výplň zaschne, houbou je vyhlaďte, aby ladily se zbytkem zdi 
 1. Vyčistěte zeď

  Pomocí čističů zbavte zeď prachu, plísní a dalších nečistot. Na plísně pořiďte speciální přípravek a postupujte podle návodu. Běžnou špínu můžete odstranit pomocí houby a vody s trochou čisticího prostředku.
 2. Zalepte okna, dveře a zdobení

  Pomocí starých novin, hadrů a maskovací pásky ochraňte okna, dveře a další části, na které se nemá dostat barva. Květiny, dekorace a další přenosné drobnosti odneste pryč z dosahu barvy.
 3. Použijte podkladovou vrstvu

  Pokud je to potřeba, natřete zeď podkladovou vrstvou. Postup si pře čtěte v návodu k použití. Zda je primer pod fasádovou barvu nutný se dočtete na jejím obale.
 4. Pusťte se do natírání

  Pracujte směrem odshora dolů.
  Začněte okapy a prostorem okolo nich – tato část jde lépe štětcem.
  Pokračujte válečkem/pistolí/velkou štětkou po velkých plochách k zemi.
  Nakonec nabarvěte zdobení, rámy a okna i dveře.

Jak natřít cihlovou fasádu

Při natírání cihlové fasády je nejdříve třeba zjistit, zda jsou cihly k natírání vhodné. Často jsou totiž vyrobené tak, aby nepotřebovaly žádnou údržbu a žádnou v podstatě ani nepovolují. Jedná se zejména o cihly s glazurou, které způsobí, že barva nebude schopná k povrchu přilnout.

Dalším problémem může být ucpání pórů cihel, které zabrání přirozenému proudění vzduchu a způsobí plísně a další nepříjemnost. Vždy je proto dobré kontaktovat výrobce cihel, případně stavitele či předchozího majitele domu. Pokud to není možné, nechte si raději poradit od odborníka.

Největší překážkou jsou cihly, které mají nějaké vady. Může jít o jejich dělení, plísně nebo celkově špatný stav. Nátěr by problém na nějakou dobu skryl, později by se ale objevil znásobený. 

Nejčastější chyby při natírání fasády: na co si dát pozor

Samozřejmě, nikdo učený z nebe nespadl. Proto mnoho lidí při natírání fasády opakuje ty samé chyby pořád dokola. Některé jsou neškodné a stojí vás maximálně trochu úsilí nebo peněz navíc. Jiné jsou ale zdraví nebezpečné a měli byste se jim skutečně vyhnout. Na co si dát při práci pozor?

1. Cena má přednost před kvalitou

Investovat peníze do vyšší kvality znamená, že budete muset nový nátěr dělat méně často. Ve výsledku se vám peníze mnohonásobně vrátí a ušetříte si navíc čas a stres s další rekonstrukcí.

2. Ignorování olova

Není to tak dlouho, kdy u nás neexistovala žádná regulace množství olova v barvách. Přidávalo se ho proto nebezpečné množství a často je na barvách, které jsou dodnes používány. Jakmile se pustíte do práce s fasádou, můžete vdechnout malé částečky a riskovat své zdraví. Nechte proto barvu otestovat na výskyt olova.

3. Nedostatek času

Možná se vám zdá, že budete mít dům natřený během chvíle a můžete celou akci naplánovat například v pátek po práci. Opak je pravdou. Je potřeba vyhradit si celý den nebo víkend a i tak budete mít pravděpodobně co dělat.

4. Ignorování počasí

Nikdy nezapomínejte zkontrolovat počasí, než se pustíte do práce s barvou. Snažte se práci naplánovat na slunečné a suché dny s co nejnižší vlhkostí a ideálně bez srážek.

5. Špatná příprava

Občas už se chceme pustit do té práce, která je vidět a tak vynecháme přípravu. Například nerozložíme noviny, nezakryjeme plochy, které nechceme barvit a ubezpečujeme se, že jsme dostatečně šikovní. Nakonec trávíme mnohonásobně více času úklidem než kolik by nám zabrala příprava.

6. Nevhodný povrch

Na mastném, znečištěném nebo příliš hladkém povrchu barva nebude držet a jen ztrácíte čas. Zeď je nejdříve třeba vyspravit, obrousit a vyčistit.

7. Špatné umístění žebříku

Na malování venkovní fasády budete bez debat potřebovat žebřík. Často se ale stává, že lidé žebřík umisťují na špatné místo a dostatečně jej nezabezpečí. Taková situace je nebezpečná pro vaše zdraví, ale také pro dům, který může žebřík poškodit.

8. Natírání odzdola nahoru

Vždy, v interiéru i v exteriéru, natírejte zdi odshora dolů. Když vám bude barva kapat a stékat, neporušíte již hotovou část. Nikdy nepodceňujte gravitaci.

Tipy na závěr

 • Abyste předcházeli odlupování a praskání barvy, zásadně používejte nátěry určené pro venkovní použití
 • Cihlovou fasádu můžete natírat pouze v případě, že cihly nejsou glazované
 • Společně s fasádou přetřete také plot a příjezdovou cestu (existují speciální barvy na chodníky)
 • Pokud se rozhodnete pro použití malířské stříkací pistole, ujistěte se, že daný model neplýtvá příliš mnoho barvy

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Mohlo by se vám také líbit: