Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak natirat stetcem

Natírání štětcem může být stejně jednoduché, jako práce s válečkem. Stačí jen správně postupovat a mít dostatečnou trpělivost. Kdy vzít do ruky raději štětec než váleček a jak s ním pracovat, aby nevznikaly šmouhy na zdi ani nepořádek na zemi? Přečtěte si náš postup.

Kdy použít štětec místo válečku

Na velké plochy obvykle bereme váleček. Jeho větší plocha urychlí proces, je snazší získat rovnoměrný výsledek a práce je méně náročná. Někdy se ale přeci jen vyplatí sáhnout po menším či větším štětci.

  • Lemy u stropů
  • Rohy a zdi u podlahy
  • Menší, hůře přístupné plochy
  • Zdi se složitým štukováním

Dalším důvodem může být touha po struktuře, kterou zanechá jedině štětec. Někteří profesionální malíři používají zásadně štětec, aby byl výsledek vždy jedinečný. Pozor, taková práce bude trvat delší dobu a bude dražší.

Technika natírání

Abyste dosáhli skvělého výsledku, rozdělte si zeď na sekce, ve kterých budete pracovat. Štětcem táhněte vždy až do chvíle, než přestane barvit. Především nikdy nepřetírejte část, která ještě není úplně zaschlá. Vznikly by vám stopy od štětce. Když zahlédnete stékající kapku, co nejdříve přes ni lehce přejeďte štětcem, abyste ji vyhladili.

Tipy na natírání štětcem

Při natírání štětcem budete potřebovat stejný typ barvy, kterou běžně používáte s válečkem. Barva na zdech bývá matnější, výjimkou mohou být koupelny a kuchyně, kde je naopak praktický alespoň trochu lesklý povrch, který je snáze udržovatelný. V ideálním případě by pak nátěr být omyvatelný. Na lesklém povrchu jsou ale více vidět tahy štětcem.

Pokud natíráte celou zeď štětcem, budete potřebovat alespoň dvě různé velikosti. Menší štětec využijete na rohy, okolí oken, dveří a další místa vyžadující precizní práci. Větší štětec se pak hodí na velké plochy. Pozor ale na příliš velké štětky, ze kterých by vás mohla bolet při práci ruka.

Latexové barvy jsou populární pro vnitřní využití. Můžete je nanášet pomocí štětce z umělých vláken, jako je polyester nebo nylon. Na alkydové barvy, které se pro svou omyvatelnost a odolnost hodí například do koupelny, si vezměte na pomoc raději štětec z přírodních vláken.

Barvu přesuňte do speciální ploché nádoby, která je lehčí, takže se vám s ní bude lépe pohybovat po místnosti. Navíc je vybavená speciální odkapávací plochou, která zjednoduší čištění štětce.

Přinejmenším na novou, nikdy nenatíranou zeď, je potřeba nejdříve nanést podkladovou vrstvu, tzv. primer. Stejně tak primer nevynechávejte, pokud malujete zeď, která měla nátěr s vysokým leskem, je porézní nebo na ní byly skvrny.

Jak vyčistit štětec od lazury

Ihned po použití můžete barvu ze štětce vymýt pomocí proudu vody a klasického tuhého mýdla. Pokud již barva zaschla, můžete použít klasické ředidlo nebo vsadit na přírodní variantu a štětec se pokusit vyvařit v octu.

Tip: Nejjednodušší způsob, jak uchovat štětec, když si potřebujete dát pár hodin nebo dokonce dní pauzu, není jeho čištění, ale jednoduché obalení fólií. Štětec zabalte skutečně pevně, aby k barvě nešel vzduch. Barva díky tomu neztuhne a vy budete moci pokračovat v práci.

Co potřebujete na natírání zdi štětcem

  • Staré noviny
  • Maskovací pásku
  • Užší a širší štětec
  • Houbičku a kyblík
  • Tácek na barvu
  • Primer a barvu
  • Několik hadrů
  • Žebřík

Jak správně natírat štětcem: Krok za krokem

Jak postupovat při natírání zdí pomocí štětce? Přečtěte si náš návod, ve kterém najdete všechno pěkně krok za krokem.

  1. Připravte prostor

    Když natíráte zdi štětcem a pracujete opatrně a v klidu, celý proces může být čistší než při malování válečkem. Přesto je potřeba prostor připravit a zakrýt místa, na která nechce barvu zbytečně nakapat nebo přetáhnout.
    Zem a další vodorovné povrchy zakryjte novinami a přichyťte maskovací páskou. Tu můžete použít i k ochraně rohů, oken, zásuvek, vypínačů a dalších míst.

  2. Vyčistěte zdi

    V případě, že jsou zdi viditelně znečištěné, jistě vás napadne, že je potřeba je dá do pořádku. Použijte vlhkou houbičku a vhodný čistič. I na první pohled čistou zeď ale přejeďte hadříkem, abyste ji zbavili prachu.

  3. Naneste podkladovou vrstvu

    Jestli malujete zeď, na které ještě nebyl nátěr, která je porézní nebo lesklá, bude třeba nanést podkladovou vrstvu. Primer vyberte takový, aby dobře přilnul ke zdi a zároveň správně fungoval s vaší barvou. Nanášejte jej, stejně jako později barvu, do všech zákoutí.

  4. Natřete zdi

    Začněte menším štětcem a natřete rohy, hrany okolo oken i dveří a další hůře dosažitelné plochy. Štětec ponořte asi do 1/3 a lehce z obou stran odklepněte o hranu nádoby, abyste setřásli přebytečnou barvu.
    Pokud jste praváci, začněte z levého rohu a leváci naopak z pravého. Díky tomu budete mít lepší kontrolu, jestli hotový nátěr někde nestéká nebo jste kousek nezapomněli namalovat. 
    Když máte připravené všechny rohy a okraje, můžete vzít velký štětec a natřít zbytek zdí. Opět štětec ponořte jen do 1/3 a lehce oklepejte. Používejte jen takovou sílu, aby byly štětiny trochu ohnuté a pracujte odshora dolů.

  5. Vyhlaďte nátěr

    Po natření, když je barva ještě mokrá, je třeba nátěr vyhladit. Jemnými pohyby bez velkého tlaku přetírejte zeď v různých úhlech, abyste se zbavili šmouh od štětin. 

  6. Nechhte barvu zaschnout

    Přečtěte si návod od výrobce a nechte barvu zaschnout podle jeho pokynů. Doba se odvíjí také od vlhkosti v místnosti. Pokud chcete schnutí urychlit, otevřete okna nebo zapněte větráky.

  7. Naneste druhou vrstvu

    Pokud někde barva prosvítá, bude třeba nanést druhou, někdy dokonce třetí vrstvu. Při druhém nátěru postupujte úplně stejně jako při prvním. Začněte s ním ale skutečně až ve chvíli, kdy je první vrstva zaschlá, v opačném případě byste ji e ji mohli poškodit.

  8. Ukliďte nepořádek

    Nakonec je samozřejmě potřeba uklidit celou místnost. Odstraňte pásku, noviny a pomocí hadříku také případné kapky barvy. Vraťte na místo nábytek a dekorace a užívejte si výsledek vaší práce.

Shrnutí: Na co si dát pozor při natírání štětcem

  • Natírejte směrem z druhé strany, než je ruka, ve které držíte štětec (praváci zleva a naopak)
  • Připravte si alespoň dvě různé velikosti štětce (malý na rohy a velký na větší plochy)
  • Natírejte odshora dolů, aby stékající barva neponičila již hotový nátěr
  • Ještě vlhkou barvu je třeba vyhladit lehkými tahy různými směry

Chcete se pustit do jiných kutilských prací u sebe doma? Přečtěte si i naše další návody:

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.