jak natírat kov

Natírání kovu se od ostatních materiálů mírně liší. Může to být trochu výzva: nátěr nedrží tak dobře, jako u dřeva, kov má sklony k reznutí, velký vliv mají přírodní podmínky a kovový nábytek je často značně zdobený. I přesto můžete práci zvládnou doma. Stačí správný postup, nepodceňování přípravy, trpělivost a dostatek času. Dnes vám řekneme, jak na to.                                                              

Vhodné způsoby, jak natřít kovový materiál

Při natírání kovu je třeba jej dokonale připravit a použít správný typ barvy. Ta se liší nejen podle materiálu, různé jsou také na vnitřní a venkovní použití. Opravte nedokonalosti povrchu a zbavte jej rzi. Podkladová vrstva je u kovu důležitější než u jakéhokoliv jiného materiálu.

Co potřebujeme na natírání kovu

 • Hadry
 • Kovový kartáč
 • Brusné houbičky
 • Čisticí prostředek
 • Pracovní rukavice
 • Respirátor nebo maska
 • Ochranné pracovní brýle
 • Štětec v několika velikostech
 • Vhodná barva
 • Primer 

Jakou barvu na kov

Barvy na kov jsou k sehnání na olejovém i vodovém základu. S barvami na olejovém základu je složitější pracovat, zaručí ale dlouhodobý výsledek. 

 • Syntetické nátěry jsou oblíbené na střechy, ploty a natírání radiátorů
 • Polyuretanové nátěry mají vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům
 • Alkydové barvy jsou odolné, omyvatelné, trvanlivé a vysoce lesklé
 • Asfaltové nátěry využíváme zejména na ploché střechy

Jak natřít kov: Krok za krokem

Kdykoliv pracujete s kovem, nezapomeňte na bezpečnost. Použijte masku nebo respirátor na ochranu dýchacích cest, ochranné brýle a rukavice. Pracujte v dobře větrané místnosti a když kov náhodou řežete, použijte také ochranná sluchátka. 

 1. Odstraňte původní nátěr a rez

  Pokud je kov natřený, musíte barvu odstranit. Na uvolněné částečky použijte drátěný kartáč. Ten vás částečně zbaví také rzi. Pokud je ale vrostlá hluboko do kovu, budete muset použít speciální odstraňovač rzi.
  Až budete s prací spokojeni, vlhkým hadrem odstraňte prach a zbytky barvy a rzi. Pomocí ředidla nebo odmašťovače zbavte povrch veškeré mastnoty.

  Tip: Speciální drátěný kartáč můžete pro zjednodušené práce přidělat i na vrtačku.

 2. Vytvořte hrubší povrch

  Aby na kovu barva dobře držela, potřebujete matný, hrubší povrch. Jestli je kov bez nátěru a lesklý, budete jej muset stejně lehce zbrousit. Místo klasických smirkových papírů ale použijte jemnou brusnou houbičku. Ta pouze lehce naruší povrch, ale nevzniknou viditelné rýhy.

 3. Naneste podkladovou vrstvu

  Pokud se vám nepodařilo zbavit se veškeré rzi, můžete si pomoci speciálním antikorozním nátěrem s obsahem zinkového prášku. Až na ten naneste klasickou podkladovou vrstvu, primer. 
  Primer musí být speciálně vyvinutý na kov. Samozřejmě musí být také kompatibilní s barvou, kterou budete používat. Při nanášení postupujte podle návodu výrobce. V případě, že lakujete venkovní kovový nábytek, zvažte dva nátěry podkladové vrstvy.

 4. Nechte barvu zaschnout

  Při natírání kovu je třeba nechat barvu zaschnout až 48 hodin, než budete s daným kouskem hýbat. Při zasychání by měl být na místě, kde nehrozí velké teplo, přímé slunce, déšť, vlhkost ani poletující prach

Nejčastější dotazy

Je nutné obrousit kov před natíráním? 

Ano. Nejdůležitější je obrousit starý nátěr, případně rez. I hladký kov je ale třeba pomocí brusných houbiček jemně zbrousit. Zajistíte tak matný povrch, na který se lépe přichytí primer a následně také barva.

Jak natírat kovové zárubně 

Při natírání kovových zárubní je třeba nejdříve vyndat dveře z pantů. U toho je dbejte zvýšené opatrnosti a pracujte ideálně ve dvou lidech. Poté postupujte podle našeho návodu výše. U starších bytů dávejte pozor, aby původně použitý nátěr neobsahoval olovo a další těžké kovy.

Jak natřít kovové zábradlí

Kovové zábradlí natírejte stejným způsobem, jako jakýkoliv jiný kovový povrch. Je velmi důležité použít barvu, na kterou nebude mít vliv časté dotýkání se a opírání se o zábradlí. Doporučujeme nanést také ochranný vrchní nátěr. 

Jak dlouho schne barva na kov

Záleží na daném typu barvy. Obvykle je třeba nechat barvu na kov zasychat asi 36–48 hodin. Nejjednodušší způsob, jak dobu zjistit, je přečíst si instrukce od výrobce.

Tipy na závěr

 • Kovový povrch vždy nejdříve řádně vyčistěte od jakékoliv špíny, mastnoty, starého nátěru nebo rzi
 • Nenechávejte na kovu starou, olupující se barvu – odstraňte ji pomocí drátěného kartáče, smirkového papíru nebo brusných houbiček
 • Zbavte se veškeré rzi pomocí speciálních prostředku a pro jistotu naneste antikorozní nátěr s obsahem zinku 
 • Zvolte vhodný primer i samotnou barvu – správný výběr je ještě důležitější než u ostatních materiálů

Chcete se pustit do jiných kutilských prací u sebe doma? Přečtěte si i naše další návody:

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.