Bezplatné vrácení zboží
100 dní na vrácení zboží
Jak vyčistit boty

Potřebujete vyčistit boty a nevíte, jak na to? Správný postup je stěžejní nejen pro úspěšný výsledek, ale především pro zachování kvality obuvi. Boty plné bláta ani kožené lodičky bohužel nestačí jednoduše hodit do pračky na prádlo. Celý proces ale naštěstí není zase o tolik složitější. Přečtěte si náš návod, jak vyčistit boty z textilu, kůže i semiše.

5 způsobů: Jak vyčistit boty z každého materiálu

Pustili jste se do čištění bot a nevíte, kde začít? Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, který vás provede každým materiálem. Nezapomeňte se podívat na konec článku, kde najdete tipy na péči o obuv.

1. Jak vyčistit boty z textilu

Plátěné boty jsou na čištění nejméně náročné. Pokud nenecháte skvrny bez povšimnutí příliš dlouhou dobu, je relativně snadné je odstranit. Navíc je můžete dát téměř bez rizika i do pračky! Nejdříve si ale raději zkontrolujte pokyny od výrobce.

 1. Odstraňte špínu.

  Nejdříve z bot vyndejte tkaničky a vložky a poté pomocí ručníku nebo měkkého kartáčku odstraňte nánosy špíny. Není potřeba velká síla, zvolte raději jemnější, krouživé pohyby. 
 2. Vyčistěte podrážky.

  Opláchněte podrážku pod proudem vody. Pokud zůstává špína v záhybech, pomozte si starým kartáčkem na zuby.
 3. Vyčistěte skvrny.

  Jakékoliv větší a odolnější skvrny je nejlepší vyčistit hned na začátku, zbytek pak půjde snadno. Na skvrnu naneste trochu mýdlové vody nebo speciálního čističe a pomocí měkkého ručníku nebo kartáčku skvrnu odstraňte. Odstraňovač skvrn nejdříve naneste na část, která není běžně vidět.
 4. Vyperte boty v pračce.

  Spolu s neagresivním pracím prostředkem boty vyperte na jemný program (takový, který používáte například na vlnu nebo krajkové prádlo).
 5. Nechte boty uschnout.

  Boty nikdy nesušte v sušičce, na přímém slunci ani na topení. Nejlepší je sušení na vzdušném místě. Boty můžete vycpat novinami. 

2. Jak vyčistit kožené boty

Kožené boty vyžadují o trochu více péče než látkové. Na druhou stranu ale mnohem déle vydrží. 

 1. Odstraňte špínu. Vytáhněte tkaničky a pomocí kartáče na boty nebo starého kartáčku odstraňte nánosy špíny. Na kartáč příliš netlačte, abyste obuv omylem nepoškrábali.
 2. Odstraňte mastnotu. Na kožených botách se často usazují různé mastnoty. Odstraňte je pomocí suchého bavlněného hadříku. Můžete použít starou utěrku i tričko.
 3. Otřete nečistoty. Navlhčete hadřík v teplé vodě a očistěte celý povrch obuvi. Nezapomeňte vyčistit také podrážky.
 4. Nechte boty oschnout. Než se pustíte do další péče, nechte kožené boty řádně oschnout. Nedávejte je na topení ani na slunce a počkejte minimálně třicet minut, pokud jste je příliš nenamočili nebo celou noc, pokud byla spotřeba vody větší.
 5. Pečujte o kůži. Péče o kůži je stěžejní, pokud chcete, aby vám obuv sloužila dlouho. Bez správné péče začnou být na botách brzy vidět ohyby, kůže praská a nevypadá tak pěkně. Tipy na péči najdete na konci článku.

3. Jak vyčistit semišové boty

Semiš patří k náročnějším materiálům, co se týče péče. Když se ale budete držet několika důležitých pravidel, není na tom nic složitého.

 • Snažte se semiš vyčistit bez použití vody
 • Používejte jemný kartáč, ideálně z koňských žní
 • Při čištění příliš netlačte, ať semiš nepoškrábete a neponičíte
 • Vždy kartáčujte stejným směrem, aby nevznikly dva různé odstíny
 1. Boty vykartáčujte. Podle pokynů výše odstraňte pomocí jemného kartáče nánosy špíny. Kartáčem přejíždějte lehce a vždy v jednom směru.
 2. Odstraňte skvrny. Jestli jsou na botách další skvrny, odstraňte je pomocí klasické gumy na gumování. Přejíždějte po semiši bez většího tlaku a opět se snažte držet jeden směr.
 3. Vyčistěte podrážku. Pomocí vlhkého hadříku očistěte také podrážku. Snažte se nepřetahovat na semiš.
 4. Ošetřete semiš. Semišové boty by mělo stačit vyčistit takto nasucho. Postup s kartáčkem a gumou můžete opakovat, dokud neodstraníte veškeré nečistoty. Semiš je třeba ošetřit impregnací na ochranu před vodou i znečištěním.

4. Jak vyčistit běžecké boty

Jestli jste nadšený běžec nebo běžkyně, určitě se vám stalo, že jste někdy probíhali lesem nebo šlápli do louže po dešti. Vaše oblíbené běžecké boty zdaleka nevypadají jako nové a potřebovaly by trochu osvěžit. Jejich čištění je naštěstí snadné.

 1. Vyndejte tkaničky a vložky. Vložky v běžeckých botách bývají speciálně tvarované, proto je nejlepší vyčistit je ručně. Položte je na pracovní plochu a přejíždějte po nich hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Poté je opláchněte a nechte uschnout na vzduchu.
 2. Odstraňte špínu. Pomocí měkčího kartáčku nebo ručníku odstraňte nánosy špíny. Vyčistěte také podrážky, ve kterých mohou být usazené nečistoty. Pokud se vám je nedaří odstranit, postavte boty na několik minut do trochy vlažné vody a poté osprchujte silnějším proudem.
 3. Vyperte boty. Běžecké boty by neměly být tolik náchylné na poničení, proto se nemusíte bát vyprat je v pračce na prádlo. Zvolte jemný prací prostředek i program. 
 4. Vysušte boty. Stejně jako ostatní boty, i ty běžecké je nutné sušit na vzduchu, mimo dosah topení a slunce, rozhodně bez sušičky. Poté nasaďte tkaničky a můžete opět vyběhnout.

5. Jak vyčistit bílé boty

Bílé boty jsou krásné. Jeden z důvodů, proč je tak milujeme je, že se hodí ke sportovnímu oblečení i jako výrazný kousek ke slušnějšímu outfitu. Bohužel ale po pár nošeních nevypadají jako nové. Jak zařídit, aby znova zářily?

 1. Odstraňte špínu. O bílé boty je potřeba starat se skutečně pravidelně. Proto vždy, když si všimnete nějaké špíny boty otřete vlhkým hadříkem. Tím začněte (po vyndání tkaniček) i při jejich čištění. Pokud je potřeba, naneste na hadřík trochu bezbarvého čističe na kůži.
 2. Vydrhněte podrážky. I u bot, které se nám daří udržet relativně čisté, je častý problém podrážka, která postupně žloutne. Proto se na ni při čištění soustřeďte a pořádně ji vydrhněte.
  1. Po podrážce přejíždějte jádrovým mýdlem a poté ji vydrhněte jemným kartáčkem. Pozor, abyste nepoškrábali samotnou botu.
  2. Podrážku vygumujte klasickou gumou. Jemně tak odstraníte vrchní, znečištěnou vrstvu.
  3. Na podrážku naneste pastu vytvořenou z jedlé sody a vody a vydrhněte ji jemným kartáčkem na zuby.
 3. Vyčistěte kůži. Pomocí bavlněného hadříku vyčistěte kůži. Ideální jsou jemné, krouživé pohyby lehce navlhčeným hadříkem. Na odolnější skvrny si vezměte na pomoc pastu z jedlé sody. 
 4. Opláchněte boty. Pod slabým proudem vody nebo pomocí vlhkého hadříku odstraňte zbytky nečistot a prostředků, které jste používali.
 5. Boty nechte oschnout na vzduchu. Opět vsaďte na místo dál od topení a přímého slunce. Jakmile boty uschnou, zkontrolujte svou práci a případně postup opakujte. Tkaničky vyperte ručně, jádrovým mýdlem. Pokud to nepomůže, vyměňte je za nové.

10 praktických tipů: Jak pečovat o boty

Koupili jste si krásné nové boty a nejraději byste, aby vám vydržely co nejdéle? Můžete je kvůli strachu o poničení nechat uložené v botníku a raději nosit jen na krátké procházky v pěkném počasí, ideálně do interiéru.

Nebo se o ně raději pořádně starat. Kvalitní boty vám při správné péči budou sloužit dlouhé roky, dokonce i desítky let. Naučte se proto boty pravidelně nejen čistit, ale také o ně správně pečovat.

 1. Kožené boty střídejte a nenoste je dva dny po sobě. Budou tak mít čas řádně vyschnout, nebudou se v nich množit bakterie a kůže vydrží delší dobu.
 2. Nečistot se zbavte co nejdříve, ideálně boty přejeďte hadříkem vždy, když se vrátíte domů. 
 3. Po nošení vložte do bot natahováky. Nejlepší jsou ty z cedrového dřeva, které udrží z bot vlhkost.
 4. Neukládejte obuv do plastových krabic, ve kterých nemohou dýchat. Nejlepší jsou látkové obaly.
 5. Nenechávejte obuv v přetopené místnosti nebo na přímém slunci. Kůže, ale i podrážka, by příliš vysychaly a popraskaly.
 6. Boty pravidelně voskujte a krémujte. Vosk slouží jako impregnace, chrání obuv před nečistotami i vlhkostí. Krémem je vyživíte a kůže bude působit svěže.
 7. Před odchodem boty překartáčujte. Když máte obuv poctivě navoskovanou, není potřeba používat speciální napuštěné houbičky. Boty stačí před odchodem přejet kartáčem, kterým rozleštíte vosk a boty budou opět zářit jako nové.
 8. Používejte správný krém. K sehnání jsou krémy pro různé odstíny obuvi. U těch hnědě zbarvených dávejte pozor, aby ladily s původní barvou kůže. Na bílé boty používejte bílý krém, na černé černý, případně bezbarvý. 
 9. Odneste obuv včas k ševci. Pravidelně kontrolujte podrážky a spoje, jestli jsou v pořádku. Když jsou lehce odřené nebo se začínají párat, švec je zvládne opravit za pár korun.

Shrnutí

Čištění obuvi není žádná věda. Zvládnete to během pár minut, například u sledování filmu. Boty se vám za správnou péči odvděčí dlouhou službou. Už nemusíte zoufat, že vaše oblíbené bílé boty nejsou zářivé a lodičky se nelesknou.

Mohlo by se vám také líbit: Jak správně vyprat boty v pračce

Na našem serveru Westwing najdete i další skvělé tipy a články plné inspirace do domácnosti. Zaregistrujte se zdarma a získáte přístup k obsahu i exkluzivním nabídkám pro ještě krásnější domov.