jak vyčistit bazén

Sen mnoha lidí, je přinést si dovolenou na svou zahradu. Co si pod tím představit? Pěkné posezení, dokonale střižený trávník a samozřejmě luxusní bazén. Možnost zchladit se v horkých dnech láká nejednoho z nás. Jenže ne každý si uvědomí, že kromě relaxace a vodních hrátek je také nutnost se o bazén starat. A to nejen v letních měsících, tedy v sezoně, ale během celého roku. Jedině tak bude voda stále čistá.

Jestliže pak máte vyhřívaný a zastřešený typ, ve kterém se můžete koupat i na podzim či na jaře, je to nezbytné. Voda nesmí být kontaminována řasami. Pak není ani lákavá na pohled, ani bezpečná pro lidské tělo. Jak se tedy o bazén správně, jednoduše a dobře starat vám nyní popíšeme. S průvodcem Westwing to zvládne každý.

Jak čistit bazén

Způsobů čištění bazénu je hned několik. Někdo preferuje upouštění vody do poloviny a dolévání novou. To je však značně neekonomické a neekologické. Z pohledu ochrany životního prostředí, kdy je všude vody pomálu, by mělo být vaším cílem vodou šetřit. Ve chvíli, kdy se o bazén budete starat celoročně, vám jedno napuštění vydrží i několik let. A to je velká úspora peněz.

Nejúčinnější způsoby čištění bazénu

Nejúčinnějším čištěním zkrátka je, když na to jdete jak chemicky, tak mechanicky. Tedy je nutné zakoupit ty správné prostředky a taky tomu trochu ručně pomoci. Se správnými nástroji si poradí s každou špínou. Jsou lidé, kteří by raději starost o bazén bez použití chemikálií. Z praxe se však ukazuje, že se z takového bazénu během jedné sezony stane jezírko plné listí, usazené špíny a zakalené vody. Dnes jsou na trhu takové prostředky, které nijak neškodí zdraví osob. Pokud dodržíte návod podle výrobce, nemusíte se bát žádné reakce na kůži.

Nejde o žádnou velkou fyzickou námahu. Maximálně vás bude bolet trochu v ramenou. Pokud si i přesto netroufáte, poproste někoho mladšího v rodině nebo mezi známými. Ale doporučujeme si to prvně vyzkoušet.

Jak vyčistit bazén: Kompletní průvodce

 1. V prvé řadě si nachystejte veškeré nástroje a prostředky k bazénu.

  Je lepší mít věci po ruce a nemuset v průběhu čištění pořád odbíhat. Taky si vyhraďte alespoň dvě hodiny času. Přeci jenom chvilku to zabere. Takže si doneste síť na listí a větší nečistoty, vysavač na bazén, měřič pH, chlorové tablety a kartáč na tyči.
 2. Prvně je nutné sebrat z hladiny vody všechny pevné nečistoty.

  Většinou je to napadané listí, větvičky, hmyz a jiné plující věci. Posbírejte je pomocí sítě. Tu zakoupíte kdekoliv v hobby obchodě anebo si ji můžete vyrobit z drátku a staré punčochy.
 3. Poté je zapotřebí vykartáčovat schody, jejich okolí a také linku hladiny vody okolo celého obvodu bazénu.

  Stačí kartáč na tyči a pořádně krouživými pohyby oškrábat zaschlou mastnotu. Schody je jednodušší vytáhnout, ostříkat hadicí a poté dočistit menším kartáčem.
 4. Dále je na řadě vysátí dna. Je velmi důležité nečistoty spadené ke dnu nerozvířit.

  Sběr se provádí vysavačem na bazény, který pomocí vakua vysaje všechen tlející nepořádek. Kdo chce přeskočit tento krok nebo na něj nemá tolik času použije robotický vysavač. Ten je skvělým pomocníkem v případě skutečně rozlehlých zabudovaných bazénů. U běžné rodinné velikosti se moc nevidí. Vysavačem pak luxujete stejně jako po koberci, avšak jemnějšími plynulejšími pohyby.
 5. Otestujte pH vody.

  Ideál je mezi 7,2-7,8. Pokud je hodnota mimo hranici upravte zásaditost podle návodu výrobce.
 6. Nakonec vyjměte filtr a pořádně jej vyčistěte.

  Stačí ostříkat hadicí nebo promnout rukou pod kohoutkem.

Nyní je bazén vyčištěn. V poslední fázi přidejte chlorovanou tabletu do plováku a do bazénu nalijte v předepsaném poměru chemikálie.

Čištění vody pomocí vitamínu C

Možná i vy jste už slyšeli tento trik. Pokud ne, rádi se o něj s vámi podělíme. Vitamín C nebo taky známé pod kyselinou L-askorbovou, je vhodný použít ve chvíli, kdy nemáte čas na skutečné čištění, ale potřebujete bazén opticky zhodnotit. Má skvělou vlastnost. Dokáže zastavit proces oxidace, takže řasy a nečistoty opticky zmizí. Na krátkou chvíli je to nejspíš v pořádku, ale dlouhodobě je to spíše hazard se zdravím. Vždy je lepší používat filtraci.

Péče o bazén

Nejlepší bude, pokud se pro vás stane spíše chvílí aktivního odpočinku než nepříjemnou záležitostí. Přeci jen je třeba bazén čistit minimálně jednou týdně, abyste dosáhli stále krásné průzračné vody, a to už je dost času na to, dělat něco z donucení. Raději to berte jako druh posilování. Navíc tato frekvence je spíše přes sezonu. V době odpočinku zimního spánku, se o bazén prakticky nemusíte starat. Pouze zazimovat filtr a do vody umístit kusy polystyrenu proti zamrznutí vody.

Nejčastější otázky

I přes to, že se pravidelně staráte o svou chloubu zahrady, může se objevit nečekaný problém.

Shrnutí

 • O vodu v bazénu je třeba se starat minimálně jednou týdně.
 • S filtrací vám vodu zůstane déle čistá a můžete ji používat opakovaně.
 • Lepší je použít pískový filtr. Je nejúčinnější, i když dražší.
 • Udržujte dobrou pH vody.
 • Při čištění bazénu je dobré kombinovat chemické prostředky s mechanickým čištěním.

Nyní již víte, jak se starat o vodu v bazénu. Avšak abyste si skutečně užili čas u vody, přidejte pohodlné posezení. S tím to bude jak na dovolené. Na Westwing po bezplatné registraci získáte skvělé tipy, rady a návody k tomu, jak přesně takový prostor vybudovat.

Mohlo by se vám také líbit: 5 ohromujících inspirací: zahrada s bazénem

Mohlo by se vám také líbit: