10 nápadů na výrobu domácí kosmetiky
Co potřebujete k výrobě domácí kosmetiky? Mimo jiné to může být třeba kokosový olej, olivový olej či bambucké máslo. Využít ale můžete mnoho dalších surovin. Váháte, zda se do toho pustit? Pokud jste tvořivé duše a baví vás o sebe pečovat, bude pro vás výroba domácí kosmetiky skvělou aktivitou. Oprašte některé ze starých receptur, které se předávají z generace na generaci nebo se s námi podívejte na tipy a zajímavosti, které byste měli znát, než se do výroby pustíte.

Co potřebujete k výrobě domácí kosmetiky? Mimo jiné to může být třeba kokosový olej, olivový olej či bambucké máslo. Využít ale můžete mnoho dalších surovin. Váháte, zda se do toho pustit? Pokud jste tvořivé duše a baví vás o sebe pečovat, bude pro vás výroba domácí kosmetiky skvělou aktivitou. Oprašte některé ze starých receptur, které se předávají z generace na generaci nebo se s námi podívejte na tipy a zajímavosti, které byste měli znát, než se do výroby pustíte.
Co musíte vědět předtím než začnete vyrábět domácí kosmetiku
Domácí kosmetika je bezpochyby skvělá v mnoha ohledech. Je však třeba dbát na to, aby byla i bezpečná. Jak na to? Dodržujte následující postup a vše se dozvíte.
- Najděte správné složení
Prvním krokem při vývoji domácího produktu péče o pleť je najít vhodné složení. Pokožka by použití kosmetických produktů měla být vyživená. Při výběru receptury byste měli vzít v úvahu nejen přísady, ale také to, jak se vzájemně ovlivňují.
- Vše doma nevyrobíte
Myslete na to, že ne všechny receptury lze vyrobit doma. Například opalovací krémy jsou příkladem složení, které vyžaduje odbornost v oboru kosmetiky. U takových výrobků je nutné, aby byly vyrobeny bezpečně a v souladu s různými předpisy a směrnicemi.
- Konzervanty ANO!
Buďte zvláště opatrní u přípravků obsahujících vodu, jíl, med či ovoce, protože ty se často velmi rychle kazí a vyžadují vhodný a zároveň silný přírodní konzervační systém, který zajistí jejich stabilitu a bezpečnost po dobu jejich požadované trvanlivosti.
- Nepodceňte výběr kelímku
Vaše kreativní já bude jistě chtít vlastní výtvory uložit do stylových kelímků či nádob. Správně zvolená nádoba může však také pomoci udržet kosmetiku nezávadnou a stabilní po delší dobu. Existuje také spousta skvělých dodavatelů obalů, které jsou vhodné k uskladnění vašich voňavých přípravků.
- Dejte přednost pumpičkám
Jak předejít kontaminaci vašich výrobků? Zvolte pumpičky nebo rozprašovače, které hygienicky dávkují produkt bez nutnosti přímo otevírat nádobu. Pokud není vhodný rozprašovač nebo pumpička, další možností je špachtle.
- Vyrábějte v malém množství
Protože je téměř nemožné znát přesné datum spotřeby domácích produktů péče o pleť, jedním z nejlepších tipů, které vám můžeme dát, je vyrábět je v co nejmenším množství. Váš krém, balzám nebo máslo budou stále čerstvé a také si budete moci pravidelně hrát s různými ingrediencemi. Při výrobě bezvodých produktů, přidejte antioxidant, jako je například vitamín E. Naopak u produktů na vodní bázi vám doporučujeme, abyste si malé dávky vyráběli pouze tehdy, když je potřebujete. Mikrobiální růst totiž probíhá rychle, a to hlavně v pokojové teplotě.
- Zvažte to!
Při výrobě domácí kosmetiky si dávajte pozor na přesná množství jednotlivých složek. Ideální je vše vážit. Tento postup dodržujte hlavně, když začínáte s výrobou domácí péče o pleť. Objem tekutých přísad se liší podle jejich hustoty a teploty a při odměřování po kapkách se snadno stane to, že přísady odměříte špatně. Například éterické oleje se do kosmetiky často přidávají, a to ve velmi nízkých koncentracích, které je potřeba důkladně odměřit.
- Dodržujte doporučené dávky
Víte, co vlastně všichni tak zbožňují na výrobě domácí kosmetiky? Máte jednoduše kompletní přehled o jejím složení. Neexperimentujte však příliš, pokud jsou ingredience použity v nesprávném množství, mohou způsobit alergické reakce. Mnoho složek má přísná doporučení pro dávkování. Například esenciální oleje a přírodní konzervační látky patří k těm složkám, které mohou u některých lidí způsobit podráždění.
- Nepodceňujte pH
Měření pH produktu je jednoduchý krok, který nesmíte vynechat při výrobě jakékoli domácí péče o pleť. PH mimo jiné také ovlivňuje vzhled, barvu i vůni produktu. K měření pH vašich produktů můžete použít pH proužky, které jsou snadno dostupné, a to i cenově. Což je vhodné, pokud teprve začínáte s přípravou domácí péče o pleť pro osobní použití.
10 DIY nápadů: Jak si vyrobit domácí kosmetiku
To důležité už víte a co teď? Už je konečně správný čas na několik zajímavých receptů. Mýdlo, peeling, šampon nebo krém. Do čeho se pustíte jako první?
- Medové mýdlo
- Vytvořte tělové mýdlo jednoduše pomocí medu, kokosového oleje a kastilského mýdla.
- Použijte 90 ml každé složky a smíchejte je dohromady ve skleněné nebo plastové nádobě.
- Poté aplikujte na mokrou žínku nebo přímo na tělo ve sprše. Napěňte a poté opláchněte.
Tip pro vás: Pokud chcete, můžete také přidat 10 až 15 kapek esenciálního oleje, který vašemu tělu dodá příjemnou vůni. Použít můžete levanduli, mátu peprnou, heřmánek nebo pomeranč.
- Cukrový peeling
- Vyrobte si tělový peeling, který vyrobíte během chvilky z cukru a oleje.
- Smíchejte 120 g cukru a 120 ml olivového nebo kokosového oleje.
- Míchejte tak dlouho, dokud se ingredience nespojí.
- Pak už jen naneste peeling na pokožku ve sprše tak, abyste odstranili suchou, odumřelou pokožku nakonec peeling důkladně opláchněte.
Tip pro vás: Přidejte 1/2 lžičky (2,5 ml) vanilkového extraktu, který dodá peelingu příjemnou vůni.
- Pleťový krém
- Vyrobit sami zvládnete i domácí krém z kokosového oleje, z bambuckého másla nebo třeba domácí krém z včelího vosku.
- Domácí výroba krému na obličej je snadná. Budete potřebovat 1 šálek různých jemných rostlinných olejů, například olivový olej, dále 1/4 šálku kakaového másla a přidejte 3 lžíce včelího vosku.
- Přimíchejte 1 čajovou lžičku koncentrovaných olejů, jako je olej z granátových jablek, šípkový olej atd.
- Směs doplňte o 2 lžičky oleje s vitamínem E a přidejte 1/2 šálku růžové vody.
- Jako poslední krok přidejte 14 kapek oblíbeného esenciálního oleje.
- Pleťová maska
- Vyrobte si obličejovou masku z běžných přísad z vaší kuchyně a dosáhněte stejných výsledků jako pomocí masky z drogerie.
- K výrobě hydratační masky smíchejte 1/2 avokáda, 1 polévkovou lžíci (15 ml) jogurtu a 1 polévkovou lžíci (15 ml) medu.
- Další možností je vyšlehání bílků s pomerančovým džusem a kurkumou pro masku minimalizující póry.
- A pokud chcete zredukovat zarudnutí pleti, smíchejte ovesné vločky s medem a rozmačkaný banán.
TIP! 4 přírodní způsoby: Jak se nejrychleji zbavit akné
- Šampon
- Vytvořte šampon z kastilského mýdla a vody.
- Nalijte 120 ml kastilského mýdla a 120 ml vody do plastové nebo skleněné nádoby.
- Poté mýdlo s vodou jemně promíchejte, aby se suroviny spojily.
- Navlhčete si vlasy a naneste čtvrtinové množství (asi 15 ml). Zapracujte konečky prstů a poté opláchněte.
- Pro hydratační šampon, přidejte 1 polévkovou lžíci (15 ml) olivového oleje.
Tip pro vás: Zkuste přidat levandulový esenciální olej pro relaxační vůni, mátu peprnou pro povzbuzující vůni nebo citron pro svěží, čistou vůni.
- Kondicionér
- Namíchejte si vlastní kondicionér z přísad, které najdete ve vaší lednici.
- Smíchejte 1 rozmačkaný banán nebo avokádo s 1 lžičkou (5 ml) kokosového oleje a 1 lžičkou (5 ml) medu.
- Nechte působit asi 3 minuty, poté vlasy důkladně opláchněte, aby se z nich dostal veškerý kondicionér.
Tip pro vás: Mějte na paměti, že tato směs nevydrží při pokojové teplotě. Proto ji vložte do vzduchotěsné nádoby a uchovávejte v chladničce po dobu až 1 týdne.
- Lak na vlasy
- Smíchejte želatinu a vodu a vykouzlete si přírodní lak na vlasy.
- 1 lžičku (5 g) želatiny vložte do 240 ml horké vody. Mícháme ve vodě, dokud se želatina nerozpustí.
- Nechte vodu vychladnout a poté přeneste želatinový lak na vlasy do lahvičky s rozprašovačem.
- Podle potřeby nastříkejte na mokré nebo suché vlasy.
Tip pro vás: Lak na vlasy můžete skladovat při pokojové teplotě po dobu asi 6 měsíců, ale před každým použitím jej protřepejte, protože želatina se může oddělit od vody.
- Gel na vlasy
- Vyrobte si gel na vlasy z aloe vera, a to velmi snadno.
- Kupte si čistý gel z aloe vera, následně odměřte 1/2 šálku, což je 120 ml.
- Vmíchejte asi 20 kapek esenciálního oleje, pokud chcete přidat do vlasového gelu vůni.
Tip pro vás: Gel na vlasy skladujte ve vzduchotěsné nádobě a uchovávejte při pokojové teplotě po dobu až 3 měsíců.
- Přírodní make-up produkty
- Toužíte po domácím balzámu na rty? Stačí vám k tomu včelí vosk, kokosový olej a kakaové máslo.
- Smíchejte 1/4 šálku (60 g) nastrouhaného včelího vosku, 2 polévkové lžíce (30 ml) kakaového másla, 3 polévkové lžíce (45 ml) kokosového oleje a 1 polévkovou lžíci (15 ml) mandlového oleje ve skleněné nebo plastové nádobě.
- Roztavte ingredience tak, že je po dobu 15 sekund vaříte v mikrovlnné troubě a zamícháte.
- Ještě teplý balzám na rty přeneste do malých nádobek nebo kelímků s balzámem na rty a nechte vychladnout. Poté balzám ztuhne.
- Řasenka
- Výroba vlastní řasenky je snadná, potřebujete jen pár speciálních přísad. Smíchejte 2 lžičky (10 ml) kokosového oleje, 4 lžičky (20 ml) čistého aloe vera a 1 lžičku (5 g) nastrouhaného včelího vosku na malé pánvi.
- Rozpusťte ingredience na mírném ohni na sporáku a poté je sejměte z ohně.
- Následně do směsi přidejte asi 1/2 lžičky (2,5 g) aktivního uhlí nebo kakaového prášku a promíchejte, aby se spojily.
- Přeneste tekutinu do čisté tuby řasenky.
Tip pro vás: Dřevěným uhlím docílíte černé barvy, zatímco kakaový prášek vytvoří hnědý odstín.
Shrnutí
tak co říkáte na recepty? Troufáte si na všechny? Nezapomeňte však na ty nejdůležitější informace, které nesmíte opomenout, pokud se do výroby kosmetiky chcete pouštět.
-
- Pozor na kontaminaci Jak jsme zmiňovali, klíčovým prvkem při výrobě domácích produktů péče o pleť, je zabránit kontaminaci během jakékoli fáze přípravy a také při použití produktu.
-
Konzervace
Výběr správného konzervačního systému je velmi důležitým krokem pro to, aby výroba dopadla dle vašich představ. -
GMP
Správná výrobní praxe, jinak známá jako GMP, zahrnuje rutinní čištění a dezinfekci veškerých výrobních nástrojů, pracovního prostoru a nádob, zahrnuje i mytí rukou a používání laboratorních rukavic.
Tento článek vám poskytl pohled na postupy, ingredience a vybavení potřebné k výrobě kosmetiky pro vlastní potřebu, a to čistým, bezpečným a technicky správným způsobem. Doufáme, že jsme vás těmito jednoduchými kroky inspirovali k vytvoření krásných, přírodních a účinných kosmetických produktů pro vlastní potřebu.
Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít nic, co nám rok 2022 přinese.
Mohlo by se vám také líbít: