Bezplatné vrácení zboží
100 dní na vrácení zboží
jak si správně čistit zuby

Jakkoliv se to může zdát snadné, čištění zubů je vlastně docela věda. Troufáme si říct, že většina z nás se dopouští celé řady chyb a to i přesto, že se této činnosti věnujeme každý den dvakrát. Důkladná ústní hygiena přitom představuje velmi důležitou součást péče o tělo a zajišťuje nejen zářivý úsměv, ale také předchází kazům nebo zánětům dásní. Jaké nejčastější chyby děláme při čištění zubů a jak by mělo správně probíhat krok za krokem?

Kdy se mají čistit zuby před nebo po snídani? 

Existují dvě skupiny lidí: ti, kteří si čistí zuby před snídaní, a ti, kteří to nechávají až po jídle. Jaký názor na tuto věčnou otázku mají odborníci? 

Většina z nich se shoduje, že zdravější a efektivnější je vyčistit si zuby již před snídaní. Odůvodňují to tím, že vyčištěné zuby jsou odolnější vůči potravě, kterou následně zkonzumujete. Díky jídlu se navíc v ústech vytvoří kyselejší prostředí. Pokud byste tedy nechali čištění zubů až na dobu po snídani, vmícháte si kyselé složky přímo do skloviny a tím ji rychleji opotřebováváte. 

Co potřebujeme na čištění zubů?

Pravidelné čištění zubů by tedy mělo probíhat ráno před snídaní a večer před spaním. První krok k zářivým zubům uděláte, když si pořídíte správnou výbavu na čištění celé dutiny ústní. Přesvědčte se, že doma máte:

 • kvalitní zubní kartáček
 • zubní pastu s fluoridy
 • zubní nit 
 • mezizubní kartáčky
 • ústní vodu (ta už není nutná, ale záleží na vašich preferencích)

Krok za krokem: Jak si správně čistit zuby 

Nyní se již zaměříme na správné čištění zubů krok za krokem. Osvojte si tento postup do úplného zautomatizování a vaše ústa zůstanou zdravá a zářivá.

 1. Namočte svůj kartáček a na štětinky naneste pastu.

  Množství by mělo odpovídat velikosti zrnka hrášku.
 2. Začněte s horními předními zuby.

  Kartáček pevně přiložte k dásním v úhlu 45 stupňů a začněte s jemnými tahy po zubech.
 3. Postupujte zub po zubu až do zadní části ke stoličkám.

  To samé zopakujte u dolní dásně.
 4. Nyní přichází na řadu žvýkací plochy,

  které je rovněž nutné důkladně vyčistit zub po zuk
 5. Kartáček vložte více do hloubky úst, otočte jej a vyčistěte si i zadní stranu zubů.

  Nyní si jemně vyčistěte také jazyk a vyplivněte pěnu z pasty. Alespoň dvakrát si vypláchněte ústa čistou vodou a omyjte kartáček pro další použití.

Tip: Celý proces by vám měl zabrat minimálně 2 minuty nebo déle. Než se naučíte časový úsek odhadnout, nastavte si časovač na telefonu nebo kuchyňskou minutku. 

1. Jak si mají správně čistit zuby děti?

Dětské zuby vyžadují péči již od prvního vykouknutí z dásní. Jakmile se vašemu dítěti objeví první zub, začněte s pravidelným čištěním dvakrát denně. Vytvoříte tak svým dětem zdravý návyk a předejdete kazům.

U dětí mladších tří let používejte pastu na zuby bez fluoridů, jelikož pro ně není vhodná. U dětí stačí vymáčknout na kartáček pastu o velikosti zrnka rýže. 

Dětem budete muset s čištěním zubů nějaký čas pomáhat, aby jste si byli jistí, že jsou zuby skutečně čisté. Pořiďte svým dětem malý kartáček a čistěte jim každý zub ze všech stran. Následně věnujte pozornost také jazyku a poté nechte dítě vykloktat vodu z hrníčku a vyplivnout zbytky pasty. 

2. Jak si správně čistit zuby s rovnátky?

Čištění zubů s rovnátky není nijak výrazně složitější než bez nich. Péče o chrup však vyžaduje několik kroků navíc. 

 • Nejprve odstraňte všechny části rovnátek a gumičky, které lze sundat. 
 • Poté si zuby vyčistěte jako obvykle. Speciální pozornost věnujte okolí rovnátek tak, aby se zde nehromadily kousky jídla a díky nim i bakterie. 
 • Sundaná rovnátka důkladně omyjte pod tekoucí vodou.

3. Jak si správně čistit zuby mezizubním kartáčkem?

Ze všeho nejdůležitější je správná velikost mezizubních kartáčků. Neměly by být ani příliš tenké, ale ani tlusté. Velikost vašich mezizubních prostor vám změří dentální hygienista. 

Po vyčištění zubů klasickým kartáčkem si vyčištěte ještě mezery mezi zuby speciálními mezizubními kartáčky. Stačí špičku kartáčku přiložit těsně k dásni a jednou nebo dvakrát protáhnout mezeru štětinkami. Pokud se vám s kartáčkem špatně manipuluje, pomohou vám jemně krouživé pohyby, které kartáček do mezery jakoby našroubují. 

4. Jak si čistit zuby kokosovým olejem?

Kokosový olej patří mezi přírodní zázraky s různorodým využitím. I v případě péče o chrup si najde své čestné místo. Můžete jej použít místo zubní pasty nebo si lžíci kokosového oleje dát na jazyk a ústy pak několik minut mnout olej v dutině. 

Kokosový olej pomáhá v boji proti bakteriím, kazům a dokonce rozpouští i plak. 

5. Jak si vyčistit jazyk?

Také jazyk potřebuje speciální péči. Protože ústní voda sama o sobě jazyk nevyčistí, je nutné jej mechanicky čistit kartáčkem. Jednoduše vyčistěte celou plochu jazyka v rámci své každodenní rutiny a zbavte se nepříjemných bakterií. 

6. Jak si správně čistit zuby elektrickým kartáčkem?

Spoustu práce za vás může odvést elektrický zubní kartáček, avšak zdaleka ne všechnu. Čištění probíhá mírně odlišně, jelikož kartáček se sám od sebe točí a vibruje, čímž zuby čistí. Vaším úkolem tedy je objet s ním jednotlivé zuby ve spodní i horní řadě a následně i jazyk. 

7. Jak si vyčistit zuby bez kartáčku?

Vyrazili jste na výlet s přespáním a zapomněli si doma kartáček na zuby? Jako záchrana dobře zafunguje tvrdá zelenina jako mrkev, kedlubna nebo celer. Jejich žvýkáním se odstraňuje plak, nepříjemný zápach a zuby se dobře vyčistí. Nezapomeňte však, že se jedná pouze o nouzové řešení, které klasický kartáček nikdy nenahradí.

8. Jak si čistit zuby ústní sprchou?

Pokud berete ústní hygienu opravdu vážně, možná jste si pořídili ústní sprchu. Tlak vody krásně pročistí mezizubní prostory i samotné zuby. Stačí mířit na špičku jednotlivých zubů, jejich linie a dásně. U každého zubu se zastavte přibližně na dvě sekundy a postup opakujte ze všech stran. 

9. Jak si správně čistit zuby sonickým kartáčkem?

V případě sonického kartáčku si pastu na zubech rozetřete ještě před jeho zapnutím a používejte méně pěnivé zubní pasty. Dále pak postupujte obdobně jako u klasického elektrického kartáčku. Rozdíl najdeme v pohybu štětin, které se u sonického kartáčku netočí, ale spíše vlní a tento způsob je rovněž velmi efektivní a účinný. 

10. Jak si čistit zuby zubní nití?

Posledním pomocníkem se stává zubní nit. Odmotejte si potřebný kousek nitě a vložte ji mezi dva zuby. Jezděte nití nahoru a dolů po povrchu zubu a nezapomeňte ani na jeho zadní část. Po použití nit vyhoďte a na další zuby si odtrhněte nový kousek. 

Nejčastější chyby při čištění zubů 

 1. Kartáček je moc tvrdý. Vybírejte kartáčky s měkkými štětinami, které se lépe postarají o zubní plak a bakterie.
 2. Nedostatečná výměna kartáčků. U zubních kartáčků platí, že byste je měli měnit každé 3 až 4 měsíce nejpozději. 
 3. Příliš spěcháte. Věnujte svému chrupu dostatek času a pečlivosti. Jak už bylo zmíněno, jedno čištění by mělo trvat dvě minuty a déle. 
 4. Špatný pohyb ruky. Pokud si zuby čistíte takzvaným drhnutím tam a zpět, zkuste svůj čistící styl trochu vylepšit. Mělo by se jednat spíše o pohyb nahoru a dolů od dásně.
 5. Tvarované kartáčky nejsou vhodné. Mnohem lépe vám poslouží kartáček se štětinami rovného střihu. Hlavice by navíc měla být tak akorát velká, abyste se dostali i do zadní části úst. 

Shrnutí

Nyní již víte, jak by měla správná péče o chrup ve skutečnosti vypadat. Pravidelnou hygienou úst předejdete velkým obtížím a zubařské křeslo uvidíte jen na preventivních prohlídkách. A to přece stojí za ty dvě minuty každé ráno a večer se správnou technikou, že?

Registrujte se na našem serveru Westwing a získejte přístup k dalším inspirativním článkům, ale také skvělým nabídkám pro váš krásný domov.