Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak se zbavit rýmy

Rýma možná není nejzávažnější nemoc, je ale rozhodně jednou z nejotravnějších. Proto se jí chceme zbavit jak nejrychleji to jde, ideálně dříve, než máme odřený nos. Jak rýmu nejrychleji vyléčit a je to vůbec možné?

Jak se zbavit rýmy přes noc?

Jde na vás rýma a vy potřebujete být fit na důležitý meeting nebo dlouho plánovanou cestu? Svému tělu nejlépe prospějete, když povinnosti odložíte a dopřejete si pár dní odpočinku. Jestli to ale není možné, tyto babské rady na rýmu vás postaví na nohy.

 1. Silný vývar

  Tajnou zbraní našich babiček na každou nemoc je kvalitní a silný kuřecí vývar s hromadou zeleniny. Pokud vaříte vegetariánskou verzi, doporučujeme přidat ostré koření, které pomůže uvolnit dutiny.
 2. Inhalace

  Do misky položené na stole nalijte vařící vodu a přidejte esenciální olej (mátový, tea tree či eukalyptový). Nakloňte se nad stůl, hlavu zakryjte ručníkem a několik minut inhalujte.
 3. Cibulový nálev

  Nakrájejte cibuli na kolečka, vložte do sklenice a zalijte medem. Nechte odležet dokud nepustí šťávu a poté užívejte po lžičkách.
 4. Horká koupel

  Napusťte vanu pořádně teplou vodou a užijte si dlouhou koupel. Můžete přidat i esenciální oleje, které v průběhu koupele inhalujete. Hned po koupeli si jděte lehnout a vypoťte bacil. Ráno vám bude o 100 % lépe.

12 tipů: Jak rychle vyléčit rýmu

Celý život slýcháme jedno: běžná rýma se vyléčit nedá. Bohužel, to co nám říkala maminka v dětství, je pravda. Běžná rýma může být způsobena tolika viry, že na ní neexistuje stoprocentně účinný lék, nelze ji léčit antibiotiky a tělo se s ní musí poprat samo. Naštěstí ale existují způsoby, jak utišit symptomy. Zatímco se vaše tělo vypořádává s virem, vy tak nemusíte trpět týden s kapesníčkem u nosu.

1. Pijte hodně vody

Dostatečná hydratace je důležitá, aby tělo správně pracovalo a mohlo se vypořádat s rýmou. Zároveň hydratace zajistí snazší čištění nosu a dutin. Bude se vám lépe smrkat a nebudete mít nepříjemný pocit sucha v nose. 

2. Pijte teplé nápoje

Ještě lepší než obyčejná voda jsou teplé nápoje. Můžete popíjet různé čaje nebo horkou vodu s citronem. Pro uvolnění dutin doporučujeme inhalovat teplo unikající z hrnku. Nápoj zároveň pomáhá na zklidnění, pokud vás navíc trápí kašel nebo bolest v krku.

3. Vyspěte se

Kvalitní spánek je pro tělo při léčbě absolutně zásadní. Při spánku vzniká bílkovina jménem cytokin, která tělu pomáhá v boji s viry, infekcemi a záněty. Snažte se proto ve svém denním režimu najít co nejvíc času na spánek.

4. Meditujte

Stres má nepříznivý vliv na náš imunitní systém, proto je vhodné se mu co nejvíce vyhýbat. Pomoci vám může strávit pravidelně několik minut meditací. Kvalitní meditace může dokonce doplnit tolik energie, co odpolední spánek.

5. Sáhněte po nosním spreji

V lékárnách je široká nabídka volně prodejných nosních sprejů, které vám během pár vteřin až minut uvolní dutiny. Díky tomu se v klidu vyspíte a budete schopni fungovat, když je potřeba. Dávejte ale pozor, spreje a kapky jsou návykové a při dlouhodobém používání mohou narušit sliznici.

6. Použijte nosní konvičku

Nosní konvička je přírodní trik na uvolnění nosu.  Funguje jednoduše na principu gravitace. Nakloníte hlavu bokem nad umyvadlo a do vrchní nosní dírky naléváte pomocí speciální konvičky solný roztok. Ten druhou dírkou vyteče ven a vezme s sebou veškeré nečistoty. 

7. Kloktejte slanou vodu

Pokud virus zasáhl i spodní cesty dýchací a kromě rýmy vás trápí také bolest v krku, kloktejte slanou vodou. Smíchejte hrnek teplé vody s polovinou lžičky sody a kloktejte ji alespoň minutu.

8. Zvyšte vlhkost vzduchu

Podrážděný nos a krk při nachlazení ještě zhoršuje suchý vzduch v místnosti. Pokuste se proto dodat vlhkost například pomocí klasických zvlhčovačů vzduchu, sušením prádla, vařením, rozprašovačem nebo navlhčením záclon u topení.

9. Inhalujte páru

Inhalace páry dokáže divy s ucpanými dutinami. Inhalovat můžete zatímco si dáváte horkou vanu nebo z mísy s vařící vodou. Postavte mísu na stůl, nakloňte se nad ni a položte přes hlavu ručník.

Tip: Přidejte do vody pár kapek esenciálního oleje, který podpoří uvolnění dutin. 

10. Upravte pozici spánku

Jestli jste zvyklí spát na zádech, změňte pozici na bok. V noci se vám bude lépe dýchat. Pokud jinak než na zádech nezvládáte spát, podložte hlavu více polštáři a spěte napůl vsedě. 

11. Masírujte dutiny

Naneste na ruce pár kapek masážního oleje (ideálně s vůní máty, tea tree oleje nebo eukalyptu) a masírujte několik minut oblast kořene nosu a spánků. Olej poté nechte ještě několik minut, abyste jej mohli inhalovat. 

12. Jezte hodně ovoce

Čerstvé ovoce a zelenina jsou plné vitamínů, zejména vitamínu C, který podporuje imunitní systém. Vitamín C nejlépe funguje jako prevence, podle některých studií ale dokáže urychlit i uzdravování.

Tipy na závěr

Výhodou přírodních rad je, že je lze použít i když hledáte způsob jak se zbavit rýmy u dětí nebo v těhotenství. U dětí je nejdůležitější dbát na průchozí dýchací cesty a naučit je co nejdříve smrkat. 

Možná je pravda, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden, s našimi tipy ale může být ten týden o něco příjemnější. Nezapomeňte hlavně na odpočinek, hydrataci, vitamíny a teplo.

Pomohl vám dnešní článek? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neuniknou tipy a inspirace z naší redakce. Pravidelně přinášíme také exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: