Bezplatné vrácení zboží
100 dní na vrácení zboží
Babské rady na opalování

Cílené opalování na sluníčku některé lidi vyloženě baví, jiní si raději zajdou do solária a ostatní mu nevěnují žádnou pozornost a opalují se tak nějak mimochodem během letních měsíců. Všichni by však měli znát správný způsob opalování, jeho výhody a benefity, ale i rizika nadměrného pobytu na slunci. Ještě než vyrazíte na pláž a svléknete se do plavek s cílem otáčet se na přímém slunci, dokud nebudete mít krásnou zlatou barvu, přečtěte si, jak se opálit rychle a především zdravě.

Jaké jsou výhody při opalování?

Pobyt na slunci je vlastně velmi zdravý a potřebný pro naše tělo. Jedině tak můžeme totiž přirozeně získat dostatek vitamínu D, který podporuje naši imunitu, kosti i spánek.

Vitamin D těžko získáváme z potravy a odborníci se shodují, že jej většina z nás má nedostatek. V letních měsících jej získáváme pomocí slunečního záření na odhalenou kůži, ale od podzimu do jara bychom jej měli doplňovat cíleně pomocí doplňků stravy.

Někdo také za výhodu opalování považuje zlatavou barvu kůže, která působí velmi esteticky. Je však nutné mít na paměti, že opalování je potřeba provádět zdravým způsobem, aby nám více neškodilo, než prospívalo.

Jak často je zdravé se opalovat?

Pokud netrpíte alergií na slunce nebo jinými kožními problémy, je pro většinu z nás zdravé každodenní krátké opalování po dobu 20 minut. Tuto frekvenci a dobu opalování považuje většina dermatologů za přirozenou a vhodnou. Jedním dechem však také dodávají, že je nutné zvážit všechny okolnosti jako typ kůže, kvalita ovzduší a ozonové vrstvy, dřívější reakce pokožky a podobně. 

Krok za krokem: Jak se opalovat na sluníčku 

Jaký způsob opalování tedy zvolit, abyste se vyhnuli nepříjemnému spálení, a přesto získali krásnou snědou pleť? Následujících 8 kroků vás provede správným opalováním na sluníčku.

 1. Namažte se kvalitním opalovacím krémem s faktorem UV ochrany minimálně 30.

  Rovnoměrně si jej rozetřete po celém těle, zejména na místech, která nebudou chráněna oblečením. Nezapomeňte ani na obličej nebo krk. 
 2. Zvolte správný čas na opalování.

  Vhodnou dobou pro opalování se stává ráno a dopoledne nebo pozdější odpoledne. Mezi polednem a třetí hodinou odpoledne bývá slunce nejsilnější, což znamená, že se v tuto dobu sice opálíte rychle, ale nápor na pokožku vám spíše ublíží. 
 3. Často se otáčejte a měňte polohy.

  Díky tomu bude opálení rovnoměrné a zároveň předejdete spálení.
 4. Dělejte si přestávky ve stínu.

  Kůži nevystavujte příliš dlouho záření a raději si opalování rozdělte na několik menších úseků.
 5. Dodržujte dostatečný pitný režim, jezte hodně potravin z beta karotenem a lykopenem.

  Tyto látky vám pomohou udržet opálení a předcházet spáleninám. Do vašeho jídelníčku by se tedy měly zařadit potraviny jako mrkev, batáty, kapusta, vodní meloun nebo rajčata. 
 6. Celé opalování by nemělo trvat déle než dvě nebo tři hodiny.

  Po této době vaše pokožka již nevytváří melanin, který může za krásnou hnědou barvu a je tedy zbytečné vystavovat se nadále slunečnímu záření.
 7. Vždy myslete na své předchozí zkušenosti.

  Víte, že je vaše pokožka citlivější a snadno náchylná na spálení? Zkraťte pobyt na slunci klidně na polovinu a raději se chraňte opalovacím krémem s vyšším faktorem. 

Jak se opalovat v těhotenství?

Potřeba vitaminu D je v těhotenství mnohonásobně vyšší než jindy. To však neznamená, že byste se měla vystavovat slunci ještě mnohem více než obvykle. Pozor byste si měla dát na dehydrataci, ke které může dojít rychleji. Některé studie také poukazovaly na přehřátí jádra, které prodlužovalo dobu těhotenství. 

Obecně nejlépe uděláte, když se o konkrétní situaci poradíte se svým lékařem, ale občasné opalování s citem a kvalitním opalovacím krémem nemá na děťátko vliv. 

Jak se opalovat doma?

Možná vás láká pořídit si domácí solárium a opalovat se kdykoliv se vám zachce. Tento způsob je však prokazatelně škodlivější než opalování na přímém slunci. Pokožka je vystavena vysokým úrovním UV záření, které byly označeny za karcinogenní. 

Domácí solária tedy nepřínáší našemu tělu příliš mnoho užitku. Pokud se však i přesto rozhodnete jednou za čas do solária zajít, dodržujte základní pravidla bezpečnosti:

 • Do kabiny nenoste šperky ani make-up.
 • Dodržujte stanovené intervaly.
 • Používejte ochranné brýle.

Rizika při opalování 

Pobyt na sluníčku zlepšuje náladu, posiluje imunitu, dochází k produkci vitaminu D a pozitivně ovlivňuje i spánek. Příliš časté nebo nesprávné opalování však nese svá rizika. Mezi ty nejzávažnější a zároveň nejčastější patří:

 • vyrážky
 • spáleniny
 • rychlejší stárnutí kůže
 • větší pravděpodobnost vzniku melanomu
 • rakovina kůže
 • dehydratace
 • úžeh
 • poškození zraku

Při dodržování základních zásad a postupu, který jsme uvedli výše, vám však zas takové riziko nehrozí. Přidejte ke své opalovací rutině dostatek vody, klobouk, krém a sluneční brýle a bez obav si užijte relax na sluníčku.

Shrnutí: Babské rady na opalování

Co když přece jen dojde ke spálení kůže? Jaké rady si o opalování předávaly naše babičky? Pojďme se na závěr podívat na praktické babské rady, které se osvědčily, a přesto je možná neznáte. 

 • Opalujte se ve stínu – říkáte si, co je to za nelogickou radu? Možná vás překvapí, že opalování ve stínu skutečně funguje. Navíc přináší trvalejší efekt bez popálenin a nepříjemného zarudnutí. 
 • Nahraďte opalování procházkou nebo prací na zahradě – jestliže vás nebaví ležet na dece, vyrazte na procházku nebo pracujte na zahradě. Opalování můžete také nahradit tím, že si svůj každodenní oběd vychutnáte raději v parku než v kanceláři. Jakýkoliv pobyt venku je zdravý a dochází u něj k přirozenému opalování. 
 • Udělejte si peeling pokožky – den nebo dva před plánovaným relaxem na sluníčku věnujte své kůži speciální péči. Přírodní peeling a dlouhá koupel je tou nejlepší přípravou pro opalování. 
 • Na spálenou kůži pomáhá aloe vera – když už se stane, že to se sluníčkem přeženete, sáhněte po rychlé úlevě. Rozřízněte podélně listy aloe vera a gelem uvnitř si potírejte spálená místa. Tuto proceduru můžete opakovat několikrát denně. 

Zaujal vás dnešní článek a rádi byste se dozvěděli další skvělé rady a tipy? Tak se zdarma zaregistrujte na našem serveru Westwing a získejte neomezený přístup k nejnovějším článkům plných inspirace i exkluzivním nabídkám, které z vašeho krásného domova udělají ještě krásnější místo.

Mohlo by se vám také hodit: