Bezplatné vrácení zboží
100 dní na vrácení zboží
jak se zbavit akné

Akné trápí v určité míře většinu světové populace alespoň v některé části života. Jde o kožní nemoc, která může být způsobena mnoha důvody. K naprostému vyléčení akné je zapotřebí zjistit, proč problém s pletí vznikl, pomocí přírody ale můžete zmírnit projevy a uklidnit pleť.  

Co je to akné

Akné je jedno z nejrozšířenějších kožních onemocnění, které se týká téměř každého teenagera, ale nezřídka i dospělých. Do určité míry trápí problematická pleť alespoň po část života až 95 % lidí.

Akné se nejčastěji objevuje na obličeji, dekoltu, zádech a hýždích. Potýkají se s ním ženy i muži a může se vyskytovat v různé míře – od pár pupínků, které rychle zmizí, až po boláky, které trápí i několik let a zůstávají po nich jizvy. 

Co způsobuje akné

Jak a proč akné na pleti vzniká? Nejčastěji jde o vliv hormonů androgenů, které mají na svědomí vysokou produkci mazu. Mazová žláza se ucpe, vznikne prostředí ideální pro množení bakterií a tělo reaguje zánětem. Zánět se poté projevuje zarudnutím, otokem, bolestí a nevzhlednými pupínky.

Zejména v dospělosti bývá příčinou akné:

 • Nevhodná péče o pleť
 • Mechanické narušení
 • Znečištěné prostředí
 • Hormonální změny
 • Nevhodná strava
 • Nadmíra stresu
 • Sluneční záření

Příznaky akné

Akné se může projevovat mnoha způsoby. Typ pupínku se odvíjí také od druhu nemoci a části těla, na které se vyskytuje. Nemoci rozeznáváme tři: 

 • Acne comedonica (drobné, nezánětlivé tečky na povrchu kůže)
 • Acne papulopustulosa (částečně zanícené a na pohmat bolestivé červené pupínky)
 • Acne conglobata (těžká forma akné s velkým množstvím hnisajících pupenů a abscesů s hnisem zanechávajících jizvy).

Co se projevu týče, akné se vyskytuje ve formě od černých přes bílé tečky, bolestivé pupínky, zanícené pustuly až po hluboko uložené uzlíky a cysty vyskytující se zejména na zádech a ramenou.

Co nám akné říká

Při léčbě je nutné si uvědomit, že akné je zpravidla způsobené problémy uvnitř těla. Přestože správná péče o pleť je důležitá a v léčbě pomůže, není jistou výhrou. Při hledání příčiny je vhodné sledovat nejen typ pupínků, ale také jejich umístění. 

Kde hledat problémy podle výskytu akné na těle?

 • Akné na čelisti: Plíce
 • Akné na lících: Žaludek
 • Akné nad nosem: Játra
 • Akné pod očima: Ledviny
 • Akné na nose: Srdce nebo játra
 • Akné v dekoltu a na zádech: Plíce
 • Akné na čele: Střeva a močový měchýř
 • Akné okolo úst a na ramenou: Trávicí soustava
 • Akné na bradě: Hormonální nerovnováha nebo alergie

4 přírodní způsoby: Jak na akné

Jak už jsme zmínili, povrchově akné vyléčit téměř nelze. Můžete ale zklidnit jeho projevy tak, aby vás méně trápily jak vzhledem, tak bolestivostí.

1. Tea tree olej

Esenciální olej získaný z listů kajeputu střídavolistého známe všichni pod názvem tea tree oil. Tento zázrak přírody by měl být součástí každé domácí lékárničky, protože pomáhá například při léčbě rýmy, oparů, ale také akné.

Tea tree olej  bojuje proti bakterii a zánětu. Prokazatelně zklidňuje pleť, snižuje výskyt lézí a pomáhá také se zarudnutím, svěděním a pálením pleti. Neměl by se ale na pleť nanášet v čisté formě, proto jej smíchejte s vhodným olejem, například jojobovým nebo konopným.

2. Zelený čaj

Zelený čaj nepomáhá pouze uvnitř těla, ale také zvnějšku. Až si příště budete čaj připravovat, vylouhované lístky proto nevyhazujte, ale použijte k léčbě akné. 

Flavonoidy a třísloviny v zeleném čaji pomáhají v boji se záněty a bakteriemi. Obsažené antioxidanty cílí opět na záněty a snižují produkci kožního mazu, který výskyt akné zhoršuje. 

Tip: Při péči o pleť můžete využít silný nálev nebo vychladlé sáčky se zeleným čajem.

3. Aloe vera gel

Aloe vera je tropická rostlina, z jejichž listů získáváme cenný gel. Tento gel má antibakteriální a protizánětlivé účinky a podporuje hojení. I proto jej často využíváme nejen při léčbě akné, ale také při popáleninách (zejména od slunce).

Můžete sáhnou po samotné rostlině aloe, kterou vypěstujete. Rozřízněte podélně list aloe a lžící vydlabejte dužinu. Aloe dužinu smíchejte s dalšími ingrediencemi nebo naneste na pleť v čisté formě a nechte několik minut působit. Poté opláchněte vodou.

TIP! Jak pěstovat a pečovat o aloe vera (NÁVOD 2022)

4. Zinková mast

Podpořit léčbu akné můžete také zvýšeným příjmem určitých minerálů. Jejich vliv je vždy vhodné konzultovat s lékařem. Nejvíce doporučované minerály na akné jsou zinek a jód. 

Pro lokální léčbu často využíváme také zinkovou mast. Při konzumaci suplementů dávejte pozor na příliš velké množství, které může způsobit nevolnosti a bolest žaludku.

Nejčastější otázky:

Jak se zbavit akné na zádech a hrudi?

Akné na zádech a hrudníku často souvisí s problémy s plícemi, může se ale objevovat také z důvodu hormonální nerovnováhy. Noste prodyšné oblečení, vyhýbejte se batohům a pozor dávejte tak na kouření, smog a nedostatek čerstvého vzduchu.


Jak se zbavit akné na čele?

Akné na čele podle východní medicíny ukazuje na problémy se střevy a nadmíru toxinů. Jak vypadá vaše každodenní strava? Nepřevažují náhodou tuky či sladkosti? Pozor dávejte na pitný režim.

Jak se zbavit akné na zadku

Akné na hýždích může být způsobené nevhodným (spodním) prádlem, zejména při sportu. Při léčbě je vhodné vsadit na stejnou taktiku jako u běžného akné na obličeji – dostatečná hygiena, občasný peeling, výživa kůže a vhodná strava.

Jak se zbavit akné na nose

Pupínky na nose často souvisí s kardiovaskulárními či jaterními problémy. Co se srdce týče, zamyslete se, zda máte dostatek vitamínu B, bílkovin, pohybu a duševního klidu. Játrům nedělá dobře těžká strava, často také pečené a grilované maso a mléčné výrobky.

Akné se může objevit v každé stádii života a nikdy se nejedná o příjemné překvapení. Snažte se najít původní problém a výskytem pupínků se příliš nestresovat, jelikož stres může stav ještě zhoršit. Doporučené rady nemusí fungovat každému, proto vnímejte stav pleti a v případě zhoršení s léčbou přestaňte.

Pomohl vám dnešní článek? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neuniknou tipy a inspirace z naší redakce. Pravidelně přinášíme také exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by se vám také hodit: