Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak pečovat o vlasy

Správná péče o vlasy je klíčem k jejich kráse a zdraví. Přestaňte se trápit matnými, smutně vyhlížejícími vlasy, které nerostou, padají a vy je raději každý den stáhnete do culíku. Začněte se o své vlasy starat správně. Poradíme, jak na to.

Jak začít se správnou péčí o vlasy

Možná už jste se někdy ocitla v začarovaném kruhu, kdy jste se pustila do péče o vlasy na 110 %, nakoupila mnoho drahých produktů, udělala si párkrát masku na vlasy a po několika týdnech nechala produkty ležet bez povšimnutí ve skříňce?

Pro začátek je nejdůležitější zjistit, jaký typ vlasů máte a podle toho nakoupit vhodné produkty. Začněte s pár nejdůležitějšími kousky, zvykněte si je používat a další případně přidávejte postupně. Deset různých produktů, které nebudete využívat pravidelně a možná se ani nehodí pro váš typ vlasů, nenahradí tři kvalitní a vhodně vybrané.

 • Zjistěte, jaký máte typ vlasů
 • Nakupte vhodné vlsové produkty
 • Naučte se správný postup pro péči
 • Nastavte si rutinu, která je časově udržitelná

Jak poznat typ vlasů

Určit typ vlasů zvládne nejlépe dobrá kadeřnice. I v domácích podmínkách ale můžete vcelku dobře odhadnout, jaký typ vlasů máte. Pro správnou péči je potřeba prozkoumat pět aspektů: 

 1. Typ: Rovné, vlnité, kudrnaté
 2. Hustota: Jemné, střední, silné
 3. Textura: Jemné, střední, husté
 4. Mastnota: Mastné, suché, normální
 5. Poréznost: Porézní, neporézní, zdravé

Typ vlasů

Rovné vlasy jsou v jedné linii od kořínků ke konečkům. Odráží se od nich světlo, proto působí velmi lesklé a zdravé.

Vlnité vlasy se vyznačují vlnkami ve tvaru písmene C. Mnoho žen zjistí po návštěvě u kadeřníka a prostříhání vlasů, že nemají rovné vlasy, ale právě vlnité, které byly zatížené vlastní vahou.

Kudrnaté vlasy mají vlnky ve tvaru písmene S nebo Z. Záleží na typu a množství kudrn. Vlnité a kudrnaté vlasy se na první pohled zdají suché, ve skutečnosti se od nich obvykle neodráží tolik světla. 

Hustota vlasů

Hustota vlasů je jednoduše množství vlasů na jeden centimetr čtvereční. Vlasy mohou být jemné, středně husté a husté. Nadzvedněte jednu sekci vlasů a podívejte se na pěšinku, která vznikla. Pokud vidíte velkou část lebky, máte jemné vlasy. Pokud lebku nevidíte téměř vůbec, máte velmi husté vlasy.

Textura vlasů

Textura vlasů udává, jak silný je jeden vlas. Vlas může být jemný, střední nebo silný. Jemné vlasy jsou náchylnější na poničení chemickými procedurami i tepelnými úpravami a je třeba je řádně chránit. Silné vlasy toho zvládnou mnohem více.

Tip: Vezměte mezi palec a ukazováček jeden vlas a přejeďte po něm ve směru od kořínku ke konečkům. Podle toho, jak moc vlas mezi prsty cítíte, odvoďte jeho texturu.

Mastnota vlasů

Podle toho, jestli máte mastné, suché nebo normální vlasy budete vybírat většinu vlasových produktů. 

 • Mastné vlasy jdou často ruku v ruce s mastnou pletí. Vlasy vypadají většinu času unavené a bez života. Pár hodin o umytí jsou často mastné a zplihlé, objevují se lupy a kvůli nezdravé pokožce často také padají. Mastné vlasy můžete mýt každý den, sáhněte ale po velmi jemném, ideálně přírodním šamponu. Vyhněte se přebytku oleje ve složení, veškeré přípravky dobře smyjte a nesahejte zbytečně na vlasy. 
 • Suché vlasy mají opačný problém. Pokožka neprodukuje maz a vlasy jsou krepaté s roztřepenými konečký, nedrží tvar, jsou nezdravé, lámou se a padají. Problém je obvykle způsobený chemickými procedurami, nevhodným šamponem nebo slunečním zářením. Vyhněte se častému mytí, sáhněte po hloubkové výživě a aplikujte pravidelně masky. Vlasy nebarvěte, nežehlete ani nekulmujte.
 • Normální vlasy mají ty šťastné z nás. Vlasy vypadají na první pohled zdravě, netřepí se ani nevypadávají. Neznáte problémy s lupy ani svěděním pokožky. Takových vlasů dosáhnete nejlépe správnou péčí, ochranou a vhodnou životosprávou. 

Tip: Míru mastnoty odhalí zkouška ubrouskem. Den po umytí vlasů (bez nanášení speciálních prostředků) přiložte ubrousek na minutu k pokožce hlavy. Zůstal suchý nebo jsou vidět stopy mastnoty?

Poréznost vlasů

Poréznost vlasů určuje, jak velké množství má vlas pórů a jeho schopnost natáhnout do sebe vlhkost. Před testem si umyjte vlasy, nechte je uschnout na vzduchu a připravte rozprašovač s vodou.

Ze vzdálenosti několika centimetrů několikrát stříkněte na vlasy vodu. Pokud se voda téměř okamžitě vsákne, máte velmi porézní vlasy. Dávejte si velký pozor na chemické produkty a procedury.

Jestli voda po vlasech naopak steče, máte absolutně neporézní vlasy. To také není úplně ideální, protože vaše vlasy dobře nevstřebávají vyživující přípravky a je náročnější například barvení.

Třetí případ, kdy voda na vlasech nejdříve ulpí a po chvíli se vsákne je perfektní. Vlasy jsou zdravé a vy se nemáte čeho obávat.

10 tipů: Jak pečovat o vlasy

Připravili jsme pro vás deset tipů, jak správně pečovat o vlasy. Péči je třeba uzpůsobit typu vlasů, tipy lze ale aplikovat obecně.

1. Správné mytí vlasů

Od chvíle, kdy nám začnou růst vlasy, součástí běžné hygieny se stane jejich mytí. Proto by nás často ani nenapadlo, že děláme něco špatně. Přesto si většina lidí myje vlasy nevhodným způsobem.

 • Před mytím vlasy rozčešte kartáčem, dostanete z nich část nečistot
 • Vlasy nejdříve pořádně navlhčete a umyjte samotnou vodou
 • Naneste malé množství šamponu a dobře jej vmasírujte
 • Používejte vlažnou vodu – nikdy horkou ani ledovou
 • Pokud málo pění, navlhčete vlasy o trochu více
 • Veškerý šampon smyjte z vlasů pryč

2. Masáž pokožky

Při mytí hlavy si dopřejte příjemnou masáž. Není třeba nad masáží pokožky strávit příliš času, i minuta je znát. Masáží pokožku prokrvíte, do vlasů se dostanou potřebné živiny a budou zdravější.

Pokožku masírujte při mytí. Použijte krouživé pohyby a mírný tlak pouze bříšek prstů. Dávejte pozor na ostré nehty, ať pokožku nepoškrábete.

3. Přírodní produkty

Čím méně chemikálií je v šamponu, tím vhodnější je pro vaše vlasy. Pozor si dejte zejména na silikony, sulfáty a parabeny, které jsou nevhodné pro zdraví vaše i naší planety. V ideálním případě sáhněte po profesionální vlasové kosmetice, ne po nabídce z drogerie.

4. Vždy použijte kondicionér

Po mytí vlasů vždy použijte kondicionér (pokud zrovna nepoužíváte masku). Při mytí šamponem se vlas otevře a aby byl zdravý, krásný a nelámal se, je třeba jej po mytí opět uzavřít. S tím vám pomůže kondicionér.

Před nanášením kondicionéru vlasy lehce vysušte ručníkem, který by kondicionér zbytečně ředil. Kondicionér nanášejte do délek, nikoliv ke kořínkům. Obvykle je potřeba nechat jej působit jen několik sekund.

Jednou týdně kondicionér vyměňte za masku na vlasy. Tu je potřeba nechat působit delší dobu, alespoň pět minut. Přesný čas najdete na obale daného produktu. 

5. Vhodné sušení vlasů

Neustálá dohada – je lepší sušení vlasů na vzduchu nebo fénem? Vlasovou pokožku hned po umytí vysušte jemným ručníkem. Vlasy zbytečně nedrhněte, ručník stačí jemně přikládat.

Fénování vlasů je lepší z důvodu, že se ve vlasech nezačnou kvůli vlhkosti tvořit zárodky plísní. Fénujte ale na nižší teplotu a vždy používejte termální ochranu. Jestli chcete vlasty nechat schnout na vzduchu, nemyjte si je před spaním. 

6. Rozčesávání vla

Vlasy je potřeba pravidelně rozčesávat. Jednak nebudete mít problém s cuchanci, zároveň ale vlasy pomocí česání zbavíte části nečistot. Nejdříve použijte hřeben s širším rozestupem, až poté kartáč. Vlasy vždy rozčesejte ještě před mytím. Mokré vlasy jsou náchylnější a rozčesáváním je můžete poškodit.

7. Pravidelné zastřihávání konečků

Aby byly vlasy zdravé, je potřeba zastřihnout je každých 6–12 týdnů. Zbavíte se roztřepených konečků a vyčerpaných vlasů, které čerpají příliš mnoho energie. Čím lépe se o vlasy staráte, tím méně je třeba zastřihovat, kadeřnici ale navštivte alespoň čtyřikrát do roka.

8. Dostatečná hydratace

Dostatečná hydratace – zvenčí a především zevnitř. Máte pocit, že ať použijete jakoukoliv hydratující péči, vaše vlasy jsou pořád extrémně vysušené? Možná hledáte problém na špatné místě.

Vlasy a nehty jsou jedno z prvních míst, které tělo začne zanedbávat, když má něčeho nedostatek – živin, vitamínů, minerálů, ale také vody. Myslete proto na dostatečný pitný režim.

9. Vyvážená strava

Jak už jsme zmínili, nevhodná strava se nejdříve projeví na zdraví vašich vlasů. Jestli máte s vlasy problémy, zamyslete se, jestli vám něco nechybí. Jíte dostatečně, vyváženě a zdravě?

Velký vliv na zdraví vlasů mají bílkoviny, zároveň je to složka, která je ve stravě často obsažena nedostatečně. Tento problém se mimochodem zdaleka netýká pouze vegetariánů a veganů. 

10. Vhodný styling

Vlasy vyčesané do pevného culíku jsou praktické, zejména pokud jste neustále v pohybu a nechcete aby vám překážely. Praktické řešení bohužel není vždy to nejlepší, vlasy totiž vyčesáním lámete a vyčerpáváte. 

Snažte se nosit vlasy co nejčastěji rozpuštěné. Když je potřebujete dostat z dosahu obličeje, stáhněte je pouze do volného copu nebo pomocí látkové čelenky.

Časté otázky:

Na závěr pro vás máme několik tipů, jak o vlasy pečovat ve specifických situacích, například když jedete na dovolenou nebo za sebou máte speciální proceduru.

Vlasy jsou jedna z prvních věcí, které si na nás druzí všímají. Dobrý první i druhý dojem proto uděláte snáze, když budete mít krásné a zdravé vlasy. Někdy to není jednoduchá cesta, výsledek za to ale vždy stojí.

Pomohl vám dnešní článek? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neuniknou tipy a inspirace z naší redakce. Pravidelně přinášíme také exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: