Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
obývací pokoj provence

Styl Provence se hodí do venkovského domu i do bytu v paneláku. Milujeme ho pro jeho útulnost, idyličnost i atmosféru pohodové dovolené na francouzské vinici. V provensálském obývacím pokoji s vůní levandule se bude cítit skvěle každá romantická duše. Jak na to? Připravili jsme pro vás průvodce provensálským stylem.

Čím se vyznačuje provensálský styl v interiérovém designu

Provensálský styl je inspirovaný elegantním venkovem ve Francii. Mezi jeho hlavní charakteristické rysy patří:

 • Elegantní jemně zdobený nábytek
 • Krajky a vyšívané vzory
 • Patinované materiály
 • Živé i sušené květiny
 • Ozdobné štukování
 • Pastelové barvy
 • Originální vzory

Mnoho prvků nese Provence společných s rustikálním stylem. Obvykle je ale vzdušnější, zejména díky orientaci na světlé barvy. Základ často tvoří bílá, světle šedá nebo béžová barva.

Jaké materiály se hodí do obýváku v provensálském stylu

Do provensálského stylu se hodí zejména přírodní nebo světle mořené dřevo. Používáme ho nejen na nábytek, ale i na podlahy nebo na odhalené či falešné trámy. Dalšími oblíbenými materiály jsou kov na menší kusy nábytku i dekorace, kámen, porcelán či keramika na drobné doplňky a vzorovaná bavlna na textilní dekorace.

Dřevo i kov jsou často zdobené patinou. Chcete-li dosáhnout elegantnějšího dojmu, můžete sáhnout například po pohovce ze sametu nebo hedvábných dekoračních polštářcích. Barvy doplňků vybíráme jasné a zářivé, inspirovat se konkrétními odstíny můžete v dalším odstavci.

Jaké barvy jsou vhodné do obýváku v provensálském stylu

Provensálský styl máme spojený především s jemně fialovou levandulovou barvou. Základ by měl být ale neutrální a na doplňky můžeme použít i jiné barvy. Vždy je ale dobré držet se jedné, maximálně dvou barev. 

Kontrastní barvy v Provence stylu nejsou příliš křiklavé a výrazné. Představte si barvy, které jsou vyšisované na prosluněných vinicích. Mezi naše nejoblíbenější patří:

Barvy, které v provensálském stylu používáme jsou ty, které najdete na francouzském venkově. Vždy modré nebe, levandulová pole, olivovníky na zahradách, odhalené cihly a rozkvetlé růže i slunečnice.

Jak vybrat nábytek, dekorace a osvětlení v provensálském stylu (Westwing průvodce)

Nábytek do provensálského obývacího pokoje vybírejte pohodlný, v zaoblených tvarech a s jemným zdobením. Středobodem obývacího pokoje by měla být příjemná pohovka, nebojte se mohutnějšího typu, který přímo zve k odpočinku. Křesla vybírejte spíše vzdušnější, ideálně na dřevěných nožkách.

Nejlépe se hodí dřevěný nábytek ve světlé barvě s jemnou patinou. Oblíbená jsou také ratanová křesla. Menší kusy mohou být i kovové, krásně vypadá zejména tepaný kov. Nezapomeňte na prosklenou vitrínu, ve které můžete mít vystavený zdobený porcelán. 

Tip: Každou komodu či skříň doladíte pomocí zdobených keramických úchytek, tzv. knopek.

Inspirace a tipy na výzdobu obývacího pokoje v provensálském stylu

Dekorace v provensálském stylu by měly opět budit pocit pohody a vzbudit ve vás vzpomínky na Francii. Populární je využití vintage dekorací, jako je stará nádoba na mléko nebo smaltované mísy. Vintage kousky poslouží čistě jako dekorace nebo jim můžete dát nový účel. 

 • Velké hodiny
 • Vonné svíčky
 • Měkké koberce
 • Proutěné košíky
 • Krajkové závěsy
 • Kameninové vázy
 • Čerstvé luční kvítí
 • Smaltované nádoby
 • Svazky sušené levandule
 • Dřevěné rámečky na fotografie
 • Dekorativní polštáře s květinovým vzorem

Pokud máte možnost při dekorování provádět větší úpravy interiéru, doporučujeme v provensálském obývacím pokoji stylový krb nebo alespoň římsu. Skvěle vypadají přiznané trámy, rozhodně se je tedy nesnažte skrýt pod sádrokarton. 

Tip: Ve starších interiérech s vysokými stropy investujte do rekonstrukce ozdobného štukování a vyberte dřevěná okna i dveře.

Osvětlení v provensálském stylu

Osvětlení v obýváku v Provence stylu rozhodně není nudné. Při výběru hlavního světla se můžete poohlédnout po výrazných, zdobených závěsných svítidlech. Klasický vzhled podpoří skleněný lustr, obýváku ale můžete dát i moderní nádech s lustrem z černého kovu s výraznými žárovkami.

K sedací soupravě se hodí vysoká lampa s látkovým stínidlem. Ve stejném stylu můžete vybrat i ladící lampičku na komodu či poličku. Atmosféru dolaďte svíčkami, ideálně s levandulovou vůní.

Provensálský styl v panelákovém obýváku

Vybavujete obývací pokoj v panelovém domě a zalíbil se vám provensálský styl? Máme dobrou zprávu, i sem ho můžete bez obav použít. Množství nábytku ale minimalizujte jen na to skutečně nejnutnější a držte se co nejsvětlejších barev.

Nábytek vybírejte vzdušnější, hodí se například pohovka na nožičkách, prosklené kovové vitríny nebo ratanová křesla. Aby pokoj působil větší, pověste nad sedací soupravu velké zrcadlo v jemně zdobeném rámu. 

5 tipů na závěr: Jak zařídit obývací pokoj Provence

 1. V Provence jsou důležité dekorace, nepřehánějte to ale s množstvím.
 2. Na textil můžete použít různé vzory, oblíbené jsou květiny a kostky.
 3. Pořiďte několik skutečně vintage kusů nábytku či doplňků.
 4. Vyberte jednu barev, ve které budete ladit doplňky.
 5. Patina se hodí na dřevěné i kovové doplňky.

Registrujte se zdarma na serveru Westwing a inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.