Tapety do ložnice 3

Ložnice je místo, které nás každý den odnese do říše snů. Aby se však dalo hezky snít, je třeba mít tento pokoj jako ze škatulky. Spousta lidí zrovna onu místnost moc neřeší, avšak má své podstatné místo v našem domově. Odpočíváme zde, vyznáváme si lásku s partnerem, chováme děti a utíkáme se do ložnice schovat v každé chvíli, kdy nám není místo. Pokoj je útočiště. A tak by se k němu mělo přistupovat. Proto jej vyšperkujte k dokonalosti. Zvolte pěkný pevný nábytek, zajímavé doplňky, třeba kusový koberec pod postel a vhodnou výmalbu. Tu však můžete ještě doplnit o tapetu. Tapety do ložnice přinesou svěží vítr a většinou pokoj velmi zútulní.

Proč je výběr správné tapety důležité

Pro někoho jsou symbolem dávné minulosti. Dříve jimi byl vyzdoben každý centimetr stěny a nebylo k dostání moc vzorů. Dnes jde však o něco úplně jiného. Jsou opět v kurzu, protože vám poskytují i jiné výhody než jen pěkný vzhled.

Jsou často levným řešením pro schování nepěkných zdí a drobných nerovností. Dokážou opticky nahradit čelo postele. Vytvoří pěkné zákoutí za otevřenými policemi. Dnes se používají spíše na jednu hlavní stěnu, na zvýraznění ozdobného sloupu nebo třeba když chcete stěny ozvláštnit něčím víc než jen pouhou barvou. Tapety jsou totiž různě vzorované a je k dostání neskutečný výběr barev a vzorů. Některé nalepíte sami, k jiným je lepší pozvat odborníka.

Tapety nadzvednou úroveň každého interiéru. Dá se říci, že se dají vhodně kombinovat i se všemi styly interiérů. S industriálním třeba v imitaci betonu, s rustikálním vsaďte na velkoplošné květy a v retru či vintage zase zabodujete s pruhy a geometrickými vzory. Na své si přijde každý. Už dávno také neplatí, že jsou tapety lapači prachu a že se špatně sundávají. Platí to jen u některých a spoustu z nich se dá omývat. Pokud se tedy umažou třeba od vylitého pití nebo jídla, stačí setřít a je vše při starém. Proto jsou oblíbené i v dětských pokojích a u jídelních stolů.

Je nutné vybírat tapetu do ložnice z takového materiálu, který se bude hodit do vašich podmínek.

Jakou barvu nebo vzor tapety vybrat do ložnice

Jde o dosti výrazný prvek, kterého si obvykle všichni hned všimnou. Může být použita na kousku stěny, ale i přes celou její šíři. Barevně by tak měla ladit se zbytkem výmalby a vybavení ložnice. Máte tento pokoj laděn do modra? Asi by nebylo moudré to rozbít křiklavou oranžovou. Vybírat můžete i třeba z jemnějších barev, ale zajímavých vzorů. Existují i strukturované tapety. Ty zase dodají jiný pocit z pobytu v místnosti.

TIP! Trendy pro rok 2021/2022: barvy do obývacího pokoje

Podívejte se na ústřední barvu pokoje. Jde o jemnou ložnici s ženských elementem? Pak asi sáhněte po jemnějších barvách. Romantickou duši by výrazné odstíny rušily. Pokud však patříte spíše k rebelkám anebo máte rádi netradiční interiér, můžete zvolit fototapetu, která vás může přenést do tropického pralesa anebo na vrcholky hor. Dnes už je možné všechno.

Inspirovat se můžete třeba i ložním povlečením. Pokud je velmi výrazné a stejně tak i dekorace, stáhněte se ve výběru a jděte třeba do jemného vzorku puntíků, listů nebo větviček.

Dobrý podklad pro správný vzhled tapety

Pokud už jste si ujasnili, jak by tapeta měla vypadat, tedy jestli jednobarevnou, vzorovanou nebo s jiným motivem a máte ji již objednanou, využijte čas, než dorazí. A to chytře. Musíte totiž připravit samotný podklad před nalepením tapety. Jinak by nemusela držet, mohla by se časem potrhat, shrnout anebo by prosákla a vylezly by nerovnosti, které jste pomocí její aplikace chtěli ukrýt.

Podklad je buď nasákavý anebo nenasákavý.

  • Nasákavý – Jde o stěny ze sádrokartonu, s omítkou a další. Ty je třeba napenetrovat a počkat minimálně 6 hodin, než začnete s nanášením lepidla na tapetu
  • Nenasákavý – Může se jednat o umakart, sklo a jiné pevné desky. Tady postačí stěnu očistit od nečistot, odmastit, umýt, pokud je třeba, a po zaschnutí můžete zeď zvelebovat

Typy tapet: různé vlastnosti

Každá místnost si zaslouží svou tapetu. Kuchyně a koupelny jsou často vystaveny vodě, páře, teplému vzduchu a všeobecně vlhkosti. Musí tedy něco vydržet a měly by být omyvatelné. Stejný princip se dá použít i třeba do haly nebo chodby u vstupních dveří. Obytné místnosti zase preferují zajímavé designy a nezávadné látky, ze kterých je daný kus vyroben.

Papírové tapety do ložnice

Patří k těm nejlevnějším. Jejich nanášení však může být pro někoho příliš namáhavé. Zde se vyplatí vše svěřit do rukou odborníků. Lepidlo se totiž nanáší jak na zeď, tak i na tapety. Problém nastává nejen s jejich umístěním na zeď, ale po letech, až se okoukají, i s jejich opětovným sundáním. Tyto tapety proklíná mnoho lidí, ale pravdou je, že velmi levně a rychle oživí každý nudný kout.

Jejich životnost je nižší a počítá se u nich, že brzy dojde k jejich nahrazení. Proto se často umisťují do obývacích pokojů, ložnic a dětských pokojů.

Sklovláknité tapety

Jde o odolný materiál. Nejde poškrábat nebo odřít. Jsou omyvatelné, přetíratelné barvou, dokážou zakrýt nerovnosti povrchu. Takže pokud se vám nechce nahazovat nová omítka nebo přetírat stávající výraznou malbu, může být tato tapeta pro vás zajímavým řešením problému. Navíc zvyšuje požární ochranu objektu. Používá se do obývacích pokojů, kuchyní anebo i koupelen.

Oblíbené vliesové tapety

Jejich aplikace je nejsnadnější, a proto patří mezi ty nejoblíbenější. Nalepit je dokáže v podstatě každý, kdo umí zacházet s lepidlem. To se aplikuje pouze na stěnu. Umístění tapety je pak hračka. Jejich případné odstraňování jde taky lehce. Dají se strhnout ve velkých kusech. Navíc díky unikátnímu materiálu také zvyšují hlukovou a tepelnou izolaci pokoje.

Vinylové tapety

Mají podobné vlastnosti a specifika jako výše zmíněné vliesové. Tedy že izolují, jsou oděru odolné, omyvatelné a docela snadno se aplikují na vybranou zeď. Jejich jediným mínusem je neprodyšnost. Proto než je dáte do ložnice, ujistěte se, že nevypouští nebezpečné chemikálie.

Textilní tapety do ložnice

Jsou známkou té nejvyšší kvality. Jde o velmi luxusní tapety, které však něco vydrží a pokoj díky nim skutečně prokoukne. Jsou příjemné i na omak a dodávají pocit tepla. Do ložnice se hodí, protože je to místnost, která zůstává prakticky stejná po dlouhou dobu.

Patero pravidel pro výběr správné tapety

Pokud si nejste jistí, jakou tapetu zvolit, pomůže, když si ujasníte, co od ní očekáváte. A pak vybrat tu nejlepší. Kritéria volby:

  1. Tapeta musí ladit se zbytkem interiéru
  2. Zkuste určit, za jak dlouho ji asi budete odstraňovat
  3. Vyčleňte si finance a vybírejte ve svém cenovém rozsahu
  4. Pokud se bojíte výrazných barev, můžete zvolit aspoň zajímavý vzor
  5. Materiál tapety volte dle toho, co má překrýt a zda potřebujete pokoj i odizolovat nebo nikoliv

Zaregistrujte se bezplatně na Westwing, kde je celá škála báječných rad a inspirace. Členům pravidelně chodí exkluzivní nabídky na ojedinělé dekorace, doplňky a vybavení. Díky tomu, si i svůj domov uděláte krásným.

Mohlo by se vám také hodit: