Bezplatné vrácení zboží
100 dní na vrácení zboží

O stavební pozemky je nyní velký zájem a najít takový, který by byl za přijatelnou cenu, rovný a v dobré lokalitě začíná být čím dál obtížnější. Proto mnoho lidí sáhne také po pozemku ve svahu a poté přemýšlí, jak do nej vhodně zakomponovat dům. Vůbec se nejedná o nereálné řešení, ba naopak může vypadat dům ve svahu skutečně nádherně, elegantně a kopec vám navíc může poskytovat větší soukromí. V dnešním článku se podíváme na praktické tipy pro stavbu domu ve svahu a také na krásné inspirace.  

Jaké jsou výhody a nevýhody při stavbě domu ve svahu  

Mnoho lidí se příliš brzy zalekne pozemku ve svahu a představuje si pouze nevýhody takového stavění. Dům ve svahu přitom může představovat opravdu krásné a moderní řešení, ať už zvolíte výstavbu trvalého bydlení, nebo rekreačního objektu. Pojďme se nyní přesvědčit také o výhodách stavby ve svahu a podívejme se na všechna pro a proti. 

Výhody výstavby ve svahu 

 1. Moderní design a architektonická volnost 

Samotný svah lze velmi dobře zakomponovat do designu bydlení a poskytne vám dobrou výchozí pozici pro nejrůznější tvary domů, využití základových patek a podobně. Zvolit lze zapuštění domu do terénu nebo třeba vyvýšení základů. Získáváte mnoho zajímavých možností, které by vám rovný plac neposkytl.  

 1. Praktické využití prostoru 

Okrasná skalka, zahradní jezírko nebo třeba skladování dřeva pod domem? To vše je na kopcovitém pozemku jednodušší. Stačí strategicky a originálně využít zdánlivé problémy pozemku ve váš prospěch.  

 1. Zajímavější volba pro milovníky experimentů 

Jestliže nemáte v oblibě tradiční tvary střechy, půdorysy domů a nechcete, aby váš dům vypadal jako deset stejných v obci, pak je svah ideální volbou pro vás. Možná budete muset o chvíli déle přemýšlet, ale výsledek bude jistě originálnější. Skvěle se pro takové účely hodí využití dřevostaveb, které poskytují variabilnější možnosti.  

 1. Možnost slevy na ceně pozemku 

Nerovný terén často sníží cenu daného pozemku. Stavební parcely ve svahu bývají tedy dostupnější a finančně méně náročné.  

 1. Odlehlejší místa a soukromí 

Postavit si dům na samotě u lesa láká čím dál více lidí. Pozemky ve svahu poskytují často větší míru soukromí, možnost oddělit prostor od okolní zástavby a často nebývají tak oblíbené mezi zájemci o pozemky, což vám poskytuje výhodu. Pravděpodobně takový pozemek získáte snadněji než rovnou parcelu a v okolí nebudete mít tolik sousedů. 

Nevýhody výstavby ve svahu 

 1. Vyšší náklady výkopových prací 

Samozřejmě záleží na vašem návrhu domu a také na tom, jak prudký samotný svah je, ale pravděpodobně vás čeká větší množství výkopových prací nebo úprav terénu pomocí bagru. Pozemek je jednoduše potřeba trochu poupravit nebo zarovnat, což vás bude stát nějaké ty peníze navíc.  

 1. Jakou zeminu máte na pozemku? 

Některé druhy půdy představují lepší základ pro výstavbu než jiné. Například pokud se váš pozemek skládá ze skály či jílu, bude jeho úprava náročnější. To však platí i pro parcely na rovině.  

 1. Vyloučení některých konstrukčních prvků 

Svah vám možná neumožní použití některých prvků. Zvlášť pokud se vrhnete do výstavby domu v prudkém svahu, budete svůj návrh muset přizpůsobit terénu. Nejlépe vám poradí odborník ze stavebního sektoru nebo projektant. 

Na co myslet při návrhu domu ve svahu: krok za krokem 

Stavba domu má svá pravidla. Bohužel dávno neplatí, že si můžete kdekoliv postavit jakýkoliv dům. Jak byste měli postupovat při návrhu domu ve svahu a vymýšlení kompozice krok za krokem? 

 1. Územní plán

  Prvním dokumentem, do kterého je vhodné se při plánování výstavby domu podívat, je územně plánovací dokumentace dané obce, kde chcete stavět. V jejích podmínkách najdete přesné parametry a specifikace přípustných staveb na vašem pozemku. Jaký můžete mít sklon střechy, poměr stěn nebo půdorys domu? To vše vám může (ale nemusí) určit územní plán. 
 2. Geologický průzkum půdy

  Vhodnou investicí se stává odborný geologický průzkum pozemku, který vám jasně prozradí složení zeminy až do několika metrů hluboko.  
 3. Podsklepení nebo garáž 

  Velmi vhodným využitím svahu je vybudování sklepa nebo zapuštěné garáže. Rozmyslete si, zda vás láká užívání těchto místností a poraďte se s projektantem o zakomponování do projektové dokumentace. Sklep se v dnešní době často využívá jako technická místnost, čímž ušetříte mnoho místa v domě.  
 4. Umístění místností vůči světovým stranám

  Jednotlivé místnosti je potřeba vhodně naplánovat vůči světovým stranám, abyste využili přirozené světlo naplno. Obývací pokoj, kuchyně s jídelnou nebo pokoje na spánek se hodí spíše na prosluněné jižní a východní strany. Naopak koupelna, prádelna, chodba nebo sklad nevyžadují tolik světla a skvěle se tedy hodí na západní a severní stranu domu.  
 5. Konzultace s odborníky

  Veškeré úpravy, výstavbu i pozdější rekonstrukce je vhodné konzultovat s odborníky. Například takové dimenzování základů jistě nedokáže laik dobře spočítat bez pomoci. 

5 originálních inspirací: Jaký zvolit dům ve svahu? 

Chybí vám inspirace pro vaše budoucí bydlení? Nechte se inspirovat našimi tipy a jistě najdete to pravé i pro vás.  

 1. V hlavní roli dřevo 

Do čisté přírody se nejvíce hodí dřevostavby nebo domy s dřevěným obložením. Krásně zapadnou do okolní krajiny a působí velmi útulně. Vybrat si můžete z různých dekorů i odstínů dřeva. Oblíbenou volbou se také stal obklad v podobě latí nebo využití masivních dřevěných trámů.  

Stejné prvky navíc můžete využít nejen na domě, ale také při výstavbě terasy, pergoly nebo altánů. Dřevo se skvěle hodí i do interiéru domu a snadno se kombinuje s dalšími materiály.  

 1. Hranaté linie a tvary 

Dům ve svahu ve tvaru kostky nebo hranolu? Žádný problém! Bydlení s rovnými  liniemi se stalo velmi populárním. Nechte se inspirovat skandinávskými domečky v horách a vytvořte si podobný styl i u nás. Využití svahu je u hranatých tvarů velmi žádané a jednoduché.  

 1. Kulatý půdorys pro odvážné 

A kdo by si raději od ostrých rohů odpočinul, může zakomponovat do svého bydlení kruhové stěny. Jedná se o méně využívaný, ale velmi zajímavý prvek pro odvážnější. Ať už vsadíte na celý půdorys v kulatém duchu nebo pouze část, nezapomeňte, že v interiéru domu budete potřebovat umístit také nábytek a podobně. Nevěšte však hlavu, i taková varianta je možná.  

 1. Myslíte i na zahradu? 

Krásný dům je jedna věc, ale zahrada by také měla působit příjemným dojmem. Trávit čas na vlastní zahradě představuje neodolatelný relax. Vybudujte si ve svahu zajímavou skalku s barevnými rostlinami, přidejte posezení a gril pro klidné večery s rodinou a přáteli a máte hotovo.

  TIP! Zahrada ve svahu: 13 chytrých nápadů na její řešení

 1. Moderní architektura pro bydlení 

Milujete moderní design a vychytávky 21. století? Moderní architektura nabízí řešení pro jakýkoliv typ pozemku. 

Například takový stupňovitý tvar domu je jako dělaný pro prudší svah. Jednotlivé stupně lze využít jako terasu nebo si můžete pouze užívat pohledu na zajímavé řešení připomínající schody. Skvělou volbou pro tento typ domu jsou zelené střechy, které chladí klima v okolí obydlí.  

Tipy na závěr   

 1. Podívejte se na již postavené stavby z našeho prostředí i zahraničí a nechte se inspirovat zajímavým řešením i architekturou. 
 1. Nezapomínejte také na interiér. Slaďte celé bydlení do jednoho stylu, podívejte, jaké interiérové barvy letos vedou v žebříčku oblíbenosti a doplňte dekorace.  
 1. Podobu vašeho budoucího bydlení jistě promýšlíte už nějaký ten čas. Klidně si dělejte poznámky a postupně si zapisujte své postřehy, které následně zkonzultujete s odborníky. Nechte si na vše dostatek času, abyste se rozhodli co nejlépe.  

Zajímá vás krásné bydlení jak z pohledu exteriéru, tak interiéru. Obrovské množství inspirace, zajímavých článků i tipů získáte, když se zaregistrujete na serveru Westwing. Registrace je rychlá a zcela zdarma. Získejte přístup k nejnovějším nabídkám i inspirativním článkům ještě dnes.