Bezplatné vrácení zboží
100 dní na vrácení zboží

Stavíte nový dům nebo rekonstruujete ten stávající? Možná už přemýšlíte nad umístěním nábytku nebo nad doplňky na stěnách, ale nejprve je nutné vyřešit úplné základy – od podlahy ke stropu. A právě výběru praktické a krásné podlahy se věnuje dnešní článek, který vám nabídne kompletní přehled nejrůznějších materiálů pro vaši zem a další skvělé tipy. 

Proč je důležitý správný výběr podlahy do domu 

Správný výběr podlahy hraje důležitou roli v její živnostnosti a funkčnosti. Podlaha by měla splňovat nejen estetické, ale také praktické hledisko. Velmi důležité je zkontrolovat podloží samotné podlahy a jeho kvalitu. Jestliže se v podloží nachází různé pukliny, oblouky nebo díry, mohly by tyto nerovnosti ovlivnit i podlahovou krytinu a poškodit ji.  

Navíc se jedná o poměrně dlouhodobou investici, kterou se nevyplatí opravovat a měnit každých pár let. Při výběru tedy myslete na budoucnost a zvolte podlahu z kvalitních materiálů a s nadčasovým vzhledem.  

Jak vybrat nejvhodnější podlahu do domu? 

Možná vás trápí otázka, jak vybrat tu nejvhodnější podlahu pro váš dům a z obrovského množství variant, které se vám nabízejí, je opravdu složité zvolit tu jednu nejlepší. Nejlépe uděláte, když si danou otázku rozdělíte na tři jednodušší dotazy a z odpovědí vám pak vyvstane to nejlepší řešení vaší situace.  

Jaký životní styl preferujete? 

Zamyslete se nad svým životním stylem a preferencemi. Milujete například přírodní materiály a dekory? Pak pravděpodobně nebudete vybírat ze syntetických materiálů, ale zvolíte přírodní variantu.  

Je vám neustále zima na nohy a rádi byste konečně zažili příjemný pocit, když se procházíte po svém domově naboso? Chladivé materiály jako dlaždice nebo beton tedy nebudou to pravé pro vás.  

Nebo máte velkou rodinu plnou dětí a potřebujete podlahu, která vám poskytne snadnou údržbu a nepoškodí ji občasná nehoda při dětských hrách? To vše vám může napovědět, kterým směrem se při výběru vydat. 

Pro jakou místnost podlahu vybíráte? 

Rekonstruujete pouze část bydlení a vyměňujete podlahu jen v některých pokojích? Nebo pokládáte zcela novou podlahu v novostavbě a vybíráte tedy materiály pro každou z místností? Povrchy a jejich vzhled můžete sladit v jeden celek nebo se zaměřit na každý prostor zvlášť.  

Jaký je váš rozpočet? 

Rozhodujícím faktorem jsou rozhodně také finance, které do podlahy plánujete investovat. Některé povrchy sice krásně vypadají, ale váš rozpočet je možná nezvládne. Naštěstí existují také finančně přijatelné varianty podlah.   

Vinylová podlaha  

Pokud hledáte odolný povrch, který vydrží i velkou zátěž, zvolte vinylovou podlahu. Hodí se především pro místnosti jako obývací pokoj, kuchyň s jídelnou nebo do dětských pokojů, kde hrozí častý pád hraček na zem nebo vylévání tekutin.  

Výhody a nevýhody: Pro koho je určený?  

Vinyl představuje odolný materiál, který je však cenově dostupný. Oproti například dřevěné podlaze je mnohem tišší. Mezi jeho největší výhody patří voděodolnost: při namočení tedy nehrozí nafouknutí nebo popraskání.  

Sice se vinyl těžko poškodí, ale když už k tomu dojde, jeho oprava není příliš praktická. Jelikož se jedná o celistvý plát, musíte jej vyměnit celý, nelze opravit pouze část podlahy.  

Pořizovací cena  

Nejčastěji se cena vinylové podlahy bez pokládky pohybuje okolo 300 až 600 Kč za metr čtvereční. Samozřejmě záleží na kvalitě a dekoru podlahy.  

Plovoucí podlaha 

Plovoucí podlahy patří mezi oblíbené volby do moderních interiérů. Vybírat můžete z obrovského množství dekorů, které mohou velmi věrně napodobovat dřevo. Plovoucí podlahu nejčastěji využijete v ložnici, pracovně, pokojích pro děti nebo obýváku. 

Výhody a nevýhody: Pro koho je určená? 

Jestliže se chcete vrhnout do pokládky podlahy sami, plovoucí podlaha je to pravé pro vás. Její instalace není složitá ani náročná na čas. Jedná se o cenově dostupnou variantu s velkým množstvím dekorů. Dříve byla náchylná na vlhkost a při namočení se měla tendenci nafouknout, takže se nehodila například pro využití v kuchyni a už vůbec ne v koupelně. Nyní je však její kvalita o něco vyšší než dříve a bývá často vybavena vlastnostmi odolnými proti vodě.  

Pořizovací cena  

Cena plovoucí podlahy se v současnosti pohybuje okolo 500 až 700 Kč za metr čtvereční.  

Dřevěná podlaha 

Útulnou atmosféru v domě vytváří dřevěná podlaha. Považujeme ji za jednu z nejpříjemnějších variant na dotek. Milovníci dřeva ji využijí například v pokojích, ložnici a skvěle vypadá také v obýváku. Dnes najdeme na trhu mnoho variant dřevěných podlah od masivních prken až po jemnější bambusové povrchy.  

Výhody a nevýhody: Pro koho je určená? 

Mezi výhody dřevěných podlah patří jejich vzhled a kvalita, kterou vám jiný povrch nenabídne. Dřevěná prkna vypadají skutečně přirozeně a vytváří útulný dojem v celém domě. Nevýhodou se stává vyšší cena a po delší době se také může vyskytnout vrzání. Moderní bambusové podlahy nabízí větší odolnost vůči poškození než masiv. 

Pořizovací cena  

Rozpětí ceny dřevěných podlah je poměrně široké, jelikož se vám nabízí hned několik variant a kvalit dřeva, které výrazně ovlivní výši ceny. Dřevěné podlahy se tedy pohybují od 600 až po 3000 Kč za metr čtvereční. 

Keramické a betonové dlaždice 

Další častou variantou se stávají nejrůznější dlaždice z keramiky nebo třeba betonu. Tento odolný materiál snese velkou vlhkost, proto je často využíváme v koupelně, kuchyni nebo v technicky zaměřených místnostech. Pokud byste přemýšleli nad tím, jakou podlahu zvolit v garáži, sáhněte po betonových dlaždicích či zámkové dlažbě.  

Výhody a nevýhody: Pro koho je určená? 

Kvalitní keramické dlaždice nabízí celou řadu výhod. Vypadají skvěle, dobře se kombinují i instalují a patří mezi nejodolnější materiály vůbec. Jejich nevýhodou je chladivý efekt při doteku. Pokud se vám přece jen poškodí, lze vyměnit jenom část podlahy, ale jedná se o poměrně náročný úkol. 

Pořizovací cena  

Betonová dlažba vhodná spíše pro exteriér nebo technické zázemí domu lze zakoupit již za 400 Kč za metr. Krásné a kvalitní keramické dlaždice pak seženete v průměru za 600 až 1200 Kč.  

Ostatní inspirace a tipy 

Podlahových povrchů samozřejmě existuje mnoho. Mezi další oblíbené varianty patří například kamenné podlahy, které využijeme spíše v exteriéru. V interiéru se hodí spíše do technického zázemí nebo garáže. Existují také krásné kamenné dlaždice, které vypadají skvěle například v obýváku okolo krbových kamen. 

Podlahu lze také pokrýt kobercem. V dnešní době se již příliš nevyužívá celkové pokrytí podlahy v místnosti, ale mezi moderní řešení patří kusové koberce, které zútulní prostor. Využití koberců nezná konce: skvěle se hodí do dětských pokojů, ložnice, obýváku, pracovny, ale malé koberečky patří také do koupelny.   

Jak pečovat o podlahu?  

Chcete, aby vaše podlaha stále vypadala jako nová a vydržela vám co nejdéle? Pak je potřeba dopřát jí správnou a pravidelnou péči. Většina podlah zvládá klasické vysávání vysavačem a mytí běžnými prostředky. Nepoužívejte však příliš mnoho chemikálií a raději vsaďte na přírodní a netoxické prostředky na mytí podlahy.  

TIP! 5 tipů: jak efektivně vyčistit podlahy jako profesionál

Dřevěné a plovoucí podlahy mohou být náchylné na vlhkost. Proto je ošetřujte pouze navlhčeným hadříkem. Vždy se držte doporučení prodejce, který vám odborně poradí v případě netypické péče o podlahu.  

Shrnutí 

Podlahy do svého domu vybírejte pečlivě a dle všech hledisek. Jedná se o investici, kterou se nevyplatí podcenit a odbít rychlým výběrem. V dnešní době můžete zvolit mnoho materiálů a každý z nich sebou přináší své výhody i nevýhody. Nezapomeňte, že se vám podlaha musí také líbit a snažte se ji zakomponovat ve stylu vašeho interiéru. Jistě nebudete litovat ani za několik let.  

Registrujte se bezplatně na serveru Westwing a získejte přístup k nejnovějším nabídkám i nekonečné inspiraci pro vaše bydlení. S námi z vašeho domu vykouzlíme opravdový domov.