Jak vybrat okna do domu

Stavíte nebo rekonstruujete dům a nyní přichází na řadu výběr oken? Jaký zvolit materiál, barvu nebo třeba velikost? Jsou lepší dvojitá či trojitá skla? Prozradíme vám odpovědi na nejčastější otázky ohledně výběru správných oken pro váš dům a přidáme i několik praktických tipů navíc.  

Jak vybrat okna do domu: krok za krokem

Jak se orientovat ve světě oken? Na trhu jich najdeme celou řadu a všechny mají svá pro a proti. Pro každý dům se navíc hodí jiný typ oken, záleží na stáří domu, ale i jeho dispozici. Ať už vybíráte zcela nová okna pro vaši novostavbu nebo se plánujete vrhnout do výměny oken v rámci rekonstrukce domu, nejprve se zaměřme na základní kroky, díky kterým se váš výběr alespoň trochu zúží.  

 1. Velikost 

  Malá a úzká okna nepropouštějí příliš přirozeného světla dovnitř domu, což je skutečně škoda. V posledních letech se tedy stávají velmi oblíbenou volbou velká okna, nebo dokonce celé prosklené stěny. Především do důležitých místností, kam řadíme kuchyň a obývací pokoj, ložnici a další pokoje, patří větší okna, která poskytují dostatek venkovního světla. Do koupelny, technické místnosti, šatny nebo skladu můžete umístit menší varianty.  
 2. Tvar

  čtverec a obdélník patří mezi nejčastější volby oken, ale občas najdeme i zajímavá obloukovitá nebo kulatá okna. Mezi moderní trendy patří užší, ale dlouhé obdélníky, které umisťujeme jak horizontálně, tak vertikálně. Dalším oblíbencem se stala velká okna téměř čtvercového tvaru. Milovníci zajímavé architektury rádi využijí atypický tvar oken na zakázku.  
 3. Počet skel

  Nejčastěji se v dnešní době používá dvojité a trojité zasklení, které poskytuje výborné izolační schopnosti. V zimě tedy ušetříte za vytápění a v létě vás ochrání před žhavým sluncem.
 4. Materiál rámu

  Při výběru materiálu rámu myslete na budoucnost. O některé materiály je totiž nutné se starat mnohem častěji než o jiné, což ovlivňuje také životnost oken. Oblíbenou volbou stále zůstávají dřevěná okna, která je potřeba často natírat. Čím dál častěji však lidé sáhnou po plastových variantách rámů. Podívejte se na nejlepší plastová okna na trhu a porovnejte jejich vlastnosti s dřevem.  
 5. Barva oken

  Antracitová, zcela černá, šedá, bílá i hnědá. Barevných variant se nabízí obrovské množství. Zvažte při výběru odstínu, jak bude působit celkový dojem domu jak z venkovní, tak vnitřní strany. 

TIP! 7 kroků: jak umýt okna beze šmouh

5 Inspirací a nápadů při výběru správných oken

I v oblasti výběru oken najdeme celou řadu možností. Jaké trendy jsou nyní oblíbené? Nechte se inspirovat zajímavými typy oken, které se používají u nás i v zahraničí.  

1. Kombinace různých tvarů 

Úzké pruhy okenních tabulí lze využít například v kuchyni. Umístěte horizontální dlouhé obdélníky mezi kuchyňskou linku a skříňku na zdi. Vytvoříte originální prvek, který jen ta nikde nenajdete.  

A u úzkých obdélníku ještě chvíli zůstaneme. Tentokrát zkuste využít větší okna tvarem připomínající klasické dveře a využijte opakování tohoto prvku. Například tři okna na výšku vedle sebe vypadají opravdu skvěle.  

Nebojte se také kombinace nejrůznějších tvarů a velikostí oken. Celý dům nemusí mít jeden univerzální typ oken.  

2. Od shora až dolů 

Krásné a vzdušné prostory ocení velké množství přirozeného světla, které zajistíte pomocí skleněných tabulí od stropu až po podlahu. Vytvoříte celé stěny z oken, které stačí již jen dozdobit závěsy na každé straně. Tento styl se hodí především pro milovníky jednoduchého a čistého stylu.  

3. Atypické tvary 

Pro některá bydlení se skvěle hodí oživení v podobě atypických tvarů oken. Zasklít můžete celé stěny a překážkou se nemusí stát ani štít do špičky. Vše by mělo ladit s architekturou domu a podtrhovat jeho výjimečnost. Kontrast ještě zvýšíte využitím tmavých rámů.  

4. Moderní = čisté a jednoduché 

Stylové interiéry v moderních duchu využívají čisté linie bez zbytečných přerušení. Například do domu ve skandinávském stylu zvolte okenní tabule bez členění v přírodních barvách. Nyní jednoduše platí čím méně, tím lépe. Navíc velké skleněné plochy bez překážek se lépe čistí, což ocení především něžné polovičky v domácnosti.  

5. Okenice a členění skla? 

Pro bydlení v klasickém stylu nebo třeba chaty a chalupy zase naopak využijte tradiční prvky oken. Mezi ty patří okenice ze dřeva a vícekřídlová okna. Přidejte závěsy s jemným vzorem a výzdobu do oken a o krásné a útulné bydlení máte postaráno. Tento typ oken se hodí také pro rekonstrukce starších obydlí, kde není možné narušit stěny domu. 

Tip: Nábytek i doplňky v nejrůznějších stylech najdete v naší nabídce Westwing. Nabízíme dekorace, bytový textil i nábytek ve skandinávském, moderním, glamour nebo třeba boho stylu.  

Nejčastější otázky o výběru oken 

Zajímají vás další podrobnosti o výběru těch správných oken pro váš dům? Přečtěte si přehled nejčastějších otázek a odpovědí, třeba tu svoji najdete právě zde.  

Shrnutí 

Možná vás nikdy nenapadlo, kolik rozhodujících faktorů ovlivní výběr vašich oken. Zaměřte se především na jejich technické vlastnosti a dále na design. Pokud stavíte nové bydlení, myslete na umístění oken nejen z hlediska exteriéru, ale také si zkuste představit umístění zevnitř.  

Vybírat můžete z nejrůznějších tvarů, barev, velikostí i materiálů rámů. Zvažte také povrchovou úpravu okenních rámů, která prodlouží jejich životnost. Nebojte se také kombinování nebo neobvyklých řešení.  

Tip: Závěsy na oknech můžete snadno sladit také s kobercem nebo dekou ve stejné barvě či stylu.  

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!