Dům s garáží

Pokud máte v rodině alespoň jedno auto, možná zvažujete stavbu garáže. Proč se investice do garáže vyplatí, jak ji co nejlépe uspořádat a na co si dát pozor? Přečtěte si náš dnešní článek plný tipů pro dům s garáží. 

Dům s garáží: Vše, co potřebujete vědět 

Dům s garáží využijete samozřejmě především v případě, že máte auto. Zajistíte vyšší zabezpečení před zloději i ochranu před přírodními podmínkami. Může se ale hodit i na skladování kol, nářadí, jako dílna či kancelář, herna pro děti či úložný prostor navíc.  

Správná velikost garáže 

Velikost garáže by se měla odvíjet od typu auta nebo plánovaného využití. Normy stavebního zákona udávají minimální velikost, ta vám může a nemusí stačit. Rozměry nejsou pevně dané, stanovený je prostor mezi autem a stěnou podle velikosti auta: 

 • 60–100 cm vedle řidiče 
 • 25–50 cm vedle spolujezdce 
 • 50–80 cm mezi čelem a vraty 
 • 50 cm mezi koncem vozidla a stěnou 
 • 20 cm mezi střechou a stropem (výška alespoň 2,1 m). 

Pro představu, na menší automobil bude potřeba garáž o délce přibližně 5,2 x 2,7 metrů, na větší 6 x 3,2 metrů a na karavan alespoň 3,5 x 8,5 metrů. Při plánování velikosti myslete i na budoucnost. Automobil vám bude pravděpodobně sloužit kratší dobu než dům. 

Větší prostor zajistí pohodlí při vyndávání nákupu, dětské sedačky, ale i v případě snížené pohyblivosti kvůli zranění. Také je třeba počítat s úložným prostorem přinejmenším na příslušenství k autu. 

Stavební povolení na garáž 

Stavební povolení pro stavbu garáže není potřeba řešit, pokud se vejde do 25 m2 zastavěné plochy, není, je vyšší než 5 metrů a vzdálená od plotu alespoň 2 metry. Od roku 2018 nemusíte stavbu ani ohlašovat. 

U větších garáží je třeba zajistit klasické stavební povolení i územní souhlas. Neobejdete se bez profesionální projektové dokumentace, vyplněných formulářů, výpisu z katastru nemovitostí o vlastnictví pozemku a podpisů sousedů. 

Vjezd do garáže 

Vyberte vhodná garážová vrata a naplánujte praktický vjezd. Na příjezdové cestě by vám nemělo nic překážet, rozhodně nechcete riskovat poničení pěstěných záhonků při couvání do garáže. Ideální je, když garáž můžete postavit v rovině se silnicí, aby nebylo třeba najíždět do kopce. 

Příjezd domů vám také zjednoduší automatické otevírání brány a garážových vrat. Podle prostoru, který máte k dispozici vyberte také vhodný způsob otevírání: 

 • Rolovací vrata: Jsou nejpohodlnější, zabírají nejméně místa a zpravidla jsou automaticky ovladatelná. 
 • Výklopná vrata: Dobrý poměr mezi cenou a náročností na prostor, nemají ale dobré těsnění a propouští chlad. 
 • Posuvná vrata: Podobný princip jako rolovací otvírání, posunují se ale do boku k vnitřní stěně garáže. Praktické při procházení – stačí je otevřít jen částečně. 
 • Jednokřídlá či dvoukřídlá vrata: Nejlevnější varianta, ale vyžaduje nejvíce prostoru a v zimě je nutné pravidelně odklízet sníh. 

10 praktických tipů a inspirací: Jak uspořádat a využít garáž 

Jak uspořádat garáž, abyste ji mohla nejlépe využít nejen na auto? Připravili jsme pro vás deset tipů na praktické úložné prostory i vychytávky, díky kterým využijete garáž na plno.  

1. Úložné prostory v garáži 

Regály, poličky a háčky na stěně vám pomohou využít prostor v garáži naplno. Můžete pořídit speciální poličky a úchyty vhodné na různé nářadí nebo levnější, univerzální řešení. V každém případě je doplňte různě velkými průhlednými krabičkami, které vám pomohou s organizací. 

2. Skladování jízdních kol 

Jízdní kola opřená o zeď garáže zabírají mnoho prostoru a vždy riskujete, že spadnou a vy je poničíte při parkování. Praktickým řešením jsou úchyty na zdi nebo dokonce stropy. Pokud máte stropy garáže vysoké, nebudou zabírat v podstatě žádný prostor navíc. 

3. Tělocvična v garáži 

Máte-li velkou garáž, můžete její část využít jako tělocvičnu. Při jejím plánování je ale třeba myslet na několik zásad. Mezi prostorem na cvičení a parkování by měl být z důvodu bezpečnosti dostatečný rozestup. Také je třeba mít v garáži okna, aby bylo možné větrat. Dýchání motorových výparů a mastnoty vašemu zdraví rozhodně neprospívá. V zimě bude také třeba vytápění. 

4. Dílna nebo kancelář v garáži 

Zakladatelé mnoha úspěšných společností často začínali v garáži. Ať už potřebujete prostor na přemýšlení, tvoření nebo chcete zkoušet s kapelou, garáž může být vaším útočištěm. Pokud v ní budete mít také zaparkované auto, myslete ale opět na kvalitní odvětrávání. 

5. Závěsná deska pro perfektní uspořádání 

Toužíte po perfektně uspořádané garáži a zároveň se často mění vaše potřeby? Perfektní variantou je pak speciální děrovaná deska přes celou stěnu, na kterou zavěsíte různé háčky, držáky, poličky a krabičky. Můžete je doplňovat a přesouvat podle potřeb. 

6. Místo pro zábavu 

Pokud jste koupila dům s garáží, kterou nevyužijete na auto, můžete ji přestavět na domácí kino nebo hernu. Pro domácí kino je výhoda tmavého prostoru bez oken (doplňte jej ale samozřejmě odvětráváním). Můžete sem také pořídit herní konzoli, kulečník nebo stolní fotbálek. 

7. Umělecký ateliér 

Potřebujete místo pro kreativní vyžití? Nevyužitou garáž můžete snadno přestavět na krásný ateliér. Klasická garážová vrata vyměňte za prosklená. Skvěle budou vypadat černá loftová okna. Dodají jedinečný industriální vzhled i dostatek denního světla. 

8. Stropní úložné systémy 

K některým věcem potřebujete přístup jen párkrát (nebo dokonce jednou) ročně. Patří sem například sezónní oblečení nebo vánoční výzdoba. Neplýtvejte zbytečně prostorem na stěnách a nainstalujte stropní úložné systémy.  

9. Sportovní vybavení 

Máte doma malé sportovce a dochází vám prostor na sportovní vybavení? Vytvořte speciální místo v garáži. Na venkovní hry a míče se hodí různé koše a poličky. Pokud se děti věnují nějakému sportu pravidelně, můžete pro ně vytvořit speciální skříňku, která bude vypadat jako z profesionální šatny. Nechte ji otevřenou, aby mohlo sportovní vybavení větrat. 

10. Prádelna v garáži 

Chybí vám doma místo na sušičku a pračka v koupelně se vám zrovna dvakrát nelíbí? Využijte prostor v garáži a zařiďte malou prádelnu. Kromě pračky a sušičky se hodí poličky na různé čisticí prostředky, umyvadlo s tekoucí vodou na předpírání, prostor na koše na prádlo a stůl na skládání vypraného oblečení. 

TIP! Prádelna v rodinném domě: tipy a inspirace

Co neskladovat v garáži 

 • Jídlo: Do neizolované garáže se snadno dostanou nezvaní hosté 
 • Barvy: Extrémní výkyvy teplot v garáži mohou barvu znehodnotit 
 • Plynové láhve: Láhve s propan butanem vždy skladujte venku 
 • Papíry: Mohou se v nich usídlit různí škůdci nebo navlhnout 
 • Granule: Na mlsání vašeho mazlíčka by si pochutnaly myši 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujíst další tipy a inspiraci ze světa bydlení i mimo něj. Každý týden navíc přinášíme exkluzivní nabídky jen pro členy, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

Mohlo by se vám také hodit: