Jak vybrat tapety do dětského pokoje

Chcete dětský pokoj vašich dětí proměnit v příjemné místo? Musíte jej vyzdobit. Co přesně zvolit? Zkuste zdi oživit pomocí tapet. Dnes se tento trend vrací. Tapety do dětského pokoje poskytují mnoho možností. Jsou originální, designové a docela snadno aplikovatelné. K dostání jsou v mnoha vzorech a dokážou propůjčit pokoji různý nádech. Navíc vzbuzují v dětech kreativitu.

Moderní tapety do dětského pokoje

Spousta lidí má v sobě zakořeněný názor, že tapety se do domova už nehodí. Dnes jsou však naprosto materiálově odlišné, než tomu bylo kdysi. Sami posuďte výhody tapety: 

 • Dětské tapety jsou omyvatelné. Takže se dají snadno vyčistit od případných nehod. Vodotěsnost zajistí, že se při čištění nenaruší zeď pod ní.
 • Jde o snadno aplikovatelnou dekoraci. Oproti výmalbě stačí jedna vrstva a nemusí nic složitě schnout a větrat. Prostě nalepíte a je hotovo.
 • Krásně tlumí zvuk a izoluje zdi od chladu.
 • Zkuste tapetu použít jen na jednu vybranou zeď. Třeba tu, u které stojí postýlka. Pokud vyberete nějakou s motivem a tím se pak bude řídit i ve výběru dalších dekorací, bude pokoj skutečně nádherný.
 • Podporuje dětskou fantazii. Motivy mohou motivovat ke hře.
 • Schová drobné nerovnosti. Takže pokud už bylo vaše dítě malířským mistrem a zeď je počmáraná nebo potlučená třeba od židle, nevadí. Tapeta to spraví.

Moderní tapety jsou plné zvířat, pruhů, hvězd a puntíků. Nechybí však jednorožci, majáky a duhy.

Tapety do dětského pokoje pro holku

Je vaše holčička spíše princezna nebo tvrdšího ražení? Pokud je to malá dáma a miluje jasné barvy a typicky holčičí motivy, máte spoustu možností. Zkuste ji obstarat tapetu plnou hvězdiček, květin (dnes jsou oblíbené lilie nebo pivoňky), jednorožců či motýlů. 

Všechny tyto motivy vytvoří krásný dekorační prvek. Pokud zbytek stěn vymalujete bíle anebo jednou barvou z tapety, bude vaše dcera jako ve snu. 

Jestliže však máte děvče živější, vyberte z toho, co má ráda. Miluje míčové sporty, procházky po lese, bruslí nebo cvičí s mažoretkami? Pak se nabízí vybrat tapetu, která její hravost podpoří anebo její energii trochu uklidní. Můžete tedy zvolit motiv lesa, louky, trávy a oblak nebo třeba cirkus, město a hory.  Doporučujeme si také přečíst článek, jak zařídit dětský pokoj pro holku, pro inspiraci.

Tapety do dětského pokoje pro kluka

Mnoho lidí většinou volí motivy aut, stavebních strojů, balónů a zvířat. Ale věřte tomu, že i kluci mají něžné duše. Velmi dobře vypadají různé pruhy, které pak doplníte vhodným nábytkem, puntíky nebo třeba jemný vzorek listů, stop zvířat, které jsou hustě na sobě po celé ploše. Pro kluky můžete vybírat jak vícebarevné tapety, tak klidně i černobílé produkce. 

Malí vojáci ocení lesní cestičku, dobrodruzi moře s lodí nebo hornaté pahorky. Je tolik druhů. Nechte prostor pro jejich fantazii. Kluci jsou mistři v rozvinutí her. Budou-li mít přes celou stěnu zvířata, budou z nich krotitelé, jestli nalepíte mořské živočichy a prvky, neustále se budou potápět. Pro inspiraci také doporučujeme přečíst článek, jak zařídit dětský pokoj pro kluka.

Tapety jsou perfektní v tom, že stylizují pokoj kluka do jakéhokoliv jeho oblíbeného motivu či příběhu. Samozřejmě v kombinaci s vhodným vybavením.

3D tapety do dětského pokoje

Jsou takové, které evokují 3D efekt. Takže obrázky z nich opticky vystupují vpřed a věříte jim i jejich velikost. Líbí se nejen dětem, ale i rodičům. Teprve s nimi pokoj doslova ožije. Nejběžnějšími motivy jsou různé postavy z pohádek, superhrdinové, princezny, zvířata a skvěle působí i dinosauři a dopravní prostředky. 3D tapety si ale zaslouží velkou plochu. Takže ji dejte nejlépe na holou stěnu bez nábytku.

Perspektiva je velmi povedená. Pokud však máte bojácné dítě, kterého vyděsí hra světla a stínů, zvažte, zda je vhodné u něj 3D tapetu lepit. Mohlo by se stát, že v pokoji bude odmítat spát. A to není žádoucí.

TIP! Přečtěte si: Jak zařídit moderní dětský pokoj, jak vymalovat dětský pokoj nebo návrh dětského pokoje v podkroví vhodné pro vaše ratolesti.

Jak vybrat správnou tapetu

Tapeta musí doplňovat zbytek pokoje. Takže myslete na to, jaký máte nábytek, dekor podlahy a oken a také na to, jaké barvy a motivy má rádo vaše dítě. Ono bude v pokoji trávit nejvíce času a vyrůstat. S tím se pojí i výběr na základě věku. Pokud zvolíte 3D tapetu s princeznami, musíte počítat s tím, že za pár let budete muset tapety předělávat.

 1. Způsob lepení – Pokud si vyberete pruhy, myslete na to, jak je nalepíte. Horizontální lepení zvyšuje strop, vertikální zvětšuje prostor.
 2. Velké motivy – Na velkou plochu velký motiv. Naopak do malé místnosti jej nalepit nemůžete, protože by vám opticky pokoj dost zmenšil.
 3. Barva – Jestli jde o barevně výraznou tapetu, raději ji nalepte na menší plochu. Světlejší tóny klidně po celém pokoji. Opět tmavá zmenšuje, světlá rozšiřuje.
 4. Geometrie – Fascinují vás špičaté hory, kruhy nebo duhy? Pak volte moudře. Hodí se do moderních pokojů, ve venkovském stylu asi nebudou to pravé.
 5. Kombinace – Tapetu můžete zkombinovat se zajímavou výmalbou nebo klidně i odlišnou tapetou. Mělo by to však dávat smysl a zachovat styl a vkus.

U výběru tapety myslete na to, o jaké pohlaví jde, kolik dětí pokoj obývá a jak jsou staré. To vše musíte brát v potaz. Máte dvě holky? Klidně jim nalepte růžový zámek přes celou zeď. Jestli však máte kluka a holku, tak na to zapomeňte. Jiné vzory taky volíme u miminka a jiné u teenagera.

5 pravidel pro správný výběr tapety

 • Myslete na děti. Pokoj je jejich, respektujte jejich potřeby a přání.
 • Méně je více. Divoké vzory nechte na jednu stěnu, jemnější motivy klidně použijte na větší plochu.
 • Berte v potaz celý pokoj. Jeho barevné ladění a vybavení.
 • Nechte tapetu promlouvat dětem do duše.
 • Sáhněte po těch, co jsou voděodolné a snadno se aplikují.

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější! Je zde mnoho rad, triků, tipů a nápadů.

Pomohla vám dnešní inspirace tapet do dětského pokoje? Využijte bezplatnou registraci na Westwing a nenechte si ujít další články a naše exkluzivní nabídky.