Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Velikonoční výzdoba 01

Velikonoce každoročně přichází jako příslib jara. Po dlouhé zimě nás začínají hřát sluneční paprsky, rozkvétají první jarní květiny a nemůžeme se ubránit úsměvu, který se nám rozlévá po tváři. Přineste pozitivitu jara do svých domovů pomocí velikonočních trendů roku 2022

Kdy se slaví Velikonoce v roce 2022

Velikonoce slavíme každý rok jiný den. Na rozdíl od Vánoc nebo Valentýna jsou pohyblivými svátky, proto si nestačí zapamatovat datum. Kdy se letos slaví Velikonoce?

 • Velký pátek: 15 dubna
 • Velikonoční neděle: 17. dubna
 • Velikonoční pondělí: 18. dubna
 • Velikonoční prázdniny: 14.–18. dubna

Co určuje termín Velikonoc

Zajímá vás, jak vypočítat termín Velikonoc? Každý rok vychází na první neděli po prvním jarním úplňku. To znamená po úplňku, který nastane po 21. březnu. V případě, že úplněk vychází na neděli, Velikonoce slavíme až další víkend. 

Velikonoce: Volno a otevírací doba obchodů

Jaké velikonoční dny jsou oficiální svátky a kdy mají otevřeno obchody? 

 • Zelený čtvrtek: Není svátek a obchody mohou mít otevřeno
 • Velký pátek: Je svátek, ale obchody mohou mít otevřeno
 • Velikonoční neděle: Není svátek a obchody mohou mít otevřeno
 • Velikonoční pondělí: Je svátek a obchody musí mít zavřeno

Od roku 2016 patří v Česku mezi státní svátky také Velký pátek. Děti mají tedy volno pouze o jeden den dříve než pracující. Na velikonoční hostinu nakupte nejpozději v neděli 17. dubna a u menších obchodů zkontrolujte, jestli nemají zavřeno přes celé velikonoční svátky.

Velikonoční výzdoba interiéru 2022: 5 nejkrásnějších inspirací

Jaké dekorace a barvy budou letošní Velikonoce v kurzu? Inspirujte se s Westwingem.

1. Velikonoční dekorace z papíru

Dekorace z papíru? Ano! Papír je jeden z největších trendů současnosti. Vyrábí se z něj ozdoby, vázy a dokonce i nábytek. Nikoho proto nemůže překvapit, že papírové dekorace nechybí ani na Velikonoce.

Největší hit budou origami velikonoční ozdoby. Z papíru nebo kartonu si můžete mnoho krásných dekorací vytvořit i sami doma. Vsaďte na barevnou paletu: béžová, bílá, hnědá a pastelové tóny.

2. Romantické velikonoční dekorace

Romantické barvy a dekorace skvěle ladí s rozkvetlým obdobím jara. Můžete kombinovat čistě velikonoční a jednoduše romantické dekorace, které zůstanou i po svátcích.

Vsaďte na přírodní materiály, jako je juta nebo rákosí, a jemnou barevnou paletu: bílá, starorůžová, světle zelená, světle hnědá a našedlá. Do jedné vázy dejte světlou větvičku, pověste na ní několik kraslic v pastelových barvách. Do další pak čerstvé květiny, případně kvalitní umělé, o které se nebudete muset příliš starat po celé jaro.

3. Velikonoční dekorace jako od babičky

Možná je v tom touha po pohodě a něčem známém, možná jen docenění speciálních kousků, které nemá jen tak někdo. Ať je to jakkoliv, klasické babičkovské vzory a barvy se vrátily do módy. 

Zdobené šálky, květinové potisky a barevně prostřený stůl s nádobím, které k sobě vůbec nemusí ladit. Popusťte uzdu fantazii a vytvořte zábavnou dekoraci plnou trendy barev roku 2022 jako je neonově růžová, starorůžová, světle i tmavě modrá nebo šeříková.

4. Pastelové velikonoční dekorace

Chcete svůj domov na Velikonoce naladit do veselé, hřejivé a pohodové atmosféry? Pomohou vám pastelové barvy. Hlavními barvami letos budou oranžová a hnědá, můžete je ale doplnit drobnostmi v širokém barevném spektru. 

Mixujte materiály a nebojte se nedokonalosti. Na sváteční tabuli použijte pouze lněný běhoun a nechte odhalené dřevo. Při výběru dekorací na stůl a prostírání kombinujte hrubou keramiku, jemné porcelánové kousky a velký letošní trend: kouřové sklo v pastelových barvách.

TIP! Jak kombinovat pastelové barvy v interiéru

5. Velikonoční dekorace v barvě Veri Peri

Letošní barvou číslo jedna podle institutu Pantone je fialková Veri Peri. Má v sobě pozitivní nádech a skvěle ladí s jemnou zelenou, modrou i žlutou. Právě proto se tak dobře hodí na velikonoční dekorace.

Veri Peri můžete využít při barvení velikonočních kraslic, ale také při výběru vázy na květiny nebo prostírání. Ve fialové váze vyniknou žluté narcisy i různobarevný svazek tulipánů. 

TIP! Veri Peri: Pantone barva roku 2022 je tady!

DIY návod: Jak vyrobit velikonoční origami dekoraci

Chcete mít letos skutečně originální velikonoční dekorace? Vytvořte si je sami. Papír patří mezi letošní trendy materiály proto jsme pro vás připravili návod na výrobu velikonočního origami zajíčka.

 1. Položte před sebe papír ve tvaru čtverce, otočený rohem dolů jako kosočtverec.
 2. Přeložte horní roh přes spodní, vznikne vám trojúhelník.
 3. Levý i pravý horní roh přeložte doprostřed, vznikne vám opět kosočtverec.
 4. Levý i pravý spodní roh přehněte doprostřed, vznikne tvar draka.
 5. Přehněte vršky spodní trojúhelníků směrem k vnější hraně a vraťte zpět (tak, aby vám vznikl ohyb).
 6. Otevře spodní trojúhelníky podle přehybu. Vzniklý tvar připomíná opět draka.
 7. Přehněte napůl vzniklý tvar připomínající drahokam po delší straně.
 8. Polovinu obou menších draků, které vznikly v šestém kroku přehněte na druhou stranu. Poté je přehněte podélně napůl a vytvoříte uši.
 9. Položte origami tak, aby uši směřovaly vlevo. Na levém rohu vytvořte přehyb podél linie uší.
 10. Chyťte origami mezi prsty u uší a vmáčkněte přední část tak, aby vznikla hlava.
 11. Na zadní části (vpravo) vytvořte dva přehyby: první bude pravoúhlý trojúhelník svírající pravý úhel mezi přehybem a spodní částí. Druhý pak vznikne ohybem zbylé části směrem k původnímu ohybu.
 12. Podle ohybů zasuňte papír směrem do těla, vznikne ocásek.
 13. Nakonec jen ohněte nos směrem dovnitř a králíček je hotový.

Shrnutí

Naladili jsme vás článkem do jarní nálady? Pořiďte si krásné dekorace a vytvořte doma velikonoční atmosféru, která zapůsobí na všechny členy rodiny. Na Velikonoce pak uspořádejte příjemný brunch pro přátele a užívejte si jarní pohodu.

Zaregistrujte se nyní bezplatně na Westwing a získejte benefit v podobě inspirativních článků a tipů od naší redakce jako první. Pravidelně přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.