Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Vánoční výzdoba bytu inspirace

Možná jste ještě nestihli ze střechy sundat poslední světýlka a Vánoce už jsou zase tady. Nezbývá než je tam nechat a do vánočního kabátu převléknout také zbytek domova. V dnešním článku se zaměříme na vánoční dekorace na zeď, které do vašeho domova vnesou tu pravou atmosféru svátků. Ať už se chcete vrhnou do výroby dekorací sami nebo ne, u nás si jistě vyberete.  

Které vánoční dekorace zvolit na zeď: Westwing průvodce 

Cítíte vůni skořice, v dálce slyšíte koledy a už se nemůžete dočkat až vaši nejbližší rozbalí dárky pod stromečkem? Vánoční atmosféru si můžete v domově začít tvořit již několik týdnů předem a to pomocí dekorací na zeď, na stůl nebo třeba na vchodové dveře.  

Do výzdoby domova se vrhněte postupně a nepřidávejte si zbytečný shon do života, který před Vánoci panuje snad všude. Dnes se například zaměříme na vánoční dekorace na zeď, se kterými můžete snadno začít zdobit váš domov. Jak na to? 

 1. Zvolte barevné téma pro letošní rok 

  Nejrůznější dekorace by měly ladit se samotným vánočním stromečkem, aby vytvořily jednotnou atmosféru. Mezi oblíbené barevné téma patří červené až vínové kombinace s bílou či zlatou. Zvolit také můžete bílo-stříbrnou variantu a krásně také vypadá tmavá modrá v lesklých odstínech. 

 2. Budete dekorace vyrábět nebo nakupovat? 

  Milujete rukodělnou výrobu nebo chcete do procesu zapojit i děti? Na výrobě dekorací pro vánoční svátky není nic složitého a s našimi tipy ji zvládnete levou zadní. Kdo si však netroufá, může zvolit jednoduchou a rychlou variantu nákupu dekorací

 3. Materiály pro vánoční dekorace na zeď 

  Dekorace zvolte z přírodních materiálů, jako je dřevo, větvičky, voňavé koření, sušené ovoce nebo šišky. Doplnit je můžete o baňky nebo textilní ozdoby. Zajímavé jsou také kombinace poměrně neobvyklých materiálů nebo prvků, které vytvoří originální zátiší vašeho domova.  

Mezi tradiční vánoční výzdobu patří:  

 • Slaměné ozdoby 
 • Skleněné a umělé baňky 
 • Světelné řetězy 
 • Hvězdy a komety 
 • Stromeček s dárky 
 • Punčocha 
 • Perníčky a sladké figurky 

16 tipů a nápadů pro originální vánoční dekorace na zeď 

Přinášíme vám 16 krásných inspirací pro vánoční dekorace na zeď, které si lze koupit již hotové nebo vyrobit s pomocí pár základních potřeb doma. Vykouzlete z vašeho domova opravdovou vánoční pohádku.  

1. Červená jako vánoční hvězda 

Rudá barva k vánočním svátkům skvěle ladí a lze s ní vyzdobit celý dům. Na zeď zvolte keramické hvězdičky v červené barvě, které upevníte v nepravidelném pořadí nebo třeba do obrazce velké hvězdy, srdce, dárku nebo stromku. Nejlépe se bude vyjímat nad komodou nebo na stěně u jídelního stolu.  

2. Věnec z přírodnin 

Mezi klasiky, které nezklamou, patří věnce z přírodních větviček jehličnatých stromů. Nedoporučujeme vybírat modřín, který snadno opadá, ale spíše trvalejší varianty jako smrk nebo borovici. Sladkou vůni do domova vnese celá skořice nebo sušený pomeranč, který na zeleném podkladu skvěle vynikne. 

3. Vánoční samolepky na zeď 

Potřebujete domov vyzdobit rychle a snadno? Vyberte si z široké nabídky vánočních samolepek, které umístíte na holou stěnu. Na trhu najdeme nejrůznější tvary od vánočních stromků, sněhuláků až po vánoční nápisy. Po Vánocích samolepku snadno odloupnete a zrecyklujete.  

4. Řekněte to nápisem 

A když už jsme u těch nápisů, také dřevěné varianty vypadají na stěně skvěle. Zkuste otřepané nápisy Merry christmas a Ho ho ho, vyměnit za české ekvivalenty Veselé Vánoce nebo vaše iniciály ve vánočním zdobení.  

5. Baňky lze použít i na zeď 

Máte několik kusů baněk navíc a na vánoční stromeček se již nevejdou? Využijte lesklé koule na vaší stěně a vytvořte zajímavý doplněk, který jen tak nikdo nepřehlédne. Baňkami můžete doplnit jinou dekoraci nebo je svázat do kruhu a na jeho vrchol připevnit mašličku ve stejné barvě. Tím vznikne minimalistický a jednoduchý věnec z baněk.  

6. Fotorámečky ve vánočním 

Visí vám v chodbě rodinné fotografie nebo si společné okamžiky připomínáte v obývacím pokoji? Převlečte fotorámečky do vánočního a připevněte k nim minimalistické baňky, hvězdičky nebo je omotejte malými světýlky. Jednoduchá dekorace je za pár minut na světě. 

7. Věnec z látky 

Nejen větvičkové věnce patří mezi oblíbené varianty pro vánoční dekorace na stěnu. Také kousky látky nebo malé mašličky mohou vypadat skutečně skvěle v podobě pravidelného kruhu. Jestliže se rozhodnete tento věnec vyrobit doma, můžete navíc skvěle zrecyklovat staré kousky látky,nařasit je a tavnou pistolí přilepit na podklad dle vašeho vkusu.  

8. Vánoční stromek na zeď 

Stromeček nemusí stát pouze v obýváku, jeho podobiznou si snadno vyzdobíte také zeď například v chodbě, jídelně, pracovně nebo ložnici. Můžete jej vytvořit pomocí stuhy, kterou připevníte na zeď ve tvaru stromku nebo lze využít větvičky, které upevníte na stěnu a dozdobíte dle vkusu. Skvěle vypadá minimalistická i složitější varianta. 

 

9. Koš plný dobrot 

K vánočním svátkům dobroty prostě patří. Jestliže se chcete vyhnout klasickému adventnímu kalendáři, zkuste na zeď připevnit ratanový koš a naplnit jej oblíbenými sladkostmi. Celý jej lze ozdobit pomocí větviček nebo mašle.  

10. Klasická ponožka z Ameriky 

Milujte americké pojetí Vánoc? Pak nad krbem nesmí chybět klasická červená punčocha nebo ponožka pro každého člena rodiny. Zavěste je na ozdobný provaz a naplňte je cukrovinkami nebo jinou odměnou pro vaše blízké.  

11. Využijte malá světýlka 

Záře malých světýlek vypadá skvěle a vytvoří příjemnou atmosféru. Zavěste světýlka na zeď jak se vám zrovna zachce nebo je naaranžujte do nejrůznějších tvarů od stromku po hvězdu.  

Jak si vyrobit vánoční dekoraci na stěnu? 

S našimi vánočními nápady na dekorace zdaleka nekončíme. Níže uvedené inspirace si snadno vyrobíte doma a zabavíte tak sebe i vaše děti.  

12. Závěsná vánoční dekorace 

Vyrazte do přírody a nasbírejte malé chvojí smrku a jednu větev od stromu o délce cca 50 cm. Dále si připravte přírodní provázek a keramické hvězdičky s očkem (nebo cokoliv se vám bude hodit).  

Větev očistěte, zavěste na stěnu a navažte na ní devět stejně dlouhých provázků. Na ty připevněte chvojí v sestupném pořadí tak, abyste vytvořili pyramidu neboli stromeček. Na konce provázků pak připevněte keramické ozdoby, které svou vahou zajistí stabilní tvar dekorace.  

13. Zimní vločky 

Milujete sníh a různorodé vločky? Pak si jich pár vyrobte i pro váš domov – tyto se vám však neroztečou. Natřete dřívka od nanuků červenou barvou a po zaschnutí je k sobě přilepte do tvarů vloček. Ty pak zavěste na přírodní provázek a snadná dekorace je hotová.  

14. Papírové dekorace na zeď 

Také papír představuje ideální materiál pro výzdobu vašeho domova. Zkuste zvolit kašmírový nebo krepový papír v oblíbené barvě a složte si zajímavé origami. Skvěle vypadají vánoční hvězdy, střapaté koule nebo třeba napodobeniny vánočních dárků, které připevníte na zeď.  

15. Adventní kalendář 

Adventních kalendářů najdeme stovky a tisíce. Na výrobu toho našeho budete potřebovat 24 pytlíčků s mašličkami, přírodní provázek, kovový kruh o průměru cca 25 cm, lepicí pistol a jmelí. 

Na kruh přilepte jmelí v celém obvodu a dekoraci připevněte na zeď. Poté na kruh zavěste naplněné pytlíčky plné dobrot v různých výškách a úrovních. Nezapomeňte pytlíčky očíslovat od 1 do 24 a každý den si vybrat svou odměnu.  

TIP! 30 originálních tipů: Dárky do adventního kalendáře

16. Vánoční obrazy 

Máte doma prázdný rám nebo nevyužité plátno? Připravte si nůžky, okrasný papír a další ozdoby a na plátno vytvořte jednoduchý obrazec ve vánočním stylu. Můžete pomocí proužků papírů vytvořit nástěnný stromeček nebo třeba vločku. Fantazii se meze nekladou.  

Shrnutí: 5 tipů pro vánoční dekoraci na zeď 

 1. Při pečení cukroví vytvořte několik perníčků s dírkou navíc a zavěste je na dekorace v domě. Skvěle provoní místnost a vypadají velmi roztomile.  
 2. Dekorace na zeď se hodí především na volné stěny v obýváku, chodbě nebo třeba jídelně.  
 3. Pokud máte doma čtyřnohé mazlíčky, vyvarujte se dekoracím z potravin, které by je mohly lákat. 
 4. Také malé děti by se mohly při zkoumání dekorací poranit. Zavěste je tedy dostatečně vysoko a pevně.  
 5. Některé dekorace lze uchovat i pro další rok a jen je lehce obměnit. Stačí nový nátěr, vyčištění látkových částí nebo obnova zašlých prvků a dekorace vypadá jako nová.  

Registrujte se na našem serveru Westwing a získejte bezplatná přístup k nejnovějším článkům a skvělým nabídkám po celý rok.