Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Vanocni prani 6

Vánoční přání je skvělý způsob, jak ukázat rodině, přátelům i kolegům, že na ně v tento krásný čas myslíme. Můžete jej samozřejmě koupit, ale když se pustíte do vlastní výroby, dodáte vánočnímu přání osobitost. Připravili jsme proto inspiraci, jak na to.  

Proč a komu dávat vánoční přání 

Posílání vánočního přání je krásná tradice, kterou snadno uděláte radost. Šiřte pomocí kartičky vánočního ducha a ukažte blízkým, že na ně myslíte. Přání můžete přiložit k dárku nebo poslat před Vánoci, zejména těm, se kterými svátky nemůžete trávit. 

První, kdo vánoční přání poslal byl již v roce 1843 Henry Cole. Nemohl navštívit všechny přátelé, proto se rozhodl poslat na Vánoce alespoň kartu. Dnes máme mnohem více možností a přání často posíláme jen e-mailem nebo pomocí krátké sms zprávy. 

Odesílání i přijímání papírových přáníček má ale mnohem většího ducha! Vytvořte proto letos pro své nejbližší klasické přání a pomozte jej vytvořit i dětem pro paní učitelku nebo kamarády. Můžete připojit také novoroční přání. 

DIY návod: Jak vyrobit originální vánoční přání od srdce 

Pusťte se do vlastní výroby vánočního přání. Na základ budete potřebovat jen čtvrtku, lepidlo a psací potřeby. Podle stylu přání, pro který se rozhodnete pak další pomůcky a ozdoby. 

Čtvrtku na Vánoce používáme nejraději červenou, zelenou nebo moderní černou či kraftovou. Na tmavší barvy pak můžete použít světlé fixy nebo gelové tužky. Krásně vypadá například zlatá, stříbrná, ale také minimalistická bílá. 

Stylové nápady na vánoční přání 

 • Přání s vánočními ozdobami 

Přeložte čtvrtku v barvě dle výběru napůl, aby vzniklo přání. Je jen na vás, jestli bude obdélníkového nebo čtvercového tvaru. Z různých barevných papírů nebo látek vystřihněte vánoční ozdoby. Můžete použít například vánoční balící papíry.  

Ozdoby nalepte na přední stranu přání. Nakreslete k nim provázek, aby ozdoby vypadaly, že na papíře visí. Dovnitř přání vepište osobní vzkaz, snažte se o co nejkrásnější rukopis. 

 • Vánoční stromek jako přání 

Přeložte zelenou čtvrtku napůl a překreslete na ni tvar vánočního stromku. Kreslete jej tak, aby větve na jedné straně sahaly ke spoji. Poté strom vystřihněte tak, aby přání zůstalo pohromadě.  

Na stromek nalepte různé třpytky a korálky jako vánoční ozdoby. Pokud ovládáte kaligrafii, můžete také vsadit na minimalismus a přání jen ozdobně nadepsat vánočním citátem. Dovnitř pak přidejte osobní vzkaz. 

 • Vánoční fotografie 

Vyfoťte se s partnerem, rodinou nebo třeba s domácím mazlíčkem a použijte fotografii jako přání. Můžete ji nalepit na čtvrtku nebo přání jednoduše napsat na zadní stranu. 

Aby mělo přání správnou atmosféru, použijte fotografii z předešlých Vánoc nebo naplánujte focení ve vánočním outfitu. Můžete si vzít vánoční svetry, červené čepice nebo třeba sobí uši. 

 • Přání s otisky prstů 

Chcete vytvořit přání, které bude stoprocentně originální? Otiskněte na něj své prsty a slibujeme, že na světě stejné nenajdete. Může se zúčastnit celá rodina – každý jednoduše namočte prst do hnědé barvy a otiskněte je do řady na přeloženou bílou čtvrtku. 

Ke každému otisku dokreslete hnědou nebo černou fixou parohy, uši a oči, červený nos a vznikne vám malá sobí rodinka. Pod sobíky přidejte nápis „Veselé Vánoce“ a dovnitř přání napište vzkaz. 

 • Sněhulák jako přání 

Roztomilé přání, které můžete vytvořit s dětmi. Budete potřebovat bílou čtvrtku, umělohmotné oči, oranžovou fixu nebo kousek oranžového papíru, černou fixu, stuhu a dva knoflíky. 

Přeložte bílou čtvrtku napůl, aby vám vzniklo přání. Kolem dokola nalepte horizontálně stuhu tak, aby několik centimetrů přesahovalo na přední i zadní straně u otvírání – přání tak můžete zavázat. Do spodní části nalepte dva knoflíky a do horní oči. Přidejte oranžový trojúhelník jako nos a nakreslete úsměv. 

Nejkrásnější citáty do vánočního přání 

Chcete do vánočního přání vepsat citát? Vyberte například repliku ze své oblíbené vánoční pohádky nebo filmu. Můžete se také inspirovat našimi nejoblíbenějšími vánočními citáty: 

 • „Na Vánoce vedou všechny cesty domů.“ – Marjorie Holmes 
 • „Nikdy není po Vánocích, když to člověk nechce. Vánoce jsou rozpoložení mysli.“ – Lauren Myracle 
 • „Pamatuj, že Vánoce nejsou jen o dárcích. Je tu taky cukroví!“ 
 • „Nezáleží, co je pod stromečkem, ale kdo sedí okolo.“ 
 • „Nejlepší způsob, jak šířit vánoční náladu, je zpívat nahlas koledu!“ – Vánoční skřítek 
 • „Vánoce jsou láska v akci. Pokaždé, když milujeme, pokaždé když dáváme, tak jsou Vánoce.“ – Dále Evans 

8 originálních inspiraci: Co napsat do vánočního přání 

Přemýšlíte, co napsat do vánočního přání pro maminku, učitelku, přítele nebo kolegy v práci? 

1. Vánoční přání pro učitelku 

Plánují vaše děti vánoční přání pro učitelku nebo učitele? Pomozte jim vymyslet pěkný vzkaz. Může to být například: „Drahá paní učitelko, děkujeme, že s námi máte celý rok trpělivost a předáváte nám svou moudrost. Užijte si klidné svátky. Veselé Vánoce!“ 

2. Vánoční přání pro babičku 

Nemůžete se letos na Vánoce vidět s prarodiči? Pošlete jim přání, aby věděli, že na ně myslíte. Můžete jim dopřát i objetí: „Polož pravou ruku na levé rameno. Teď levou ruku na pravé rameno. Zrovna jsem tě na dálku objal/a! Veselé Vánoce!“ 

3. Vánoční přání pro přátelé 

Když vymýšlíte text do vánočního přání pro kamarády, můžete vsadit na vtipy. Nám se zalíbilo například: „Mám pro tebe oznámení: Vánoce jsou letos zrušené. Prý jsi Ježíškovi tvrdil, že jsi byl letos hodný a on se pořád nemůže přestat smát.“ 

4. Vánoční přání pro rodiče 

Máte na Vánoce s rodinou ty nejkrásnější vzpomínky? Rodičům to jistě udělá radost! Řekněte jim to ve vánočním přání: „Drazí rodiče, děkuji, že jste mě naučili milovat Vánoce. S láskou…“ 

5. Vánoční přání pro maminku 

Když vyrosteme, největší obavou našich rodičů je, že je již nebudeme potřebovat. Připomeňte jim, že se to nikdy nestane ve vánočním přání: „Bez tebe by to nikdy nebyly Vánoce! Jsem šťastný/á, že tě mám po boku rok za rokem.“ 

6. Vánoční přání pro přítele či přítelkyni 

Pro někoho kýč, pro nás nesmrtelná klasika do přání pro milovaného: „Ty jsi všechno, co chci letos najít pod stromečkem!“ 

7. Vánoční přání pro děti 

U vánočního přání pro děti záleží samozřejmě na jejich věku. Možná už jsou starší a čekají je první Vánoce s jejich dětmi? V tom případě máme perfektní poselství: „V dětských očích najdeme radost z Vánoc. V jejich srdcích najdeme podstatu.“ – Leland Thomas 

8. Vánoční přání pro kolegy 

Jaký máte s kolegy v práci vztah? Pokud je atmosféra ve firmě uvolněná, můžete zvolit například: „Na vánočních večírcích nejvíc nesnáším hledání nové práce další ráno. Veselé Vánoce!“ 

Inspirace na Vánoční přání a pohlednice roku 2022

Tipy na závěr 

Obdržela jste přání a ráda byste si jej doma vystavila? Můžete jej samozřejmě přichytit magnetem na lednici nebo postavit do knihovny. Připravili jsme pro vás ale inspiraci na originální nástěnky na přání nebo fotografie. 

 1. Moderní mřížová nástěnka: Na kovovou mříž snadno pomocí kolíčků nebo kancelářských sponek přichytíte přání, aniž byste ho musela propíchnout špendlíkem. Přání doplňte vánočními ozdobami. 
 2. Světelný řetěz s kolíčky: Pověste na zeď světelný řetěz a pomocí kolíčků k němu přichyťte přání. Můžete koupit také praktický řetěz, který má klipsy připevněné na svíčky. 
 3. Zarámovaná nástěnka: Pořiďte velký rám na obraz a natáhněte do něj několik vodorovných provázků. Na každý z nich můžete pomocí klipsy nebo kolíčku připevnit fotky, přání a další drobnosti. 

Přečtěte si také další články s vánoční tématikou: 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.