Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jaký vánoční stromek vybrat

Přemýšlíte, jak vybrat ten nejkrásnější vánoční stromek, který vydrží celé svátky, provoní byt a bude ozdobou obývacího pokoje? Připravili jsme pro vás tipy, na co si dát při výběru pozor, průvodce živými stromky a návod na péči.  

Jak vybrat vánoční stromek (Průvodce Westwing) 

Pro nákup umělého vánočního stromku se mnoho lidí rozhodne, aby se nemusely v lese kácet ty živé. Možná vás uklidní, že vánoční stromky jsou obvykle sázeny na speciální plantáže a ty které jsou přeci jen z lesa by tam překážely v růstu větším stromům.  

Problém živých stromků ale může být plýtvání – často se jich pokácí příliš mnoho, prodejci je nestihnou včas prodat a stromky se promění v drť ještě před Vánoci. I proto jsou získávají na popularitě plantáže, na kterých si majitelé stromek vyberou před uříznutím. Je to také skvělá příležitost mít stromek co nejčerstvější. 

Ne vždy je ale tato možnost k dispozici. Jak tedy vybrat na trhu vánoční stromek a nenapálit se? Připravili jsme pro vás tipy, na co si dát při nákupu pozor. 

  1. Upřednostňujte osvědčená zahradnictví před anonymními prodejci u obchodních center. 
  2. Nakupujte stromky vystavené venku, ne v uzavřených vytopených prostorech. 
  3. Nikdy nekupujte zabalený stromek a nechte si jej ukázat ze všech stran. Tip: řidší strana u zdi může být praktická, když nemáte dost prostoru. 
  4. Zkontrolujte větve a jehličí. Chytněte mezi palec a ukazováček jakoukoli větev a trochu zatáhněte. Pokud vám mezi prsty zůstane hrst jehličí, stromek již usychá. 
  5. Další kontrolu provedete, když strom chytíte nad kmen, nadzvednete pár centimetrů a necháte spadnout zpět. Jehličí na krajích větví by nemělo opadávat. 
  6. Chcete, aby vám stromek provoněl domov? Utrhněte kousíček jehličí a promněte ho mezi prsty. Pokud se výrazně nerozvoní, nemůžete čekat zázraky ani v obýváku. 
  7. Snažte se vybrat strom s kmenem, který se vejde do vašeho stojánku. Je možné jej zmenšit frézováním, strom pak ale není schopný vstřebat dostatek tekutin a dříve odumírá. 
  8. Vyberte vhodnou odrůdu. Některé se snáze zdobí, jiné více voní nebo mají delší výdrž. Jejich specifické vlastnosti rozebíráme dále v článku. 
  9. Nechte si stromek zabalit do ochranné sítě. Nepolámete tak větve při převozu. Rozstřihněte síť chvíli před zdobením, aby měly větve čas na narovnání. 

5 nejlepších živých stromků do vašeho obývacího pokoje 

Víte, že chcete živý vánoční stromek, ale nemůžete se rozhodnout, jestli zvolit jedli, smrk nebo borovici? Každý z pěti stromů, které jsou u nás nejoblíbenější, má specifické vlastnosti. 

1. Jedle kavkazská 

Jedle je oblíbená pro svůj perfektní tvar a větve snadné na zdobení. Jehličí je husté a příjemné, dlouhé asi tři centimetry, lesklé na líci a roste na vodorovných větvičkách. Větve bez problému udrží i těžší ozdoby a neohýbají se k zemi.  

Jehličí nežloutne, neopadává a stromek celkově vydrží celé Vánoce krásný. Nestavte ji vedle topení a občas ji pokropte. Největší nevýhodou je vysoká cena. 

2. Smrk ztepilý 

Smrk je asi nejtradičnější vánoční strom v českých rodinách. Jistě za to může i jeho cenovka – s těží seženete levnější strom. Větve jsou řídké, ale velmi pravidelné a dobře se proto zdobí. 

Smrk není nejlepší volbou, pokud si stromek chcete užívat dlouhou dobu – brzy totiž opadává. Pro větší výdrž jej postavte do chladnější místnosti a daleko od topení. 

3. Smrk pichlavý 

Smrk pichlavý má podobný tvar jako smrk ztepilý. Jeho větve jsou ale hustější, působí tím pádem více svěží a také tak rychle neopadává. 

Jak název napovídá, jeho jehličí nepříjemně píchá. Není proto vhodný do domácností s malými dětmi a domácími mazlíčky. 

4. Smrk stříbrný 

Smrk stříbrný, často přezdívaný stříbrňák je ve skutečnosti variantou smrku pichlavého. Má proto v podstatě stejné vlastnosti, jen stříbrně zabarvené jehličí.  

Je kvůli tomu o něco dražší, odmění se ale jedinečným vzhledem. Stříbrný smrk je ideální pro minimalisty, protože nevyžaduje tolik ozdob – naopak je vhodné nechat vyniknout jehličí. 

5. Borovice černá 

Jestli chcete stromek, který dokonale provoní celý byt, borovice je sázka na jistotu. Má ale velmi specifický vzhled, díky kterému ji jedni milují, pro jiné nevypadá dost vánočně. 

Koruna je velmi široká, svazky jehlic rostou po dvou a jsou husté a hlavně dlouhé. Proto je potřeba na dekorování zvolit větší a výraznější ozdoby, které se v jehličí neztratí. Výhodou je, že borovice neopadává, dokonce ani po uschnutí. 

Jaké dekorace vybrat na vánoční stromek 

Ani ten nejkrásnější vánoční stromek se neobejde bez ozdob. Je jen na vás, jestli se rozhodnete zdobit ve velkém nebo vsadíte na minimalismus. Při dekorování začněte od světýlek, pokračujte řetězy a girlandami, a nakonec postupně přidávejte menší ozdoby. 

Aby stromek nepůsobil přeplácaný, vždy kousek odstupte, abyste zjistila, zda je potřeba ozdoby přidávat. Je také důležité se na stromek dívat z různých úhlů a ideálně za světla i za tmy – pomůže zatažení závěsů. 

Pokud kombinujete více světelných řetězů, ale i barevných girland, zkontrolujte, že všechny vypadají stejně. Světýlka by měla mít totožnou barvu (pozor, i bílých je několik druhů). Řetězy nakoupené u různých prodejců mohou mít nejen odlišnou barvu, ale také hustotu a délku třásní. 

Vyplatí se investovat do kvalitních a zajímavých ozdob. Dělají parádu dlouhá léta a ve výsledku jich stačí méně než obyčejných koulí. Můžete je dokupovat postupně, každou ozdobu tak budete mít spojenou s danými Vánoci.

 

TIP! Jak vyzdobit vánoční stromeček: Nejkrásnější dekorace

Péče a údržba 

  • Po nákupu postavte stromek do chladu. Ideální je předsíň, garáž, zahrada či balkon na severní straně domu.  
  • Pokud je teplota nad nulou, dejte stromek hned do vody. Nejdříve ale seřízněte kmen (asi o dva centimetry). 
  • Postavte stromek co nejdál od topení nebo krbu a vyberte LED žárovky, které neprodukují zbytečné teplo. 
  • Stromek pravidelně zalévejte. Čerstvě uříznutý spotřebuje i čtyři litry vody každý den. 
  • Stromek každý den pokropte vodou pomocí rozprašovače. Lépe si tak udrží čerstvý vzhled. 

Tipy na závěr 

  • Pokud máte možnost, nechte si stromek čerstvě uříznout na plantáži. 
  • Než půjdete koupit stromek, změřte, kolik prostoru máte k dispozici. 
  • Zabraňte teplotnímu šoku a přesouvejte strom do tepla postupně. 
  • Postavte vánoční stromek do stojánku s prostorem na vodu. 
  • Drahé a křehké ozdoby věšte mimo dosah dětí a zvířat. 
  • Předem zjistěte, kdy u vás stromky odváží. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

Doufáme, že vám náš článek pomůže s výběrem toho nejkrásnějšího vánočního stromku, u kterého se sejde celá rodina. Abyste měla do Vánoc vše perfektně připravené, přečtěte si také další články s vánoční tématikou: 

A pro relax skvěle poslouží našich 25 nejlepších tipů na filmy o Vánocích.